Testování Super Heavy B3

Super Heavy je 70 metrů vysoká raketa, která bude mít za úkol vyslat kosmickou loď Starship na oběžnou dráhu při startech ze Země. B3 je první prototyp této rakety, který podstoupí testování. Čeká jej série zkoušek na rampě ve Starbase, avšak testovací let je v plánu až pro následující exemplář. V tomto článku najdete vždy aktuální informace o Super Heavy B3 a průběhu jeho testování.

» Přeskočit na aktuální informace «

B3 je nejnovější prototyp rakety Super Heavy a teprve druhý exemplář v plné velikosti. Předchozí prototyp BN1 byl hned po dokončení zlikvidován, jelikož byl zastaralý. První díl B3 byl v Boca Chica spatřen 19. ledna 2021, tehdy ještě pod označením BN2. Podle Elona Muska měl být tento prototyp vyroben, opatřen motory a vyvezen na orbitální rampu ještě před koncem dubna 2021, ale k tomu nakonec nedošlo. Díly pro BN2 byly zkombinovány s prototypem BN3, který byl vyráběn od března 2021 a výsledný exemplář je nově označován Booster 3 neboli B3. Prototyp obsahuje řadu změn na základě ponaučení z výroby BN1. Velkým rozdílem je prohození hlavních nádrží – prototyp BN1 měl metanovou nádrž dole, zatímco B3 ji má nahoře (stejně jako loď Starship). Kompletace prototypu B3 byla dokončena na konci června 2021 a převoz na rampu proběhl 1. července.

Původně mělo jít o první prototyp Super Heavy, který vzletí a provede krátký skok s dvěma až čtyřmi motory Raptor. Tento skok ale nakonec neproběhne a prototyp B3 měl být v jeden čas použit na první orbitální misi spolu se Starship S20. Ale i tento plán byl změněn a B3 nakonec nikam nepoletí. Jako první odstartuje až následující prototyp B4. Super Heavy B3 podle Elona Muska poslouží pouze pro pozemní testování. Jelikož prototyp B3 nikam nepoletí, není vybaven roštovými kormidly. Zato je ale vybaven zkušební verzí manévrovacích trysek, které spalují metan a kyslík. Tyto trysky jsou výrazně výkonnější než klasické trysky využívající stlačený dusík.

Tento prototyp nakonec během července 2021 prošel kryogenní tlakovou zkouškou a poté také statickým zážehem tří motorů Raptorů. V srpnu pak byl prototyp zlikvidován, aby uvolnil místo pro pokročilejší Super Heavy B4.

Aktuální informace


Mnohem více informací o Starship, Super Heavy a Raptoru najdete v našem velmi podrobném článku Vše o Starship a dále také v přehledu všech prototypů.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře