Solární tašky od Tesly se letos začnou prodávat i v Evropě, sníh jim problém nedělá

Detail solárních tašek Tesla. Solární články uvnitř tašek nejsou z ostrých úhlů vidět a nenarušují tak celkový vzhled střechy (Foto: Tesla)

Tesla v roce 2016 s velkou slávou představila svůj nejnovější produkt – speciální střešní tašky, které mají integrované fotovoltaické články a dokáží tak generovat elektrickou energii ze slunečního záření, aniž by přitom narušovaly vzhled domu.

Společnosti však několik let trvalo, než produkt dostala do stadia, kdy jej bylo možné prodávat ve velkém. Musela zapracovat na zlevnění výroby, zrychlení procesu instalace, ověření životnosti a dalších aspektech. Na konci roku 2019 pak byla představena třetí generace solárních tašek, která přinesla spoustu vylepšení a optimalizací. Od té doby se tašky vyrábějí ve velkých počtech v továrně Giga New York a Tesla neustále rozšiřuje řady vlastních i externích instalačních týmů. Produkt je navíc nabízen ve stále více regionech a letos by měly být tašky k dispozici také v Evropě. Tento náběh výroby tašek pak vedl k tomu, že v roce 2020 začaly opět stoupat prodeje solárních produktů Tesly (kam spadají taky klasické solární panely) po několika letech úpadku.

V posledních týdnech se také objevilo několik zajímavých videí týkajících se solárních tašek. První názorně ukazuje celý proces výměny staré střechy za solární tašky od Tesly, včetně instalace:

Druhé video pak ukazuje něco podobného, akorát v tomto případě jde o zatím největší solární střechu na Floridě s celkovým výkonem 44 kW:

Zajímavá je také otázka toho, jak solární střecha funguje v oblastech, kde přes zimu sněží. Nové video jednoho z majitelů solárních tašek od Tesly ukazuje, že sníh na nich na rozdíl od tradičních střech neulpívá, takže můžou generovat elektřinu i v zimních měsících. Elon Musk k tomu dodal, že tašky jsou mírně hydrofobní, takže voda, sníh a led z nich snadno sklouznou.

Tesla zatím nabízí jen jeden typ tašek, ale chystá několik dalších variant s odlišnými tvary a barvami. Jedná se však o docela drahý produkt, který se obvykle vyplatí pouze pokud stavíte nový dům nebo plánujete vyměnit starou střešní krytinu.

Podrobnější informace o solárních taškách a panelech Tesly najdete v našem encyklopedickém článku.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře