Nový obří jeřáb v Port Canaveral poslouží i SpaceX

V lednu 2019 dorazil do kotviště North Cargo Berth 5 v Port Canaveral nový jeřáb, jehož jedním z úkolů je nahradit stávající pásový jeřáb, který využívalo SpaceX při manipulaci s prvními stupni Falconů. Nový Liebherr LHM 600 je 82 metrů vysoký a v současné době jde o největší mobilní přístavní jeřáb ve Spojených státech. Jeho uvedení do provozu proběhlo dle plánů ve druhém čtvrtletí roku 2019 a bude tak operovat po boku dvou stávajících portálových jeřábů.

 

Správa přístavu zakoupila mobilní přístavní jeřáb proto, aby vyhověl rostoucí rozmanitosti nákladů, přidal na flexibilitě při manipulaci a rozšířil možnosti zdvihání, včetně těžkých a rozměrných břemen. Investice ve výši 6,2 milionu dolarů byla kompenzována grantem na námořní dopravu ve výši 2,72 milionu dolarů od floridského ministerstva dopravy. Ředitel přístavu John Murray projevil nadšení, že mohli takový všestranný, nejmodernější jeřáb přivézt, aby pomohl přístavu lépe zvládat potřeby rostoucí ekonomiky: „Takové zařízení dává přístavu široké možnosti k zajištění současných i budoucích nároků na manipulaci s nákladem.“

Jeřáb s maximální nosností 208 tun a délkou výložníku 58 metrů zajistí vykládku nákladu s dosahem až 19 kontejnerů, stohovaných až do výšky 9 kontejnerů. Pohonnou jednotkou je 972kilowattový dieselový agregát a individuálně řízený podvozek s 106 koly umožňuje jeřábu pohyb ve všech směrech. Jeřáb o hmotnosti 540 tun postavila společnost Liebherr Group v továrně ve Švýcarsku a je konstruován pro manipulaci různých typů nákladu – od kontejnerů a objemných nákladů až po velmi těžká břemena.

Port Canaveral mimo běžné vykládky především kontejnerových lodí počítá s nasazováním jeřábu během zpracování prvních stupňů raket po návratu do přístavu, což SpaceX přinese jistou finanční úsporu. Společnost si pro tuto činnost doposud celoročně pronajímala starší pásový jeřáb, který pak většinu času strávil nečinností. Starý jeřáb byl již rozebrán a odvezen, zatímco nový jeřáb již v těchto dnech SpaceX pomáhá například při testech průvěsu záchytné sítě lodi Mr. Steven. Liebherr LHM 600 bude mimo SpaceX do budoucna k dispozici i společnosti Blue Origin pro manipulaci s jejich nosiči New Glenn.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel Zvoník

To je pořádný drobeček. 🙂

Jiří Hadač

A čistě ze zvědavosti, nejsou v Hamburku nebo v Rotterdamu větší? 🙂

Karel Zvoník

Podobné, ale mobilní takto obří jsem viděl pouze párkrát. 🙂

Jiří Hadač

Díky za odpověď, tvůj názor mě právě zajímal, protože minimálně máš některé přístavy nakoukané a prostě jsem fakt chtěl vědět, jestli je s touto výškou opravdu vyjímečný.