Solární tašky od Tesly se letos začnou prodávat i v Evropě, sníh jim problém nedělá

Detail solárních tašek Tesla. Solární články uvnitř tašek nejsou z ostrých úhlů vidět a nenarušují tak celkový vzhled střechy (Foto: Tesla)

Tesla v roce 2016 s velkou slávou představila svůj nejnovější produkt – speciální střešní tašky, které mají integrované fotovoltaické články a dokáží tak generovat elektrickou energii ze slunečního záření, aniž by přitom narušovaly vzhled domu.

Společnosti však několik let trvalo, než produkt dostala do stadia, kdy jej bylo možné prodávat ve velkém. Musela zapracovat na zlevnění výroby, zrychlení procesu instalace, ověření životnosti a dalších aspektech. Na konci roku 2019 pak byla představena třetí generace solárních tašek, která přinesla spoustu vylepšení a optimalizací. Od té doby se tašky vyrábějí ve velkých počtech v továrně Giga New York a Tesla neustále rozšiřuje řady vlastních i externích instalačních týmů. Produkt je navíc nabízen ve stále více regionech a letos by měly být tašky k dispozici také v Evropě. Tento náběh výroby tašek pak vedl k tomu, že v roce 2020 začaly opět stoupat prodeje solárních produktů Tesly (kam spadají taky klasické solární panely) po několika letech úpadku.

V posledních týdnech se také objevilo několik zajímavých videí týkajících se solárních tašek. První názorně ukazuje celý proces výměny staré střechy za solární tašky od Tesly, včetně instalace:

Druhé video pak ukazuje něco podobného, akorát v tomto případě jde o zatím největší solární střechu na Floridě s celkovým výkonem 44 kW:

Zajímavá je také otázka toho, jak solární střecha funguje v oblastech, kde přes zimu sněží. Nové video jednoho z majitelů solárních tašek od Tesly ukazuje, že sníh na nich na rozdíl od tradičních střech neulpívá, takže můžou generovat elektřinu i v zimních měsících. Elon Musk k tomu dodal, že tašky jsou mírně hydrofobní, takže voda, sníh a led z nich snadno sklouznou.

Tesla zatím nabízí jen jeden typ tašek, ale chystá několik dalších variant s odlišnými tvary a barvami. Jedná se však o docela drahý produkt, který se obvykle vyplatí pouze pokud stavíte nový dům nebo plánujete vyměnit starou střešní krytinu.

Podrobnější informace o solárních taškách a panelech Tesly najdete v našem encyklopedickém článku.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Iva Jakubcová

Dobrý den, chci se zeptat, zda se sem mají vozit tašky 3. nebo 4. generace, jaký mají výkon na m2 a kdy se dá očekávat 1. dodávka – měla bych zájem :o)

JP77

Je jasný, že se solárním panelem to je drahý, ale přeci si nebudu dávat se solárním panelem i na severní stranu kam skoro vůbec slunce nesvítí, na prudší střeše vůbec, na mírnější svítí hodně šikmo, takže se od skla většina odrazí a nepronikne k panelu. Je k tomu nějaká verze bez? nebo jak se to řeší?

daevid

A čo na to konkurencia v Európe?
Produktov je viacero. Čína je dostupná i v CZ

https://enmag.cz/energie/solarni-tasky-dobyvaji-svet-a-dostavaji-se-i-do-ceske-republiky/

Alois Tuhý

Díky za odkaz! Jen v tom maj nějakej binec.

Píšou “vyjde čtvereční stopa nového typu tašek na 21,85 dolaru, tedy v přepočtu kolem 5500 korun.” (kde vypadá, že si při přepočtu z dolaru na korunu přidali nulu) a o kousek níž “Cena: 5 500 Kč/m2” (tedy ze stopy čtvereční je metr)

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Alois Tuhý
daevid

Je to možné. Popravde som článok podrobne neskúmal, skôr šlo poukázať (porovnať) na obdobné dostupné produkty.
Na youtube je toho taktiež dosť. Stretol som sa z ľudmi ktorí mali povedomie o strešných taškách od Tesly ako o jedinom produkte tejto doby.

Alois Tuhý

Ono je to dost podobný s těma autama…

steaph

No neviem, sneh či ľad, ktorý sa skĺzava zo strechy mi príde ako problém. Čo na to deti hrajúce sa pri dome a trebárs aj ríne? Myslím, že chlapík z videa časom skončí pri zábranách, teda snáď ich Tesla vymyslené má – lebo každopádne je to zaujímavý produkt…

Nepovinné

Když se tam nechá, jen se jeho sesuv oddálí, i když né třeba v takovém množství, ale jestli počkáš 2 hoďky ráno bude bezpečno.^^ Protože na střeše nebude žádná šance sesuvu, je to efektivní ale né hned:)

JP77

nemusí se oddálit, např na eternitu bez zarážek nesjede vůbec nic ani v zimě ani na jaře.

Ivan

Nevím jak v usa, ale u nás jsou zachytávače sněhu povinné, norma je přímo předepisuje od určitého sklonu. To že na některých střechách není sníh je spíž způsobené nedokonalým zateplením střechy a ne hydrofobizovanou vrstvou. Achjo, marketing. Spíš by mě zajímalo, jak mají řešeno rozdělení střechy na samostatné úseky, aby jim to neovlivňovalo výrobu elektřiny při zastínění určité části střechy (třeba komínem nebo sněhem), k čemuž chtě nechtě bude docházet. Máte spoustu konstrukcí vystupující nad rovinu střechy. Stačí mít jednu tašku zastíněnou a už celá skupina vyrábí tolik co zastíněný prvek. Toto musí samostatnou realizaci střechy pěkně prodražovat a navyšovat počet “kazítek”.

Krys

Hodně by mě zajímala ROI-ka takového řešení…moc pěkné.

sirka

Takovou bych si klidně koupil.