Mise Crew Dragon DM-2

Informace Streamy Články Aktuálně Fotky Videa

Základní informace

Podrobnosti a zajímavosti

 • První start společnosti SpaceX s lidskou posádkou.
 • Druhý start lodi Crew Dragon na orbitální dráhu celkově a také půjde o druhý a poslední testovací let lodi Crew Dragon. Na následujících misích budou létat astronauté NASA, ESA a Roskosmosu na ISS v rámci střídání posádek dlouhodobých expedic. Časem pak může být loď využita také pro přepravu soukromých astronautů.
 • První nebo druhý start amerických astronautů z americké půdy na americké lodi a raketě (pořadí záleží na termínu startu lodi Starliner) od startu STS-135, který se uskutečnil v červenci 2011. Při tomto posledním letu raketoplánu byla na ISS umístěna vlajka, která už v minulosti letěla na palubě prvního raketoplánu Columbia při misi STS-1. Pokud Crew Dragon nakonec odstartuje jako první, získá vítězná posádka právo snést při svém návratu tuto vlajku zpět na Zemi. Vlajka potom bude na palubě první pilotované lodi startující z území USA za nízkou oběžnou dráhu Země (pravděpodobně Orion v rámci mise EM-2, ale třeba to Starship stihne dřív…)
 • Crew Dragon, který bude použit při této misi, je nově vyrobený a má číslo C206. Stejně tak bude použit nově vyrobený první stupeň rakety Falcon 9 (číslo B1058).
 • Posádka pro misi DM-2 byla oznámena v srpnu 2018, kdy bylo určeno, že při první pilotované misi Crew Dragonu budou na palubě Bob Behnken (pilot) a Doug Hurley (velitel).
 • Bob Behnken touto misí absolvuje už třetí start do vesmíru, předchozí dva starty uskutečnil v americkém raketoplánu Endeavour (STS-123 a STS-130).
 • Pro velitele Douga Hurleyho se bude jednat též o třetí start, misi STS-127 uskutečnil rovněž v raketoplánu Endeavour, při misi STS-135 pod velením Chrise Fergusona letěl na stroji Atlantis.
 • Protože Crew Dragon C206 byl původně určen pro první dlouhodobý pobyt na ISS, otevřela se tím pro NASA možnost prodloužit tuto testovací misi o několik týdnů až měsíců a z obou členů posádky udělat regulérní členy dlouhodobé expedice na ISS. Podle posledních informací by mise mohla být prodloužena na 2 až 3 měsíce.
 • Crew Dragon bude při této misi přistávat v Atlantiku, pouhých 40 km od přístavu Port Canaveral. Záložní přistávací oblast se nachází v Mexickém zálivu, 65 km od floridského města Pensacola. Oproti tomu nákladní Dragony přistávají v Pacifiku a Crew Dragon z mise DM-1 sice přistával v Atlantiku, avšak až zhruba 370 km od pobřeží Floridy.
 • Loď Crew Dragon v minulosti několikrát změnila název, jmenovala se například Dragon Rider, Dragon 2 či Dragon V2.
 • Vývoj data startu: konec 2017 → květen 2018 → srpen 2018 → prosinec 2018 → duben 2019 → červen 2019 → 25. července 2019 → září 2019 → 15. listopadu 2019 → 17. prosince 2019 → 1. čtvrtletí 2020 → únor 2020 → březen 2020 → 2. čtvrtletí 2020 → 7. května 2020 → 2. polovina května 2020

Související články

Aktuální informace

Fotky

Falcon 9 a Crew Dragon před startem:

Astronauti před startem:

Interiér Crew Dragonu:

Počítačové vizualizace:

Ostatní:

Videa

Oficiální animace průběhu mise DM-2:

Elonovinky #87: První let Crew Dragonu s astronauty se blíží:

Elektromagnetické testování Crew Dragonu:

Animace Crew Dragonu na oběžné dráze:

Makety a simulátory Crew Dragonu:

Interiér Crew Dragonu:

Představení Crew Dragonu v roce 2014:

Přípravy a testování Crew Dragonu:

Představení astronautů NASA:

Jiří Hadač

Jiří Hadač

Kdysi dávno chemik, nyní redaktor popularizačního webu ElonX, kterému už v dětství učarovala kosmonautika a to natolik, že o ní začal pravidelně informovat. Jeho nejoblíbenější mise SpaceX je NROL-76.

Podpořte projekt ElonX
Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

26
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Martin
Host
Martin

To logo nie je oficiálne, že? Neviem tam nájsť štvorlístok 😀

Tom
Host
Tom

Přeji pánům Behnkenovi a Hurleymu godspeed!

PetrK
Host
PetrK

… and make God’s love be with you ….

petr
Host
petr

Jsou nějaké zprávy o letovém plánu? Pořád platí, že poletí jen na otočku?

Kamil
Host
Kamil

Budou Crew Dragony létat jen cizí kosmonauti nebo má Space X i své firemní?

Majo
Host
Majo

Bude aj aj.Hlavne je to ale pre Nasa pokiaľ sa nemýlim.

Silhan.J
Host
Silhan.J

Spx žádné astronauty nemá.

Majo
Host
Majo

Ja som z toho debil.Ako je to s tými skúškami,aby SpaceX mohlo robiť taxík na ISS?Ešte im treba ten únikový test za letu a to bude v januári.A potom by mal byť bezpilotný tam a späť a oni už v únoru idú na crew ?Potom keby by mohli naplno lietať na ISS?Predbehnú Boeing?

Petr Šída
Host
Petr Šída

únikový test by měl být v prosinci, bez posádky k ISS už proběhl

Silhan.J
Host
Silhan.J

Bezpilotní maj dávno za sebou. Ještě potřebujou certifikaci padáků.

Majo
Host
Majo

Ale dobré je,že sa to pekne rozbieha.IN MUSK WE TRUST!!!

Mates
Host
Mates

Ano, krásně se to rozbíhá. Vzhledem k tomu, že podle pár let starých slibů měli být už loni na Marsu…

Majo
Host
Majo

Hej,takéto rečí.No to Už Česko-Slovensko malo byť na úrovni Švajčiarska.

Majo
Host
Majo

Treba mať na pamäti,že veľký posun za čias Apolla bolo z dôvodu studenej vojny.Neskutočné prachy sa do toho dávali.Jednoducho preteky.Len tá doba je už preč a taký rozpočet už mať napr. NASA nebude.Možno druhá studená vojna alebo nejaká katatrofa,keby nám hrozila.Súkromníci to aspoň ťahajú.

Tonda
Host
Tonda

,,Crew Dragon bude fyzicky připraven na Canaveralu během února, avšak poté bude pár měsíců trvat vyřídit všechny bezpečnostní vyhodnocení. Startu se tedy nejspíš dočkáme nejdříve během jara.”
Make Boeing first again

Mr. G
Host
Mr. G

Dnes ma napadla taka zaujimavost.
Ak DM-2 odstartuje pred Starlinerom, tak CrewDragon bude prvou americkou pilotovanou lodou, ktora bude mat solarne panely 🙂