NASA oznámila, jak přesně bude probíhat první demonstrační mise Crew Dragonu

Premiéra kosmické lodi Crew Dragon byla tolikrát odložena, že člověk už tak nějak ze zvyku nebere jakékoli oznámené datum startu příliš vážně. Jen během dvouleté existence webu ElonX byla první demonstrační mise DM-1 odložena o více než rok, ale nyní to vypadá, že se opravdu nacházíme v cílové rovince. NASA totiž zveřejnila podrobný plán mise včetně finálních příprav a harmonogramu startu i návratu Crew Dragonu. Loď během této testovací mise zatím poletí bez posádky a na ISS stráví jen pár dnů.

Podle příspěvku na oficiálním blogu NASA je start stále plánován na 2. 3. v 08:48 SEČ. Tento termín je však podmíněn tím, že finální vyhodnocení připravenosti na start (Flight Readiness Review – FRR) nezjistí žádný nedořešený problém nebo překážku, která by startu bránila.

FRR je plánováno na pátek 22. 2. a po něm proběhne tisková konference se zástupci NASA a SpaceX, kterou bude možné sledovat živě na NASA TV. Konference v našem časovém pásmu nezačne dříve než o půlnoci z pátku na sobotu. SpaceX bude zastupovat Hans Koenigsmann a za NASA se dostaví William Gerstemaier, Kathy Lueders a Kirk Shireman.

Pokud FRR nezjistí žádný problém a nedojde k odkladu současného termínu startu, ve čtvrtek 28. 2. proběhne v zatím blíže neurčený čas předstartovní tisková konference v podobném složení jako ta předchozí.

Nová oficiální vizualizace startu Crew Dragonu (Zdroj: SpaceX)

V sobotu 2. 3. v 08:00 SEČ pak začne živý přenos ze startu na NASA TV, přičemž start samotný je plánován na již zmíněných 08:48. V 11:00 pak bude následovat postartovní tisková konference.

NASA zároveň prozradila, jak dlouho bude trvat cesta Crew Dragonu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a kolik času u ní loď stráví. Kolem těchto údajů totiž dosud vládly nejasnosti. Všechny následující události budou vysílany živě na NASA TV.

Crew Dragon k ISS dorazí 3. 3. kolem 09:30 SEČ, tedy necelých 25 hodin po startu, a automatické dokování by mělo proběhnout v 11:55. Ve 14:45 pak bude otevřen poklop lodi a v 16:30 bude následovat uvítací ceremoniál s posádkou vesmírné stanice. Crew Dragon na ISS doveze 181 kg nákladu (a pak také dopraví nějaký náklad zpět na Zemi).

Crew Dragon na ISS stráví jen 5 dnů. V pátek 8. 3. v 06:15 SEČ dojde k uzavření poklopu, v 08:30 Crew Dragon odletí a ve 13:30 začne přenos pojednávající o deorbitaci a přistání v Atlantském oceánu (nákladní Dragon přistává v Tichém oceánu). O něco později tentýž den pak bude následovat závěrečná tisková konference o průběhu mise.

Krátký pobyt lodi na ISS je poněkud překvapivý, ale důvodem by mohlo být, že SpaceX potřebuje loď co nejdříve zpátky, aby ji mohlo připravit na únikový test plánovaný na červen. Bez něj nemůže proběhnout druhá demonstračí mise (DM-2), která už poletí s posádkou a je předběžně plánována na červenec. Takže čím dříve SpaceX dostane Crew Dragon z mise DM-1 zpět, tím nižší je šance, že dojde k odkladu testu, který by zároveň mohl způsobit odklad DM-2.

Kompletní harmonogram pro přehlednost (SEČ):

  • 22. 2. – Vyhodnocení přípravy na start (Flight Readiness Review)
  • 23. 2. 00:01 – Tisková konference o FRR
  • 28. 2. – Předstartovní tisková konference
  • 2. 3. 08:48 – Start DM-1
  • 2. 3. 11:00 – Postartovní tisková konference
  • 3. 3. 09:30 – Přílet Crew Dragonu k ISS
  • 3. 3. 11:55 – Dokování Crew Dragonu
  • 3. 3. 14:45 – Otevření poklopu
  • 3. 3. 16:30 – Uvítací ceremoniál
  • 8. 3. 06:15 – Zavření poklopu
  • 8. 3. 08:30 – Odlet Crew Dragonu
  • 8. 3. 13:30 – Přistání Crew Dragonu

Podrobný harmonogram najdete na stránkách NASA . Pokud dojde ke změnám, dozvíte se to na průběžně aktualizovaném profilu mise DM-1.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
otaznick

Předpokládám, že kabina bude zpočátku jednorázová a SpaceX bude chtít zavést znovupoužitelnost podobně jako u nákladního Dragonu. Renovace by přeci jen měla být jednodušší než u raketoplánů. Otázka je, zda to projde u NASA.

Vlkor

Nyní nese posádku na ISS jen Ruske rakety. Ty jsou také pokaždé nové ?

Jiří Hadač

Samozřejmě že jsou nové., Znovupoužitelné rakety má pouze Blue Origin – New Shepard a SpaceX – Falcon 9. Co se týká kapslí pro posádku, ty jsou vždy nové, ať už se to týká Sojuzů či čínských Shenzhou.

Zdeněk

Už se taky nemůžete dočkat jako já? Tak držím palce ať to vyjde.