SpaceX začíná nabízet nové sdílené mise Bandwagon pro malé družice

V dnešním článku si představíme sdílené mise Bandwagon, které SpaceX začalo nově nabízet svým zákazníkům. Podobají se osvědčeným misím Transporter, avšak zamíří na odlišnou oběžnou dráhu.

Abychom plně chápali následující řádky, bude dobré se vrátit do roku 2019. Tehdy totiž SpaceX vyhlásilo poměrně ambiciozní program sdílených startů Transporter pod názvem Small Satellite Rideshare. Zatímco rakety Falcon 9 normálně vynáší jednu či dvě větší družice, tentokrát chtěla firma pod aerodynamický kryt své rakety umístit větší množství menších družic. Tento způsob měl zároveň umožnit malým zákazníkům dostat jejich družice či náklady na oběžnou dráhu za nízkou cenu a SpaceX si tímto způsobem mělo zajistit větší podíl na trhu vynášení malých nákladů. Že o tuto službu je zájem, se ukázalo již v červnu roku 2020, když SpaceX oznámilo, že si zákazníci objednali vynesení více než 100 družic. První mise se uskutečnila v lednu 2021 pod názvem Transporter-1 a bylo při ní vyneseno na oběžnou dráhu rekordní počet 143 družic a dalších nákladů. Do dnešních dnů se uskutečnilo 8 misí Transporter a rakety Falcon 9 při nich vynesely 673 družic a dalších nákladů. Z hlediska firmy se jedná o výrazný úspěch a SpaceX se proto rozhodlo, že se pokusí zákazníkům vyjít vstříc ještě více.

Start mise Transporter-1 v lednu 2021 (Foto: SpaceX)

Letos v srpnu začala společnost SpaceX nabízet zákazníkům nový typ misí pod názvem Bandwagon, které budou obdobou misí Transporter. Hlavní rozdíl mezi oběma programy bude sklon oběžné dráhy – zatímco mise Transporter létají na polární dráhy se sklonem přibližně 98°, mise Bandwagon budou vynášet družice na dráhu se sklonem přibližně 45°. Dle Jarroda McLachlana, ředitele prodeje sdílených misí SpaceX, jde o druhou nejžádanější oběžnou dráhu.

Umělecká představa vypouštění družic z prstence EXOport během mise Transporter (Zdroj: Exolaunch)

Společně s tímto oznámením firma uveřejnila také termíny prvních čtyř misí Bandwagon, k nimž by mělo dojít v dubnu a listopadu 2024 a v únoru a květnu 2025. Pokud jde o ceny, ty by měly být stejné jako v případě misí Transporter, tedy 5500 dolarů za vynesení kilogramu nákladu s tím, že se tato cena každý rok o 500 dolarů zvedne. Dlužno podotknout, že mise Transporter i Bandwagon nejsou jedinými možnostmi, jak můžou výrobci malých družic dostat své výrobky na oběžnou dráhu. Stále zde zůstává možnost nechat si své družice vynést v rámci startu s nějakým větším primárním nákladem nebo na misích Starlink.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře