Starlink bude samostatnou firmou obchodovatelnou na burze (a další novinky)

V posledních týdnech se sešla řada novinek týkajících se satelitní konstelace Starlink, a tak jsem je shrnul do jednoho článku.

Starty

SpaceX už loni začalo s vynášením desítek satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, ale byl to spíše jen takový rozjezd. Až letos se do toho společnost Elona Muska opřela pořádně a na tento rok plánuje až 24 startů s družicemi pro síť Starlink. Dva z nich už proběhly v lednu, jeden se chystá na polovinu února a v březnu by měly proběhnout další dva. Při každém startu je přitom vyneseno 60 družic, a tak by se jen během prvního čtvrtletí mohla konstelace rozrůst o 300 družic.

SpaceX přitom uvádí, že pro pokrytí části Severní Ameriky stačí šest startů (360 družic) a firma by tam mohla začít nabízet internetové připojení někdy v polovině roku 2020. Téměř globálního pokrytí by pak mělo být dosaženo během příštího roku. Takto by mohlo vypadat pokrytí povrchu Země s 360 satelity ve výšce 550 km:

Jak vypadá uživatelský terminál

Koncový uživatel se bude moci k satelitům Starlinku připojit pomocí speciálního terminálu ve tvaru placatého disku o velikosti středně velké pizzy. Podle Elona Muska vypadá jako „tenké, placaté UFO na tyčce“ a je vybaven motorky pro automatické natočení do optimální polohy. Instalace je prý také snadná – stačí zařízení zapojit do zásuvky a nasměrovat k obloze.

SpaceX momentálně terminály vyrábí v malém počtu v Hawthorne, ale časem se má výroba přesunout jinam. Cena terminálu není známa, ale Musk v minulosti zmínil, že cílem je dosáhnout ceny do 200 dolarů. Terminály však obsahují fázové antény, které jsou v současnosti velmi drahé, takže se teprve uvidí, jak moc se SpaceX podaří cenu srazit pomocí vlastního vývoje a masové výroby.

Armáda testuje Starlink

Loni v říjnu jsme informovali o tom, že armáda začala provádět testy sítě Starlink pro potenciální vojenské využití. Testy potrvají až tři roky a jsou prováděny na základě smlouvy na 28 milionů dolarů, kterou SpaceX v prosinci 2018 s armádou uzavřelo. První z těchto testů loni demonstroval, že je síť Starlink schopna přenášet data rychlostí až 610 Mb/s do pohybujícího se letounu C-12. Od té doby armáda provedla další test, při kterém letoun Lockheed AC-130 komunikoval se sítí Starlink. Podrobnosti však nejsou k dispozici. Dále je v plánu experiment Global Lightning, při kterém bude využit tankovací letoun Boeing KC-135 vybavený anténou pro napojení na síť Starlink. Testována budou také zařízení společností Iridium a L3Harris.

Boeing KC-135R doplňuje palivo letounu F-15 Eagle (Foto: USAF)

Provoz Starlinku v Austrálii

Doposud se o Starlinku mluvilo především v kontextu USA a Kanady, kde má být služba spuštěna už letos. SpaceX by ale již příští rok mělo mít na oběžné dráze dostatek satelitů pro téměř globální pokrytí. Aby však mohla být služba provozována v jednotlivých zemí, je potřeba povolení tamních regulačních orgánů.

Tento schvalovací proces se už rozjel například v Austrálii, kde místní úřad učinil první kroky k tomu, aby SpaceX mohlo začít žádat o potřebná povolení ohledně komunikace mezi satelity Starlinku a pozemními vysílači na australském území. Austrálie je velmi řídce obydlená, takže o služby Starlinku by zde mohl být velký zájem.

Proti rozhodnutí australských úřadů však protestuje společnost Foxtel, podle které by provoz Starlinku mohl zákazníkům Foxtelu rušit příjem satelitní televize.

Starlink jako samostatná firma

SpaceX je jednou z nejhodnotnějších soukromých firem na světě, což bohužel znamená, že pro veřejnost nebo malé investory neexistuje snadná možnost, jak do této společnosti investovat a podílet se na jejím úspěchu. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell však aktuálně prohlásila, že firma nejspíš projekt Starlink časem osamostatní a vstoupí s ním na veřejnou burzu akcií.

Gwynne Shotwell, prezidentka SpaceX (Foto: Loyola Marymount University)

Starlink je z hlediska kapitálu náročný projekt (Gwynne Shotwell odhaduje celkové náklady na vybudování sítě na 10 miliard dolarů), ale zároveň má potenciál generovat pohádkové zisky. Pokud by tedy bylo možné zakoupit akcie Starlinku, pro fanoušky by to byla zajímavá možnost, jak podpořit SpaceX. Společnost by pak mohla takto získaný kapitál využít na svůj ambiciózní projekt kolonizace Marsu.

Bohužel redaktor Reuters uvedl, že k osamostatnění Starlinku dojde nejdříve za pár let. A SpaceX jako celek vstup na burzu také v dohledné době neplánuje. Podle Elona Muska k tomu dojde nejdříve, až bude společnost pravidelně létat na Mars.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře