Neuralink už pravděpodobně testuje mozkový implantát na lidech! Potvrdí to 1. prosince na očekávané prezentaci?

Nemáme ve zvyku psát články o jednom tweetu. Tenhle se však zdá být skutečně významný. Ve čtvrtek 24. listopadu, tedy týden před ohlášenou prezentací pokroku ve vývoji neurálního rozhraní Neuralinku, se na Twitterovém účtu firmy objevila následující zpráva s přiloženým videem:

Sdělení můžeme volně přeložit jako „Sledujte s námi 30. 11. 2022 naši prezentaci pokroku“.

Sama informace je samozřejmě podstatná, protože poslední taková prezentace proběhla před více než dvěma lety, ale zdá se, že důležitější je forma, jakou je zpráva prezentována. Na videu se nápis ukazuje postupně a tak nějak „kostrbatě“. Jakoby byl psán nejistou rukou. Nevypadá to, že by byl psán na klávesnici počítače. Velmi pravděpodobně byl napsán pomocí neurálního rozhraní Neuralinku!

Znamenalo by to, že Neuralink už implantoval svoje rozhraní přinejmenším jednomu lidskému pacientovi a že to rozhraní funguje natolik dobře, že s ním dotyčný může psát text na počítači.

Nabízí se zde otázka, jak přesně to daný uživatel dělá – zda ovládá pouze nějaký kurzor na monitoru, pomocí kterého vybírá písmena v tabulce, nebo „píše“ myšlenkami přímo celá slova. Je v tom velký rozdíl. V prvním případě totiž stačí „pouze“ implantovat rozhraní do motorické oblasti mozku a snímat vzruchy určující pohyb kurzoru a „kliknutí“ neboli potvrzení výběru daného písmene. Čili něco podobného, co dělal makak Pager:

V případě druhém by však rozhraní muselo být v oblasti mozku, která ovládá řeč a muselo by přímo dekódovat slova, na která uživatel myslí. To je samozřejmě mnohem složitější operace.

Rychlost, s jakou se slova ve videu objevují (pokud není zrychleno), by naznačovala, že se jedná o případ druhý, tedy mnohem sofistikovanější využití rozhraní. Může však jít také o strojové učení (angl. machine learning), které pomáhá uživateli slova doplňovat, podobně jako doplňování slov při psaní textu na telefonu.

Jak tomu skutečně je, se snad dozvíme už za necelý týden na zmíněné prezentaci. Ta je plánována na čtvrtek 1. 12. ve 3:00 středoevropského času. Více o tom, co můžeme od této demonstrace pokroku očekávat, si můžete přečíst v jednom z našich nedávných článků.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře