Rychlozprávy #7: Následky hurikánu Irma, testovací satelity SpaceX, premiéra texaské rampy a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně a nečtete opravdu každé písmenko, mohly vám snadno uniknout. Tato rubrika nahrazuje starší Drobky.

V dnešním vydání se dozvíte novinky o satelitní konstelaci SpaceX, budované rampě v jižním Texasu, následcích hurikánu Irma, uvidíte LZ-1 z oběžné dráhy a k tomu další zajímavosti!

Upravený TEL

SpaceX muselo pro potřeby raketoplánu X-37B provést pár úprav. Na fotce z rampy bylo vidět, že TEL, na kterém raketa leží, byl mírně prodloužen a bylo přidáno dodatečné uchycení aerodynamického krytu. Kromě toho se objevily zkazky o tom, že adaptér, kterým je raketoplán připojen k druhému stupni, se lišil od toho standardního.

Porovnání transpotéru-erektoru při misích OTV-5 a Intelsat 35e

Částečných úprav jsme si mimochodem všimli už před misí CRS-12:

Upravený TEL (Autor: /u/Jincux)

 

Raketoplán X-37B v krytu

Zhruba takhle nějak to mohlo vypadat uvnitř aerodynamického krytu během mise OTV-5, při které byl vynesen experimentální raketoplán X-37B:

Fanouškovská vizualizace raketoplánu X-37B v aerodynamickém krytu Falconu 9 (Autoři: Ken Kremer a /u/mmmmmBetty)

LZ-1 z oběžné dráhy

Společnost Deimos Imaging zveřejnila satelitní snímek plošiny LZ-1 a stojícího Falconu pořízený 2 hodiny po přistání stupně během mise OTV-5.

Snímek LZ-1 a Falconu 9 pořízený satelitem společnosti Deimos Imaging

V minulosti tato společnost zachytila další zajímavé momenty týkající se SpaceX:

Testovací satelity pro internetovou konstelaci SpaceX

Před časem jsem informoval o plánech SpaceX na vybudování obří satelitní konstelace, která by poskytovala rychlé internetové připojení po celém světě. V tomto květnovém článku jsem zmiňoval, že SpaceX plánuje vynést první testovací satelit pro svou konstelaci na konci letošního roku a druhý začátkem roku příštího. Nyní se objevily nepotvrzené informace, že oba satelity budou vyneseny při misi Paz, která má startovat koncem letošního roku z Vandenbergu. Zároveň oficiální dokument SpaceX o této konstelaci obsahoval obrázek níže. Je možné, že znázorňuje, jak budou satelity vypadat, ale také se může jednat jen o nesouvisející ilustrační obrázek.

Budou takhle vypadat satelity internetové konstelace Spacex?

Gwynne Shotwell o texaské rampě a hurikánu Irma

Provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell (Foto: Nancy Pastor)

Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell se v úterý nechala slyšet, že nově budovaná rampa v jižním Texasu (Boca Chica) by mohla být hotová zhruba za 2 roky. Společnost prý se stavbou nijak nespěchá, neboť brzy budou mít dostatečnou kapacitu díky dvěma floridským rampám. Premiéry nové rampy se tedy nejspíš dočkáme až během roku 2019, nikoli koncem roku 2018, jak se ještě nedávno proslýchalo.

K problematice dopadu hurikánu Irma na zařízení SpaceX pak prohlásila následující:

Momentálně neočekáváme, že by došlo k odkladu našeho příštího startu z rampy 39A. Upřímně jsem se víc bála o SLC-40, kterou právě dokončujeme. Na této rampě jsme měli spoustu techniky a potrubí, které je potřeba svařit, takže o tu se trochu bojím. V krátkodobém horizontu to nezdrží start, ale čekáme na podrobnější informace. Nepředpokládám však žádné problémy.

Jak velký je první stupeň Falconu?

A vtipná tečka na závěr. První stupeň Falconu 9 měří přes 45 metrů, ale pokud si to nedokážete pořádně představit, tady jej máte s Elonem Muskem pro snadné porovnání velikosti. 🙂

Přistání prvního stupně při misi OTV-5 s Elonem Muskem (Autor: Cameron Byers)

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Perfektní informace.