Neuralink implantoval prvnímu člověku mozkové rozhraní, které umožňuje ovládat mobil či počítač myšlenkami

Vítejte v éře komerčních neurálních rozhraní! Po necelých osmi letech od založení Neuralinku v roce 2016 firma poprvé implantovala své neurální rozhraní lidskému uživateli. Oznámil to Elon Musk na X s tím, že pacientovi se daří dobře a jeho zařízení už detekuje vzruchy neuronů:

Elon Musk: První člověk včera obdržel implantát Neuralinku a daří se mu dobře. Počáteční výsledky ukazují slibnou detekci neuronové aktivity.

Elon Musk: První produkt Neuralinku se nazývá Telepatie. Umožňuje myšlenkové ovládání počítače a telefonu, pomocí kterých pak můžete ovládat prakticky jakékoliv jiné zařízení. Prvními uživateli budou osoby s paralýzou končetin. Představte si, kdyby Stephen Hawking mohl komunikovat rychleji než na klávesnici píšou nejrychlejší z nás. To je teď náš cíl.

Gratulace

Na síti X se ihned spustila vlna gratulací. Neuralinku zatleskal třeba populární podcaster Lex Fridman nebo i šéf konkurenčního Synchronu Thomas Oxley.

Co dále?

Naskýtá se samozřejmě celá řada otázek:

  • Kolik v první klinické studii ještě bude pacientů?
  • Kdy proběhne další implantace?
  • Kdo řídil první operaci? (pravděpodobně šéfchirurg Matt MacDougall)

Podle Ashleeho Vance, autora jedné z biografií Elona Muska a člověka, který měl dlouhodobě přístup do kanceláří a laboratoří Neuralinku, firma zaznamenala enormní zájem tisíců potenciálních pacientů. Agentura FDA, tedy Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, který v USA reguluje vývoj a testování zdravotních zařízení, tak prý nedávno dala zelenou k provedení rozsáhlejších testů implantátů než bylo původně v plánu.

V roce 2024 tak prý Neuralink plánuje provést 11 operací, v roce 2025 už 27 a v roce 2026 celkem 79. Pak se věci mají skutečně rozběhnout – ze 499 operací v roce 2027 až na 22 204 do roku 2030. Jde o informace z dokumentů, které Neuralink nedávno poskytl investorům.

Firma podle Vance odhaduje, že náklady na každou implantaci budou činit kolem 10 500 dolarů (včetně vyšetření, hardwaru a práce) a že za ní bude pojišťovnám účtovat asi 40 000 dolarů. Do pěti let prý Neuralink předpovídá roční tržby až 100 milionů dolarů.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
R.S

Parádní informace děkuji a těším se na další