Mise Crew Dragon DM-1

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 2. 3. 2019 08:49:02 SEČ
 • Startovní okno: 5 minut (08:45–08:50) (Co je to startovní okno)
 • Stav: Start byl úspěšný / Crew Dragon se po 5 dnech na ISS vrátil na Zemi
 • Primární náklad: Nepilotovaná kosmická loď Crew Dragon (číslo C201) nesoucí náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v rámci programu Commercial Crew Development agentury NASA
 • Hmotnost nákladu: 12 tun (Crew Dragon + palivo + 204 kg nákladu + možná nějaká zátěž simulující posádku)
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (první stupeň B1051.1)
 • Cíl: ISS na nízké oběžné dráze Země
 • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině OCISLY
 • Press kity ke stažení zde (SpaceX) a zde (NASA)

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ.

 • Zkušební vztyčení rakety s Crew Dragonem: 3. 1. 2019 kolem 23:30 ✔️
 • Statický zážeh: 24. 1. 2019 22:00 (Co je to statický zážeh) ✔️
 • Start: 2. 3. 2019 08:49 ✔️
 • Dokování Crew Dragonu: 3. 3. 2019 11:51 ✔️
 • Odpojení a odlet Crew Dragonu: 8. 3. 2019 08:32 ✔️
 • Přistání Crew Dragonu: 8. 3. 2019 14:45 ✔️

Podrobnosti a zajímavosti

 • První demonstrační mise Crew Dragonu a zároveň jeho první let k ISS
 • Crew Dragon je modernizovaná verze zásobovací lodi Cargo Dragon vyvinutá pro přepravu lidské posádky
 • Tento start je v rámci programu Commercial Crew úplně první, druhý provede nejdříve v dubnu 2019 Boeing s lodí Starliner a raketou Atlas V
 • Raketa je vybavena vylepšenými tlakovými nádobami na helium, které byly vyvinuty ve spolupráci s NASA po nehodě Amos-6
 • Crew Dragon pro tuto misi v květnu 2018 absolvoval testování v bezodrazové komoře a začátkem července dokončil zkoušky ve vakuové komoře a na konci července dorazil na Mys Canaveral
 • Crew Dragon z této mise poletí později znovu při testu úniku lodi za letu. Únik od selhávající rakety zajišťují motory SuperDraco.
 • Loď provedla dokování s ISS zcela automaticky. Nákladní Dragon používaný pro zásobovací mise musí oproti tomu být zachycen a připojen ke stanici pomocí robotické paže.
 • Crew Dragon má kapacitu až 7 astronautů, ale během misí Commercial Crew vždy ponese maximálně čtyři
 • V Crew Dragonu letěla figurína Ripley (pojmenovaná po hlavní hrdince filmové série Vetřelec) a také plyšová zeměkoule od společnosti Celestial Buddies
 • Crew Dragon použitý na této misi byl téměř stejný jako ten, který poletí na misi DM-2 s posádkou, ale pár rozdílů by se našlo. Dragon měl například trochu jiné padáky, systém na podporu života nebyl plnohodnotný a také chyběly ovládací obrazovky, protože nebyly potřeba.
 • Než se Crew Dragon vrátil zpět na Zemi, byl 5 dnů připojen k ISS
 • Systémy pro udržení životních funkcí budou monitorovány po celou dobu letu
 • Crew Dragon na ISS dovezl 204 kg nákladu a poté dopravil 135 kg nákladu zpět na Zemi
 • První stupeň Falconu 9 pro tuto misi má číslo B1051.1 a v říjnu 2018 byl zkušebně zažehnut v McGregoru
 • Přistání prvního stupně proběhlo na plošině OCISLY, nikoli na pevnině, jak bývá zvykem u misí s lodí Dragon. Důvodem je kromě vyšší hmotnosti Crew Dragonu také to, že letový profil je u misí s posádkou plošší, takže stupně se oddělují dál od pevniny. Důvodem zvolení takové trajektorie je nižší přetížení v případě nutnosti aktivace záchranného systému lodi.
 • Přistávací plošina OCISLY se nacházela 492 km od pobřeží
 • Crew Dragon po návratu z ISS přistál v Atlantiku zhruba 370 km od pobřeží Floridy
 • Vzhledem k vysoké hmotnosti Crew Dragonu (zhruba 12 tun) se jednalo o misi s dosud nejhmotnějším nákladem vyneseným na nízkou oběžnou dráhu. Předchozí rekord držely mise Iridium s necelými 10 tunami.
 • Vývoj data startu: prosinec 2016 → květen 2017 → červenec 2017 → srpen 2017 → listopad 2017 → únor 2018 → duben 2018 → srpen 2018 → listopad 2018 → prosinec 2018 → 8. ledna 2019 → 18. ledna 2019 → 9. února 2019 → 16. února 2019 → 23. února 2019 → 2. března 2019

Související články

Aktuální informace

Fotky

Start:

Předstartovní přípravy:

Zkušební vztyčení a statický zážeh:

Falcon s Dragonem na rampě před startem:

Crew Dragon na ISS:

Přistání a zpracování stupně:

Přistání Crew Dragonu:

Počítačové vizualizace:

Videa

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos SpaceX:

Statický zážeh:

Crew Dragon na rampě před statickým zážehem:

Animace letu Crew Dragonu:

Animace Crew Dragonu na oběžné dráze:

Makety a simulátory Crew Dragonu:

Interiér Crew Dragonu:

Představení Crew Dragonu v roce 2014:

Přípravy a testování Crew Dragonu:

Tisková konference po provedení FRR:

Předstartovní tisková konference:

Postartovní tisková konference:

Přílet, dokování, otevření poklopu Crew Dragonu:

Uvítací ceremoniál na ISS:

Zavření poklopu před odletem z ISS:

Odpojení a odlet Dragonu:

Deorbitace a přistání Dragonu:

Příjezd OCISLY do přístavu se zachráněným stupněm:

Ohlédnutí za důležitými momenty z celé mise:

Oficiální sestřih momentů z této mise:

Jiří Hadač

Jiří Hadač

Kdysi dávno chemik, nyní redaktor popularizačního webu ElonX, kterému už v dětství učarovala kosmonautika a to natolik, že o ní začal pravidelně informovat. Jeho nejoblíbenější mise SpaceX je NROL-76.

Podpořte projekt ElonX
Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

71
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Ludal
Host
Ludal

S ohledem na včerejší nezdar s vynesením posádky na ISS – nevíte jestli je na ISS vše připraveno pro připojení Dragona? Vím, že tam je ten adaptér, ale kdesi jsem četl (a už nevím kde), že právě Američan, z té posádky co nedorazila, měl ještě něco s tím adaptérem dělat.

Petr Melechin
Admin

Pokud vím, tak ISS je na Crew Dragon a Starliner připravena. Jeden adaptér IDA je nainstalován už od roku 2016 a druhý bude na ISS dopraven příští rok v rámci CRS-18.

Vlado
Host
Vlado

Budu robit aj staticky zazeh v tejto konfiguracii alebo nato demontuju Dragon 2? Uz davno sa nerobil staticky zazeh s pripojenym nakladom/Dragonom. Alebo je to poziadavka od NASA vzhladom na pouzite nove nadoby COPV2 ?

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Zatím jde o wet test, čili bez tankování, ale to nač se ptáte, tak to asi zajímá většinu lidí.

Petr Melechin
Admin

Dry test. 🙂 Nicméně předpokládám, že Crew Dragon po téhle zkoušce odpojí, protože nové COPV nejsou z pohledu NASA ještě řádně otestované, takže představují určité riziko. Tipl bych tedy, že statický zážeh bude bez Dragonu.

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

To je tak, jak člověk píše a pak se to rozhodne napsat jinak, aby to víc dávalo smysl, ale už neopraví začátek. 🙂 Původně jsem chtěl napsat, že se nejedná o wet test a pak jsem to přepsal a wet tam zůstal. Díky za opravu. 😉

Ketivab
Host
Ketivab

Já si myslím, že bude statický zážeh i s Crew Dragonem. Teď nemohu najít zdroj, ale myslím, že NASA požaduje, aby před pilotovanou misí DM-2 proběhlo 5 cyklů plnění palivem (statický zážeh před DM-1, IFA a DM-2 a start DM-1 a IFA) v plné letové konfiguraci, tedy i s CD. Podle mě by ale chtěli provést statický zážeh s CD i ve svém vlastním zájmu – mohou z toho získat spoustu dat a pokud by došlo k havárii, tak záchranný systém by měl být i při DM-1 aktivován.
P.S.: I když to byla mise jen čistě v režii SpaceX, tak při prvním statickém zážehu Falconu Heavy byl k raketě připojen aerodynamický kryt s nákladem, což bylo poprvé od Amosu-6 a zatím naposledy.

Petr Melechin
Admin

Požadovaná finální letová konfigurace se týká rakety, jde o kvalifikaci Blocku 5, s tím Crew Dragon nesouvisí. Každopádně NASA je opatrná a trpělivá, takže nevidím důvod, proč by riskovali Crew Dragon při statickém zážehu, který má vlastně částečně otestovat, že raketa při tankování nevybuchne. 😀 Přítomnost únikového systému se při zvažování rizik nebere v potaz. Je to jako říct, že mi nevadí, když v autě nabourám, protože mám airbagy.

U Falconu Heavy měl zážeh s nákladem smysl, protože Roadster má na rozdíl od Crew Dragonu nebo nějaké družice v podstatě nulovou hodnotu, takže jeho případné zničení ničemu nevadí a zároveň to ušetřilo 2 dny dodatečných prací, které by musely proběhnout, kdyby se zážeh udělal bez Roadsteru.

PKoz
Host
PKoz

Já se těším víc jak na Ježíška 🙂

PetrK
Host
PetrK

Tak jsem se dočkal 🙂 .Teď už se jen bezpečně dostat domů …

JANSA JAROSLAV
Host
JANSA JAROSLAV

Po 2736 dnech hostila rampa 39A loď schopná letu s lidskou posádkou. Ovšem SpaceX je plně závislá na NASA a ta je závislá na kongresu, tak doufejme že se o ten plot vbrzku dohodnou a vše se vrátí do normálu.

Pickfick
Host
Pickfick

Stihne SpaceX vyprázdnit OCISLY a dopravit ji na místo přistání, když jen (pokud termín startu DM1 nebude opět o několik dní odložen) 4 dny předtím má na této plošině přistávat jiný stupeň z mise Nusantara Satu??

PetrK
Host
PetrK

Jak je to s těmi odklady? 16.2. a 23.2. jsou spekulace a poslední oficiálně vydaný termín je 9.2. ?

Petr Melechin
Admin

Spekulace to nejsou, jsou to termíny od neoficiálních, ale důvěryhodných zdrojů. Poslední oficiální termín je jen “únor”.

PetrK
Host
PetrK

JJ zachytil jsem po statickém zážehu. Já v tomto případě beru, že pokud to není oficiální, tak je to spekulace. Nemyslím tím nic negativního. Např. SpaceFlightNow, který je pro mne osobně jeden z nejdůvěryhodnějších :-), si stále drží 9.2.

Petr Melechin
Admin

SFN už taky zmiňuje 23. 2. Ten seznam startů neaktualizují moc často, takže tam nejnovější informace najdete se zpožděním.

PetrK
Host
PetrK

Hmm, dokonce nejdříve 23.2. 🙁 Já tam koukám koukám jenom na schedule a občas si něco přečtu, takže jsem to nezaregistroval …

Martin
Host
Martin

Jestli bude start 2.3. stihnou připravit rampu na FH do 7.3. respektive dříve kvůli statickému zážehu?

Petr Melechin
Admin

Nestihli by to. Ale tyhle termíny stejně nejsou finální, jsou to nejdřívější možná data, takže se to v následujících týdnech ještě upřesní.

JANSA JAROSLAV
Host
JANSA JAROSLAV

Omezený stav kosmonautů na ISS se blíží ke konci v Březnu se postaví na startovací rampu (startovní čáru) obě kosmické lodě, kosmická loď Crew Dragon spolu s kosmickou loďí CST-100 Starliner a po úspěšném testovacím letu již příjdou pravidelné lety s posádkou.

Matem
Host
Matem

Rád bych se zeptal. Až přijde na řadu zkouška úniku Crew Dragonu za letu, co se stane s prvním a druhým stupněm? Děkuji.

Petr Melechin
Admin
hanh
Host
hanh

Kde jsou trysky záchraného systému? Dle poslední fotky DM-1 žádné nemá.

Petr Melechin
Admin

Jsou tam, akorát trysky mají krytky a povrch je natřen barvou s hydrofóbní úpravou, aby před startem nedocházelo k degradaci tepelné ochrany.

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Ano je to tak jak píše Petr, ono to moc není vidět, je potřeba se podívat na detaily. Ten povrch je aktuálně zakrytý a ve stejné barvě jako zbytek lodi.

Jirka Hadač
Host
Jirka Hadač

Klidně to můžeš brát tak, že je to něco podobného jako tady u dopravního dragonu pro CRS1.

Rasto
Host
Rasto

Som zvedavy ako chcu stihnut 7 startov do ostrej misie DM-2 ak neni planovany nejaky dalsi odklad.

daevid
Host
daevid

DM-1 payload neni stale potvrdeny?

Petr Melechin
Admin

Myslíte hmotnost nákladu vynášeného Dragonem? Podle NASA loď poveze 181 kg nákladu.

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Ví se proč tak málo? Přijde mi to jako škoda a nebo jde pouze o klasické NASA plýtvání?

Petr Melechin
Admin

Nechtějí tam dávat nic cenného a vody/jídla/oblečení asi zas tolik nepotřebují, obzvlášť když jsou na duben plánovány dvě CRS mise.

daevid
Host
daevid

Ak plati, ze hlavny dovod je ten, ze tam nechcu davat nic cenneho (nezive), na to ze uz DM-2 ma niest ludsku posadku, tak mam pocit ze tej lodi moc neveria..
Este ma napada dovod co najrychlejsie odbavit Dragon koli abort testu, jak uz bolo spominane.

Petr Melechin
Admin

Jedná se o první testovací let – to vždycky představuje určitou míru neznámého rizika. Riziko je sice minimální, ale i tak je zbytečné riskovat nějaký cenný náklad. To ale neznamená, že NASA lodi nevěří. Jenže nic není 100% a některé věci nelze ověřit, dokud je reálně nevyzkoušíte. Proto se taky ty demonstrační mise provádějí.

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Inu takže klasické plýtvání. Být NASA, tak tam naložím maximum vody, riziko nulové. Voda na ISS je stále potřeba, jednak na pití a jednak se z ní dělá kyslík na dýchání.

Roman
Host
Roman

Je to potvrzene. Crew Dragon DM-1 ma zelenou. Startovat se má 2. března v 8:28 našeho času.

Lukas
Host
Lukas

Nejak nechapem tym solarnym panelom.preco nepouzili klasicke “kridla”

Petr Melechin
Admin

Rozkládací panely byly zbytečně výkonné, komplikované (vyšší riziko poruchy) a vyžadovaly aerodynamické kryty, takže ve výsledku nejspíš byly také dražší než tohle řešení.

Lukas
Host
Lukas

To znamena ze uz aj na nakladnych dragonoch budu zabudovane v trunku

Petr Melechin
Admin

Ano, nákladní verze nového Dragonu se bude od Crew varianty lišit jen minimálně.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Přenos na MALL. TV fungoval??????????? Celou dobu jsem tam měl na PC jen tmu. Načítání ani refresh nefungovalo ani F5. Nasranej jsem jako blázen. A stránky Kosmonautix se načítaly od 8:00 celou hodinu a nic. Dva roky se na to těším a vstávám v 6:00 a nic nefunguje. Tak dneska jsem byl ale hodně sprostej.

Vlada
Host
Vlada

Me to fungovalo bez problemu, je ale fakt, ze Kosmonautix asi spadnul, kazdopadne zde na ElonX fungoval stream z mall.tv skvele…

Pavel Vantuch
Přispěvatel

Ta kvalita je kombinací toho, že SpaceX přebírala část přenosu od NASA, která jede 720p. Tomu bylo podřízeno vše ostatní, už to tak pouštěli na YouTube, odkud přebírá zdroj Dušan.
Jinak doporučuji vyhnout se Internet Exploreru nebo Edge. Osobně mám starší Google Chrome a nemám s přenosy problém. V podstatě všechny prohlížeče, co mají základ Chromium, jedou bez problémů. Přidal bych k tomu ještě Firefox. Ne náhodou chce Microsoft nový Edge předělat na Chromium.

JANSA JAROSLAV
Host
JANSA JAROSLAV

Důkaz je tady,- Dragon je v cíli u ISS. Velká gratulace do SpaceX. Všichni i Elon mohou slavit.

Tomáš
Host
Tomáš

Je mi záhadou skutečnost, že dokovací systém CD nemá redundanci. Zálohovat jenom počítače mi přijde v případě selhání třeba čidla jako úplný nesmysl. Divím se, že Rusové dali svolení, i přes to, že měli absolutní pravdu a původně nechtěli spojení povolit. Tak by mě zajímalo, jak se je podařilo přesvědčit, když z logiky věci CD je díky evidentně chybějícímu plnohodnotné záloze dokování vlastně dost nebezpečný. Jak si tohle vysvětlujete?

František
Host
František

Asi nakonec museli uznat, že mohou existovat i jiné bezpečné způsoby řešení nouzového přerušení dokování, než se používal doteď, věci se prostě vyvíjejí.

panTau164
Host
panTau164

Dovolím si otázku: jakým způsobem je vyřešeno to samotné odpojení – jaký impuls oddálí Dragona od ISS – pružina, stlačený vzduch, krátký zážeh ?

petr
Host
petr

krátký zážeh… pružina se u Dragonu nepoužívá

petr
Host
petr

Co ten neuvolněný padák? nikde žádný komentář?

Roman
Host
Roman

O čem to mluvite? Přistani jsem sledoval a vše proběhlo jak mělo. Pokud teda ty padaky měly byt čtyři. Mate na mysli přistavaci nebo brzdici?
citace NASA –
Crew Dragon si podle zástupců NASA vedl během mise DM-1 lépe, než se čekalo. Agentura plánuje důkladné analýzy celé mise, ale zatím nenarazili na nic, co by bránilo pilotovanému letu DM-2 v průběhu letošního roku.

petr
Host
petr

Tři padáky se pokud to dobře chápu po dosednutí automaticky uvolnili,aby draka případně nevláčeli. Jeden ovšem pokud jsem dobře koukal zůstal upoután.

Roman
Host
Roman

Nezustal upoutan jen se na něj přilepil. Myslim, že je to banalita, ktere skoro nikdo nevěnoval pozornost.

daevid
Host
daevid

Nezaznamenal som tu zaznam z navratovej misie, pridavam. Ak tu je, prosim ignorovat.
https://www.youtube.com/watch?v=8aAe0GWIWGI

Petr Melechin
Admin

Díky, přidáno na profil. 🙂