Neuralink navrhl řešení problému s vysouváním elektrod a má povolení implantovat rozhraní druhému pacientovi

Podle Wall Street Journal (WSJ) Neuralink navrhl možné řešení problému, který se objevil u Nolanda Arbaugha, prvního uživatele neurálního rozhraní N1. V článku se objevily také podrobnosti o tom, kolik elektrod se vlastně Nolandovi z mozku vysunulo, a jak specialisté Neuralinku dokázali zlepšit fungování jeho rozhraní i s mnohem menším počtem aktivních elektrod. Jako obvykle WSJ neuvádí zdroje svých informací, čili je potřeba je brát s lehkou rezervou.

Vytažené elektrody

Neuralink v příspěvku na svém blogu z 8. května letošního roku přiznal, že Nolandovi se z mozku vysunul blíže neurčený počet vláken s elektrodami. Wall Street Journal nyní uvádí, že pouhých 15 % Nolandových elektrod zůstalo aktivních. Zbylých 85 % se vysunulo z mozku, anebo přemístilo tak, že musely být vypnuty, protože zachycovaly jen slabé anebo neužitečné signály. Elektrody, které zůstaly v mozkové tkáni jsou teď údajně stabilizovány a nemělo by už hrozit jejich vysouvání. WSJ píše, že pravděpodobným důvodem vysunutí vláken bylo to, že mozek Nolanda se v lebce hýbe 3x více než Neuralink očekával.

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku.

Noland byl ze situace velmi zklamaný a údajně byl ochoten podstoupit i další operaci, při které by se Neuralink pokusil problém napravit anebo implantát vyměnit. Odborníci Neuralinku to však zamítli s tím, že chtěli ještě počkat, nasbírat více informací a pokusit se problém odstranit nebo obejít. Dokázali pak upravit algoritmy dekódování neuronových signálů tak, že navrátili výkony implantátu na úroveň před problémem s elektrodami. Rozhraní se nyní při detekci signálů více soustředí na shluky neuronů poskytujících silný signál a elektrody přijímající slabší nebo žádné signály byly vypnuty.

Možné řešení

A jak Neuralink plánuje zamezit vytahování elektrodových vláken? WSJ tvrdí, že Noland měl elektrody implantovány do hloubky 3–5 milimetrů. Druhému pacientovi mají být implantovány do 8 milimetrů, čímž by se měly ve tkáni lépe ukotvit.

Nabízí se zde otázka, kolik tedy z 1024 elektrod implantátu N1 bylo skutečně od začátku aktivních, jestliže vlákna byla implantována do hloubky pouhých 3 mm? Neznáme přesný design vláken a nevíme, jak jsou na nich rozmístěny elektrody, ale nezdá se, že by se všechny vešly do koncových 3 milimetrů. Vlákna mají tloušťku několika mikrometrů a jsou dlouhá kolem 20–30 milimetrů. Je jich celkem 64 a na každém z nich je tedy 16 elektrod. Zdá se, že je pravděpodobné, že už od začátku nemohly být aktivní všechny.

Elektrodová vlákna z prezentace prototypu N1.

Výběr druhého kandidáta

Agentura FDA, která na klinické testy ve Spojených státech dohlíží, podle Wall Street Journal už schválila navrhovanou změnu hloubky implantace vláken a Neuralink ještě v červnu plánuje provést implantaci druhému dobrovolníkovi.

Podle jednoho ze zdrojů WSJ se už Neuralinku do jeho registru pacientů přihlásilo přes 1000 uchazečů. Pro operaci se však kvalifikuje jen asi 100 z nich. K tomu Elon Musk napsal na X, že Neuralink stále hledá nové kandidáty:

Neuralink: Předefinování hranic lidských schopností vyžaduje průkopníky. Pokud máte kvadruplegii a chcete prozkoumat nové způsoby ovládání počítače, zveme vás k účasti v naší klinické studii.

Elon Musk: Neuralink přijímá přihlášky pro výběr druhého účastníka. Jde o náš kybernetický mozkový implantát zvaný Telepathy, který umožňuje ovládat telefon a počítač myšlenkami. Jaké to je, vám nejlépe vysvětlí náš první uživatel Noland.

Neuralink chce letos implantovat své zařízení ještě až 10 lidem a doufá, že bude mít různorodou skupinu uživatelů, aby bylo možné studovat, jak implantát funguje u různých lidí. Podle WSJ ale jedním z problémů je, že do registru Neuralinku se zapsali povětšinou bílí muži.

Neuralink také plánuje rozšířit klinickou studii PRIME i mimo území USA. Registr pacientů byl už dříve otevřen v Kanadě a nově i ve Velké Británii. Nevíme však, v jaké fázi je vyjednávání s tamějšími regulátory a kdy Neuralink dostane povolení k testům.

Neuralink: Registr pacientů Neuralinku je nyní otevřen i ve Spojeném království! Přidejte se k nám, přihlašte se do registru a tvořte s námi budoucnost neurálních rozhraní.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
miki

not ideal, ale bodaj by to bol jediny vaznejsi problem pri takto masivnom pokroku.

kazdopadne, fungovanie s takym malym percentom elektrod je dost dobra robustnost systemu, plus vyzera to, ze riesenie a ani zistenie predispozicie na tento problem nebude neriesitelne, takze o krok blizsie k tomu, aby to raz bola bezna operacia.