Max Hodak, prezident a zakládající člen Neuralinku, odešel z firmy

Max Hodak, prezident a spoluzakladatel Neuralinku, oznámil prostřednictvím svého twitterového účtu, že ve firmě skončil. Důvod jeho odchodu není znám. Jde o dost šokující informaci, protože vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by Hodak měl z firmy odejít.

Max Hodak: Osobní novina: Už nepracuji v Neuralinku (už několik týdnů). Naučil jsem se tam mnoho a zůstávám fanouškem firmy. Jdu dopředu za novými věcmi.

Kdo je Max Hodak?

Max Hodak (Zdroj: Neuralink)

O Hodakovi jsme se zmiňovali v mnoha článcích. Jeho profil můžete najít zde. Co si myslí o Neuralinku, neurálních rozhraních obecně nebo o umělé inteligenci najdete zde.

Neuralink nebyl prvním Maxovým podnikem. Už v roce 2008 založil myFit, což byla firma, která vytvářela software předpovídající pravděpodobnost přijetí středoškolských studentů na vysoké školy. Potom v roce 2012 založil Transcriptic, společnost poskytující vědcům služby robotické biotechnologické laboratoře ovládané přes Internet (takzvané „On-Demand Discovery“ nebo „Science as a Service“).

Studoval biotechnologické inženýrství na Duke University, kde po studiu působil v Duke Medical Centre a pomáhal zde s vývojem neurálního rozhraní testovaného na opicích. Je rozhodně velkým vizionářem v oborech neurotechnologie a umělé inteligence, což je dobře vidět v jeho nedávných tweetech, o kterých jsme psali v tomto článku.

V Neuralinku působil na pozici prezidenta firmy. Dá se říci, že zde byl po Elonu Muskovi nejvýše postavenou osobou.

Jaký může být důvod odchodu z firmy?

Na Twitteru i na prezentacích Neuralinku Hodak vždy vzbuzoval dojem, že je velmi zapáleným zastáncem vývoje skutečně pokročilého neurálního rozhraní. O to více je tedy jeho odchod překvapivý. Jeden z tweetů, které následovaly po Maxovu oznámení, že firmu opustil, by mohl naznačovat, že jeho odchod nebyl úplně dobrovolný:

Hassan: Přeji hodně štěstí, ale nelíbí se mi, když šéf společnosti opouští firmu ještě před uvedením jejího prvního produktu na trh. I tak, hodně štěstí.
Max Hodak: Vidím to stejně.

Pokud z firmy opravdu neodešel dobrovolně, těžko říci, co mohlo být příčinou. Vztahy Maxe s Elonem Muskem se vždy zdály být na velmi dobré až přátelské úrovni. Důkazem toho může být třeba to, že Hodak byl spatřen společně s Muskem a Stevem Jurvetsonem v Boca Chica, kde SpaceX vyvíjí svou loď Starship. Byl zde na obhlídce trosek, které zůstaly po letu jednoho z prototypů (konkrétně SN8):

Max Hodak v Boca Chica (Foto: Steve Jurvetson)

Hodak ale mohl odejít i sám. Neuralink není jeho prvním projektem, pracoval už na jiných. Otázkou by pak bylo, co má vlastně v plánu? Jeden z uživatelů Twitteru se ho na to přímo zeptal a Max mu odpověděl s humorem:

Tyler Sehon: Co dál?
Max Hodak: Jurský park to nebude.

Narážel tím evidentně na svůj dřívější tweet, kterým na Internetu vzbudil solidní poprask:

Max Hodak: Myslím, že bychom mohli vybudovat Jurský park, pokud bychom dnes chtěli. Nebyli by to geneticky autentičtí dinosauři, ale i tak. 15 let chovu a genetického inženýrství a mohli bychom mít dokonce i superexotické nové živočišné druhy.

Někteří senzacechtiví autoři článků na různých webech tehdy spekulovali, že Hodak zde psal přímo o Neuralinku. Zdá se mi ale evidentní, že mluvil obecně o úrovni vědeckého poznání. Neuralink s podobnými experimenty nemá nic společného.

Odchody zakládajících členů

Hodak není zdaleka jediným ze zakládajících členů, kteří už firmu opustili. Neuralink zakládal v roce 2016 společně s Benem Rapoportem, DJ Seem, Paulem Merollou, Philipem Sabesem, Timem Gardnerem, Timem Hansonem, Vanessou Tolosou a samozřejmě Elonem Muskem. Jak jsme psali v dřívějším článku, z firmy již odešli:

  • Philip Sabes, neurovědec působící ve firmě už jen jako externí konzultant
  • Tim Gardner, neurovědec
  • Tim Hanson, který pracoval na neurochirurgickém robotovi
  • Benjamin Rapoport, neurochirurg a elektroinženýr v jedné osobě
  • Vanessa Tolosa, expertka v materiálovém inženýrství a mikrofabrikaci

Teď se k nim tedy přidal i Hodak.

Zleva: Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Benjamin Rapoport, Vanessa Tolosa (Zdroje: Neuralink, University of Oregon, UCSF, runnersworld.com)

Kdo Hodaka může nahradit?

Myslím, že jsou následující možnosti:

  1. Hodakova pozice zůstane neobsazená.
  2. Postu se ujme sám Elon Musk.
  3. Funkci převezme jeden ze zbylých zakládajících členů.
  4. Do firmy přijde někdo zvenčí.

DJ Seo (vlevo) a Paul Merolla (Zdroje: Neuralink, Paul Merolla)

Nepočítáme-li Muska, zůstávají ve firmě už jen dva ze zakládajících členů – DJ Seo a Paul Merolla. Musk má samozřejmě už mnoho jiných funkcí ve svých ostatních firmách. Navíc několikrát opakoval, že Neuralinku věnuje jen asi pět procent svého času a myslím, že zatím to měnit nehodlá. Firma má také určité problémy s náborem nových pracovníků. Osobně si myslím, že Hodakovu funkci převezme jeden z dvojice zbylých zakládajících členů. Pokud bych měl tipovat, vsadil bych na DJ Sea.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře