Podívejte se, jak jsou rakety SpaceX doopravdy velké

Když člověk sleduje starty či přistání raket v televizi nebo na počítačové obrazovce, mnohdy jsou osamocené a není možné je velikostně s ničím srovnat. Je pak snadné ztratit pojem o tom, jak obrovské rakety vlastně jsou. Pro získání perspektivy je potřeba tyto technické divy postavit vedle lidí či známých budov a památek. Shodou náhod vyšly v jednom dni rovnou dvě povedená videa, která pomocí kvalitních vizuálních efektů znázorňují velikost různých raket včetně těch od SpaceX.

To první je od partičky Corridor Digital, která se specializuje na tvorbu krátkých filmů s pokročilými vizuálními efekty. Autor videa vám ukáže velikost raket SpaceX od Falconu 9 až po chystané BFR.

Druhé video připravil Everyday Astronaut a má podobný koncept, ale kromě Falconů a BFR ukazuje také další rakety jako třeba Deltu IV Heavy, SLS, Sojuz nebo raketoplán.

A kdyby vám tato videa náhodou nestačila, mám tu pro vás ještě pár fotek, které hezky ilustrují velikost raket Falcon:

Který záběr nebo fotka podle vás nejlépe ilustruje velikost raket?

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

7
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Zdeněk
Host
Zdeněk

Jsem se chtěl zeptat, jestli někdo nevíte, jak je na tom finančně Sx ? Tento rok má 27 startů ( + – ), ale příští rok pouze 18. Jak je na tom finančně a jak na tom bude příští rok ? Není někdee nějaký odkaz ? Popř. Výkazy samotného Sx ? Díky za informace.

Filip
Host
Filip

Podle již starších dat potřebuje SpaceX minimálně 12 startů F9 ročně aby se vyrovnaly příjmy výdajům, a jelikož posledních pár let startuje F9 vícekrát než 12, tak je SpaceX ziskové… (zdroj: kniha Elon Musk od Ashlee Vance)

Jiří
Host
Jiří

To roštové kormidlo je nářez. Věděl jsem že je velké ale když ho vidím s tím technikem tak konečně ziskávam tu správnou představu.

Filip
Host
Filip

Roštové kormidlo 🙂

Alda
Host
Alda

Everyday astronaut na poli před SHS. To je síla.