První lidský uživatel s mozkovým implantátem Neuralinku je nadšený a doma s ním hraje videohry

Ne v laboratoři nějakého univerzitního ústavu s kabely připevněnými k hlavě, ale v teple svého domova, obklopen rodinou a psy. Tak používá svůj mozkový implantát první lidský uživatel Neuralinku. Firma Elona Muska stvořila komerční, snadno uživatelný produkt, umožňující „telepatické“ ovládání jakýchkoliv počítačových aplikací.

První video

Dne 20. března 2024 jsme na X měli možnost poprvé vidět, jak Noland Arbaugh hraje šachy pomocí svých myšlenek. Video už má skoro 20 milionů zhlédnutí a bylo přidáno i na YouTube.

Bliss Chapman, vývojář algoritmů implantátu, na něm ukázal, jak Noland rozhraní používá, a položil mu několik otázek. Během celého rozhovoru Noland hrál na počítači šachy, přičemž hru místo myši nebo klávesnice ovládal jen svými myšlenkami, jako by to nebylo nic zvláštního. Jde o první video s Nolandem, ale Bliss v něm ujišťuje, že určitě ne poslední, takže se máme na co těšit.

Kdo je Noland Arbaugh?

Bliss Chapman představil Nolanda jako svého jediného přítele, který ovládá telekinezi. Jde o 29letého Američana, jenž před 8 lety při potápění utrpěl úraz páteře, při kterém ochrnul od ramen dolů. Je tedy kvadruplegikem a nemůže hýbat žádnou ze svých končetin. Rád hraje šachy a různé počítačové hry, k čemuž se vrátil ihned po implantaci rozhraní Neuralinku.

Sama operace podle něj proběhla zcela bez komplikací. Druhý den už ho pustili z nemocnice domů.

Noland Arbaugh po úrazu.

Jak používání invazivních neurálních rozhraní vypadalo dříve?

Rozhraní Neuralinku není přelomové v tom, že by umožňovalo něco zcela nového, co předtím nebylo možné. Jde o to, že firma stvořila skutečný, normálně použitelný produkt, ne laboratorní zařízení. Pro srovnání, testy předchozích zařízení vypadaly takto:

Rozhovor s Nolandem

Bliss: Jak ses naučil hýbat kurzorem?

Noland: Začali jsme zkoušet různé věci – představovat si pohyb nebo zkoušet „hýbat“ ochrnutou rukou dopředu a dozadu. Potom to začalo jít samo, stačilo myslet na pohyb kurzoru. Bylo to jako používáni „Síly“ ve Hvězdných válkách, stačilo se dívat na určité místo na monitoru a kurzor se tam přemístil. Byl to zážitek, když se to stalo poprvé. Cítil jsem se jako kouzelník. Je to šílené. Mám štěstí, že se toho můžu účastnit. Dále se s rozhraním učím nové věci a je to super.

Bliss: Kromě toho, co děláme v rámci testů, k čemu ještě rozhraní používáš?

Noland: Když jste mě poprvé nechali ho používat soukromě, hrál jsem do 6 do rána Civilizaci VI. 🙂 Byla to paráda! Už jsem prakticky přestal hrát hry, ale teď zase můžu. Předtím jsem k hraní potřeboval neustálou pomoc rodiny a ústní ovladač. Teď jediným problémem bylo, že jsem v noci musel neurální rozhraní dobít, abych mohl dále hrát. Hrál jsem asi 8 hodin, pak chvíli nabíjel a hrál dále. Taky se teď s rozhraním učím japonštinu a francouzštinu.

Bliss: Slyšel jsem, že se na Halloween rád převlékáš do zajímavých kostýmů. Teď když máš tu „moc“, otevírají se ti nové možnosti. Za koho půjdeš letos?

Noland: Letos rozhodně budu Profesorem X ze série X-Men, protože to prostě sedí. Je na vozíku a ovládá telekinezi stejně jako já. Bude to cool. 🙂

Patrick Stewart jako Profesor X ve filmové sérii X-Men.

Bliss: Chceš ještě něco dodat na závěr našeho prvního videa?

Noland: Musím říct, že zatím to není úplně perfektní, narazili jsme už na nějaké mouchy. Nechci, aby si lidi mysleli, že je to konec cesty. Ještě nás čeká hodně práce, ale už ted rozhraní zcela změnilo můj život. Chtěl bych povzbudit lidi, kteří přemýšlí o tom, že by to taky zkusili a zapsali se na testy. Určitě to udělejte. Pomožte s vývojem. Já jsem do toho taky šel s tím, že chci pomoci a být součástí něčeho velkého co změní svět. Není se čeho bát. Operace proběhla úplně v pohodě. Druhý den už mě pustili z nemocnice. Nemám žádné nežádoucí příznaky nebo neurologické problémy.

Chci moc poděkovat Neuralinku za tu dřinu, kterou do toho vložili. Myslím, že změní svět k lepšímu. Těším se, že brzy ukážeme další věci, na kterých teď pracujeme.

Bliss: Pro dnešek s přenosem končíme, ale v dalších dnech plánujeme ukázat více, tak nás sledujte na X!

Komentáře Elona Muska

Elon přenos následně ještě komentoval na X. Dozvěděli jsme se díky tomu několik zajímavostí:

  • Dalším produktem Neuralinku bude zrakový implantát zvaný Blindsight, tedy snad „slepecké vidění“. Ten už funguje u pokusných opic. Rozlišení takového zařízení bude nejprve nízké, jako kdysi grafika starých her na Nintendu, ale jednou může i překonat lidský zrak.
  • Elon opět uvedl, že žádná z pokusných opic nezemřela ani neutrpěla vážné zranění díky implantátu Neuralinku, s čímž by se dalo hodně polemizovat (na toto téma připravujeme 3dílný článek).
  • Elon taky uvedl, že rozhraní má velký potenciál a může přinést změny na úrovni celého lidského druhu.
  • Implantát může být používán i pod sprchou.
  • Umělé končetiny, které Tesla vyvíjí pro robota Optima, by jednou mohly být používány i pro lidi jako v hrách Deus Ex nebo Cyberpunk 2077. Mohly by fungovat i lépe než končetiny lidské.
  • Elon znovu potvrdil, že jednou může být možné pomocí implantátů Neuralinku přemostit poškozenou míchu a navrátit tak pohyb ochrnutým lidem.
  • Podle Elona Neuralink potřeboval dlouhých 8 let na implantaci prvnímu uživateli, protože firma chtěla mít jistotu, že zařízení bude bezpečné a bude dobře fungovat. Vývoj však má v následujících letech dramaticky zrychlit.

Reakce a gratulace

Na X se vzápětí po zveřejnění videa z Nolandem objevila spousta komentářů a gratulací. Pracovníci Neuralinku píšou o Nolandovi jako o průkopníkovi a skvělém člověku. Shivon Zilis ho dokonce nazvala „neurálním astronautem“. S gratulacemi přispěchal také Thomas Oxley z konkurenčního Synchronu. A Nathan Copeland, který má neurální rozhraní Utah Array, Nolanda vyzval na historicky první partii telepatických šachů. 🙂

Komentář ElonX

Jak už jsme psali výše, Noland není prvním člověkem s neurálním rozhraním a Neuralink není první firmou, která takové rozhraní testuje. Je však první, kdo z této technologie dokázal udělat skutečný produkt.

Operace nebyla nijak komplikovaná – implantaci provedl robot a „pacienta“ hned druhý den pustili domů. Noland se dle vlastních slov zanedlouho naučil rozhraní intuitivně používat. Může si s ním doma dělat, co chce, a ovládat jakékoliv aplikace, třeba i do rána hrát počítačové hry. Není na něm vůbec vidět, že by měl zařízení v hlavě. Dalo by se i říci, že Noland vůbec nepůsobí jako ochrnutý člověk. Rozhraní ho ve značné míře vrátilo do aktivního života.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Ok, Elon asi nedostane Nobelovu cenu míru, ale za lékařství by jí ještě mohl dostat.

madmax

nobelovku dostavaju ti co to realne vynasli a nie majitelia firmy

Moze

To je fuk, vysúdi si, že bude môcť tvrdiť, že ju získal on 😀

Martin B

Musím přiznat, že něco takového jsem čekal až za takových 10 let.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Martin B
nenico

a přitom už to tu pár let je…
třeba Muskovo plánované slepecké vidění je tu už 20 let, pohyb protézou taky 20 let, pohyb kurzorem pc dokonce 25 let.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem nenico
Petr

Jenže v laborce s tunou kabelů. Ten chlap je doma a paří hry.

Wahr Le

Nehledě na rozpočet. Navíc tohle vzniká s myšlenkou na sériovou výrobu a škálovatelnost.

Elektroauta jsou tady taky sto let. Jenže ještě před dvaceti je nikdo nechtěl a za nic nestály. Rozhodně nebyly něčím, po čem se masově touží.

Rakety nosí náklad na orbitu taky už šedesát let. Jen dosud žádná nestartovala stabilně co měsíc, neřku-li co dva týdny. Ještě nadto patnáckrát s tím samým supněm a suverénně nejlevněji ze všech.