Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další
Tématem dnešního článku budou novinky o síti Starlink. V našem přehledu se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné dráze ovlivňují tradiční výrobce družic. Poté přejdeme k využití konstelace Starlink při zajišťování spojení během kosmických letů a jak vypadala jedna ze zkoušek během mise Polaris Dawn. Následně si připomeneme pátý testovací let Starship, kde Starlink prokázal takřka stoprocentní spolehlivost připojení. Vesmírné plány SpaceX se sítí Starlink jsou ale rozsáhlejší a zahrnují i test antény při některé z misí rakety Falcon 9. Závěrem si ukážeme první fotku družice Starlink druhé generace na oběžné dráze.
Síť Starlink nabízí dnes milionům lidí možnost kvalitního internetového připojení v oblastech, kde to dříve bylo nemožné. Její nástup a rozšiřování však nepřináší všem jen samé úsměvy. Mnohokrát jsme zde kupříkladu zmiňovali, jak se SpaceX daří vytlačovat konkurenční společnosti, které podobnou službu nabízí prostřednictvím družic na geostacionární dráze. Jejich ústup však neznamená jen snížení počtu zákazníků a úbytek příjmů tradičních satelitních poskytovatelů, nástup konstelací na nízké oběžné dráze se postupně přenáší i na zavedené výrobce družic jako například Maxar či Thales Alenia Space. Před pěti či sedmi lety kupříkladu platilo, že telekomunikační firmy si každý rok průměrně objednávaly 20–25 družic, aby obnovily svou flotilu na geostacionární oběžné dráze (GSO).
Nástup konstelací jako Starlink či OneWeb začal tento trend ale výrazně ovlivňovat a měnit. Výrobci sami přiznávají, že v současnosti je poptávka po GSO družicích v počtu 10–15 kusů ročně, což pochopitelně znamená i menší zisky. Server Space News v tomto bodě navíc dodává, že tři čtvrtiny všech objednávek na GSO satelity v loňském roce připadly pouze společnostem Astranis a SWISSto12, které se specializují na stavbu menších družic. Zavedené firmy tak musí hledat odbyt pro své výrobky v jiné oblasti, například firma Maxar staví družice pro konstelaci Telesat Lighspeed, která by měla být provozována na nízké oběžné dráze a dodává družicové komponenty jiným výrobcům. Pokles objednávek potvrzuje i výroční zpráva firmy Thales Alenia Space, která byla nucena přesunout více než 1300 svých zaměstnanců na jiné pozice.
Kdo se však rozhodně nemusí bát o práci, jsou zaměstanci továrny SpaceX ve městě Bastrop, v americkém státě Texas. Továrna je v provozu od ledna 2024 a v září zde byla vyrobena miliontá standardní anténa Starlink. Budova se nachází hned naproti centrále Muskovy společnosti Boring Company a má rozlohu přibližně 93 000 metrů čtverečních, přičemž aktuálně probíhá její rozšíření. Když o továrně mluvila letos v září v americkém kongresu prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell, předpokládala, že se tento výrobní závod brzy stane největším výrobcem plošných spojů na území USA. Není to upřímně s podivem, narozdíl od jiných amerických firem si totiž SpaceX nenechává své výrobky vyrábět v jihovýchodní Asii, ale zajišťuje si je vlastními silami, takže dosažení tohoto milníku by nemusel být velký problém. Společnost SpaceX dokonce předpokládá, že by asijské země mohla překonat i efektivitou výroby.
Starlink poskytuje internetové připojení milionům lidí na Zemi, avšak využití síť nachází i v kosmickém prostoru. Astronautce Sarah Gillis umožnila během zářijové mise Polaris Dawn uskutečnit něco, o čem doufala, že by mohlo inspirovat mladé lidi na celé naší planetě. Tato zaměstnankyně SpaceX si při svém pobytu na oběžné dráze našla během vědeckých experimentů čas a zahrála si na housle skladbu Rey’s Theme z filmu Star Wars: Síla se probouzí. Video bylo poté prostřednictvím družic Starlink odesláno na Zemi, kde se k jejímu vystoupení připojila řada mladých hudebníků z celého světa, mezi které patřili studenti programu El Sistema ve Venezuele, studenti The Boston String Academy v USA, NEOJIBA v Brazílii, Dream Orchestra ve Švédsku, Brass for Africa v Ugandě a BLUME na Haiti. Výsledkem je krásné vystoupení, které si můžete přehrát:
Je známo, že satelity Starlink využívá SpaceX při testovacích letech Starship. Krásné videopřenosy přenášené přes vlastní satelitní síť nám firma nabízela už při předchozích startech, nicméně při pátém zkušebním letu se podařil husarský kousek. Během 66 minut dlouhého přenosu došlo totiž k výpadku spojení na pouhých 20 ms. Systém Starlink tak demonstroval nevídanou spolehlivost přesahující 99,999 %, a to přes extrémní podmínky, které vládnou při žhavém návratu Starship atmosférou. Takovou robustnost jistě ocení provozovatelé chystaných kosmických stanic a družic, pro které bude SpaceX zajišťovat laserové připojení k Internetu přes síť Starlink v rámci relativně nové služby, o níž jsme psali letos na jaře.
Views brought to you by @Starlink pic.twitter.com/34VK16OsoH
— SpaceX (@SpaceX) October 13, 2024
SpaceX se však nespokojuje s využitím družic Starlink pouze při startech raket Starship. Již dvakrát totiž žádalo Federální komunikační úřad (FCC) o svolení umístit anténu Starlink na druhý stupeň raket Falcon 9 během jediného startu. S první žádostí přišlo SpaceX v lednu letošního roku, přičemž úřad FCC tuto žádost o dva měsíce později schválil a test měl být uskutečněn do 1. srpna letošního roku. S druhou žádostí přišlo SpaceX v květnu letošního roku, přičemž nevíme, zda úřad vyhověl i tentokrát. Cílem obou testů bylo uskutečnit laserovou komunikaci a získat telemetrická data nejen během letu na oběžné dráze, ale i při jeho zániku ve vysokých vrstvách atmosféry. Získaná data měla dle SpaceX do budoucna zlepšit efektivitu a bezpečnost orbitálních letů. Zda se tak stalo a test či testy skutečně proběhly, to bohužel nevíme. Nicméně jak jsme zmínili výše, velmi podobné testy už úspěšně proběhly s raketou Starship, a tak je možné, že SpaceX vyhodnotilo další zkoušky s raketou Falcon 9 jako zbytečné.
Na samotný závěr nám tu zbyla jedna hezká zajímavost. Všichni víme, že na oběžné dráze se nachází více než 6600 funkčních družic Starlink. Častokrát máme také příležitost vidět tyto družice uzavírané do aerodynamického krytu, nebo je můžeme zahlédnout při vypouštění z horních stupňů raket Falcon 9. Prakticky však do září letošního roku neexistovaly záběry z oběžné dráhy, kde by tyto družice měly rozložené solární panely.
V září nám první takový obrázek nabídla na svém účtu na X společnost BlackSky, která se zabývá satelitním snímkováním zemského povrchu na zakázku. Záběr pořídila její družice 28. srpna ze vzdálenosti přibližně 120 km. Družice Starlink se v době expozice nacházela nad Pacifikem nedaleko Aljašky. Snímek není pochopitelně nejostřejší, ale hezky nám ukazuje, že družice Starlink druhé generace jsou na rozdíl od první generace vybaveny rovnou dvěma fotovoltaickými panely. K dispozici jsou také oficiální rendery, družic, které SpaceX zveřejnilo na svých stránkách.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Mise GPSIII-SV10 - 9. 12. 2024
- Mise O3b mPOWER 4 - 8. 12. 2024
- Falcon Heavy vynese rotorový lander Dragonfly k Titanu pro NASA, plus další novinky ke kontraktům SpaceX - 7. 12. 2024
Já tomu nerozumím. Co znamená
“SpaceX se však nespokojuje s využitím družic Starlink pouze při startech raket Starship. Již dvakrát totiž žádalo Federální komunikační úřad (FCC) o svolení umístit anténu Starlink na druhý stupeň raket Falcon 9 během jediného startu.”?
Dvakrát požádali o anténu na F9 pro jeden start?
Ano, presne tak. Zadali dvakrat, poprve pro start z vychodu ci zapadu, podruhe jen z vychodu. Obdrzene povoleni melo vyprset bud terminem, nebo startem.
Pro nejaky start. Nebylo specifikovano pro jaky.
Já teda nevím, ale budu spekulovat. Použití starlinku na horním stupni F9 by možná nefungovalo tak dobře jako na starship. A to především rozdílem průměru lodi kde na závětrné straně je ,, více místa,, pro signál. Plus to že návrat F9 do atmosféry není řízený. Proto nemá smysl umístění starlinku na F9
Myslel jsem, že Sarah hrála na housle. Ale možná jsem se mýlil, nejsem houslista. Ale rozhodně nehrála na violoncello, kdyžtak na violu.
Taky bych řekl, že se jim ten nástroj nějak zmenšil. Že by to bylo mikrogravitací? No ale ten bodec v krku… To mi připomíná scénu z jednoho oscarového filmu.😆
Opraveno.
Diky za upozorneni, to mi fakt ujelo.
Každopádně ta skladba a její provedení , to byl zážitek, díky. Kéž by se lidi dokázali tak spojit pro přežití svého druhu….