První vynesené družice Starlink druhé generace se potýkají s problémy, SpaceX kvůli tomu mění plány

Na konci letošního února SpaceX provedlo velmi důležitou misi, když Falcon 9 poprvé dopravil na oběžnou dráhu družice Starlink druhé generace. Jednalo se o zmenšenou variantu V2-mini a při první misi Starlink 6-1 bylo vyneseno celkem 21 družic tohoto nového typu. Družice jsou oproti předchozí verzi zvané v1.5 násobně větší, těžší, ale také výkonnější. První várka družic druhé generace se však na oběžné dráze potýká s problémy. SpaceX je momentálně řeší a prozatím odkládá další starty s novým typem družic a místo nich pokračuje ve vynášení osvědčených družic v1.5. Co o problémech víme a jak to ovlivnilo další chystané mise Starlink?

Srovnání družic Starlink v1.5 a V2-mini (Zdroj: SpaceX a Spaceflight Now)

Mise Starlink 6-1 proběhla 28. února 2023 a vypuštění všech 21 družic typu V2-mini proběhlo v pořádku. O průběhu této mise a parametrech nových družic jsme podrobněji psali v tomto článku. Družice začaly zvyšovat svou oběžnou dráhu pár dnů poté, co byly vypuštěny na oběžnou dráhu ve výšce kolem 370 kilometrů. O několik dní později však zvyšování své oběžné dráhy zastavily a udržovaly se ve výšce kolem 380 kilometrů. Zhruba od 15. března začala jejich výška oběžné dráhy různou rychlostí klesat – u většiny družic pomalu, ale nejméně dvě klesaly poměrně prudce. Toho si všiml například astronom Jonathan McDowell, který spravuje vlastní databázi všech družic Starlink a sleduje jejich pohyby na oběžné dráze. Když on poukázal na skutečnost, že družice V2-mini mají nějaký problém, do diskuze se zapojil také šéf SpaceX Elon Musk.

Musk potvrdil, že družice druhé generace se potýkají s blíže neurčenými problémy, což se prý dalo očekávat, protože družice Starlink V2 obsahují spoustu nových technologií. Dále dodal, že některé z družic z mise Starlink 6-1 budou deorbitovány a jiné projdou testy a teprve poté bude navýšena jejich orbita nad dráhu, na které se pohybuje Mezinárodní kosmická stanice (420 km). Musk neupřesnil, s jakými problémy se družice potýkají, ale podle zdrojů portálu NASA Spaceflight nejde jen o jeden typ problému a jednotlivé družice jsou zasaženy různými způsoby. Některé potíže prý souvisejí s výpadky napájení či komunikace a jiné se týkají řízení a směrování družic.

Start mise Starlink 6-1 s prvními družicemi V2-mini (Foto: SpaceX)

Zatímco SpaceX řeší problémy s 21 družicemi z mise Starlink 6-1, padlo rozhodnutí kvůli tomu upravit harmonogram dalších chystaných startů s družicemi Starlink. Na konec března totiž původně byly v plánu mise Starlink 6-2 a 6-3, které by vynesly další várky družic V2-mini, avšak to už neplatí. Jejich místo v harmonogramu převzaly mise Starlink 5-5 a 5-10, jejichž nákladem jsou družice staršího typu v1.5 a které měly původně startovat až někdy během dubna. SpaceX tím demonstrovalo svou vysokou flexibilitu, co se týče plánování svých misí, jelikož tato škatulata s typem vynášených družic nevedla k žádným odkladům. Firma totiž zřejmě má v zásobě několik sad družic Starlink, které čekají na volný nosič, a tak není problém přehodit náklad z jedné rakety na jinou. Například mise Starlink 6-2 měla původně letět na konci března s prvním stupněm Falconu 9 s číslem B1077.4 a teď po změně plánů odstartuje ta samá raketa ve stejném termínu na misi Starlink 5-10 jen s tím rozdílem, že na palubě budou družice typu v1.5 místo V2-mini.

Start mise Starlink 5-5. Ten měl původně proběhnout až v dubnu, ale byl upřednostněn po problémech s družicemi druhé generace. (Foto: SpaceX)

Otázkou je, jak dlouho bude trvat analýza problémů s družicemi druhé generace a co bude zahrnovat jejich řešení. SpaceX už údajně vyrábí 6 družic tohoto typu každý den a pokud se ukáže, že je potřeba implementovat nějaké změny či upravit jejich konstrukci, mohlo by to poměrně výrazně zdržet vynášení dalších družic V2-mini. Představitel SpaceX navíc aktuálně uvedl, že družice typu v1.5 se už nevyrábějí. V souvislosti s tím firma v únoru zaslala úřadu FCC žádost o povolení upgradovat družice v konstelaci Starlink první generace. To lze vyložit tak, že firma si tím připravuje půdu na to, aby v budoucnu mohla přestat vynášet družice první generace. Původně schválená první fáze konstelace, kterou bude tvořit celkem 4408 druži a momentálně je hotová z 80 %, by tak mohla být dokončena již s využitím satelitů V2-mini. Je tedy otázka, kolik družic typu v1.5 má SpaceX ještě v zásobě. Než totiž budou vyřešeny všechny problémy s druhou generací, firma bude nejspíš moct vynášet pouze družice starého typu.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Deorbitují 1 v2 mini.
Ostatní jsou ve své slupce.
https://twitter.com/starlinkinsider/status/1642842637949366273?

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem PetrV
JP77

Zajímalo by mě jestli se na družicích používají normální současné elektronické součástky, nebo jestli je tam nějaký rozdíl kvůli radiaci a stejná otázka pro Měsíc a Mars.