Příští start Iridium NEXT až v červnu

Start rakety Falcon 9 během lednové mise Iridium-1

Loni v září SpaceX prodělalo nehodu s raketou určenou pro misi Amos-6, kvůli které společnost musela na nějakých 5 měsíců pozastavit všechny další plánované starty Falconu 9. V lednu 2017 se však SpaceX vrátilo do služby ve velkém stylu, když úspěšně vyneslo prvních 10 satelitů konstelace Iridium NEXT a následně s prvním stupněm úspěšně přistálo na ASDS. Více informací najdete v článku Ohlédnutí za misí Iridium-1.

Tímto prvním úspěchem však pro SpaceX spolupráce s firmou Iridium neskončila. Už v roce 2010 totiž spolu tyto dvě firmy uzavřely smlouvu na celkem 7 letů rakety Falcon 9, která by při každé misi vynesla 10 identických satelitů Iridium NEXT. Jeden start má SpaceX za sebou, ale zbývá ještě oněch dalších šest (plus jedna dodatečná, při které bude vyneseno 5 satelitů Iridium NEXT spolu s vědeckou družicí GRACE-FO agentury NASA). Ještě nedávno byl plán takový, že po startu Iridium-1 se počká tři měsíce, poté poletí druhá várka satelitů a následně každé další dva měsíce dojde k jednomu startu. Tato 3měsíční testovací doba byla údajně podmínkou ze strany pojišťovny, s níž má společnost Iridium smlouvu o pojištění všech sedmi misí. Jedná se o úplně nový typ satelitu, takže je potřeba ověřit, že satelity jsou v pořádku a vše funguje, jak má. První start tedy proběhl v lednu 2017 a podle původního plánu měl druhý start proběhnout v dubnu téhož roku. Nakonec to však bude trochu jinak.

Dnes jsme se z oficiální zprávy společnosti Iridium dozvěděli, že start mise Iridium-2 byl posunut z poloviny dubna na polovinu června. Důvodem je podle této zprávy to, že SpaceX je ve skluzu v důsledku loňské zářijové nehody a potřebuje nejdříve “odbavit” některé další zákazníky, kteří na svou misi čekají už několik měsíců. Osobně si myslím, že to je jen částečný důvod – přeci jen nehoda se stala už před půl rokem, takže případné problémy s rozvrhem ze strany SpaceX by měly být zřejmé už delší dobu. Celou pravdu se však dost možná nikdy nedozvíme.

Tip: Všechny plánované starty SpaceX zhruba na půl roku dopředu najdete na průběžně aktualizované stránce Plánované starty.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JednaPaníPovidála

Těžko říci, jak to je. Ale co se týká již vypuštěných nových satelitů Iridium NEXT, tak jejich postupné testování probíhá údajně rychleji s lepšími výsledky, než se původně čekalo. Následující týdny přinesou více informací.

Emmette

Já myslím, že se pravdu jednou dozvíme, ale nejdříve tak za 10 let 🙂 Ostatně, jako o spousty jiných případů. Ale hlavu bych nevěšel 🙂