Starlink pomáhá na Maui a využívá jej i park Yellowstone, japonská armáda či rumunská horská služba

Dnes se zaměříme na využití satelitního systému Starlink v poněkud netradičních oblastech. Řeč bude o monitorování národního parku Yellowstone a podíváme se i na Aljašku, kde v červnu došlo k přerušení internetového spojení. Poté již zamíříme na havajský ostrov Maui, který počátkem srpna zdevastovaly nejhorší požáry v USA za posledních 100 let. Po těchto čistě amerických novinkách se přesuneme nejprve do Rumunska, kde se uživatelem sítě stala horská služba, abychom následně pokračovali západním směrem až do Japonska. Závěrem si představíme nedávno zřízenou stránku SpaceX, kam mohou lidé posílat příběhy ze svých zážitků se Starlinkem.

Služby satelitního systému Starlink dnes používá již více než 1,5 milionu uživatelů ve více než 60 státech světa. Řada z nich jsou běžní domácí uživatelé či prioritní zákazníci, ale objevují se i uživatelé z řad vědecké komunity. Na tomto místě můžeme zmínit například zajišťování bezpečnosti národního parku Yellowstone, který se nachází na západní straně Spojených států. Jde o nejstarší národní park v USA a druhý nejstarší na světě. Tento park je znám pro svou divokou přírodu, zejména pak pro různé geotermální úkazy, mezi které patří například gejzíry.

Park navštěvují každý rok miliony turistů. A právě v zájmu bezpečnosti celé oblasti a v důsledku častého výskytu seismických událostí je potřeba mít v celé oblasti rozmístěny GPS senzory, seismometry, náklonoměry, teploměry či další přístroje. Tyto přístroje jsou rozmístěny v celkem šesti různých oblastech, nicméně kvůli problematickému přístupu zejména v zimě není vždy možné všechna data stáhnout. Právě za tímto účelem byla na jednom měřícím stanovišti v květnu umístěna anténa sítě Starlink, prozatím na zkoušku. První testy nicméně ukázaly, že připojení funguje v pořádku, takže pokud bude vše pokračovat stejně hladce, plánuje se do zimy umístit antény i na další stanoviště. Koneckonců, antény fungují i na Antarktidě. Mimochodem, tyto měřící stanice byly a v některých případech dodnes jsou připojeny pomocí antén komunikujících s družicemi na geostacionární dráze. Nicméně dle serveru U.S. Geological Survey potřebují antény Starlinku pro svůj provoz méně energie a zároveň umožňují vyšší přenosové rychlosti.

Měřicí stanoviště s původní anténou a nově s anténou Starlink (Foto: U.S. Geological Survey)

Z chladného Wyomingu se nyní přesuňme ještě více na sever, až na Aljašku, která je nejsevernějším a největším státem USA. V polovině června letošního roku zde došlo vlivem posunu ledu po mořském dně k přetržení podmořských optických kabelů. Následkem této události se ocitlo dobrých 20 000 lidí v severozápadní části státu bez internetového připojení. Společnost odpovědná za opravu tehdy odhadovala, že oprava potrvá minimálně dva měsíce. Již týden po této události se objevila na síti X zpráva, že společnost SpaceX začíná ve spolupráci s vládou pomáhat s obnovou internetového spojení. Mimochodem, v zajištění internetu pro postiženou oblast se angažovala i firma OneWeb.

Od té doby uplynuly již dva měsíce, během nichž federální vláda vyčlenila 89 milionů dolarů na opravu optických kabelů, nicméně oprava samotná stále ještě nebyla úplně dokončena. I tak však deník Anchorage Daily News předpokládá, že do budoucna si řada zákazníků ponechá antény Starlink jako zálohu. Někteří uvádějí, že dokonce opustí původního operátora, který zajišťoval služby pomocí optických kabelů. Starlink však v řadě případů nedokáže zcela nahradit původní připojení. Zde je možno zmínit nemocnici Samuel Simmonds Memorial Hospital v Utqiagviku, která mohla po přechodu na síť Starlink fungovat pouze na 20 procent původní kapacity. Podobně na tom byli studenti Ilisagvik College, kteří se mohli zúčastňovat online výuky pouze ze školního kampusu. Tato škola nyní přešla pod křídla sítě OneWeb, nicméně zároveň si ponechává síť Starlink do zálohy. Jak celá záchranná akce dopadne a jaké bude mít výsledky pro společnost SpaceX, to nám ukáže pouze čas.

Anténa systému Starlink na Aljašce (Zdroj: SpaceX)

Nyní se ze zamrzlé Aljašky posuneme do oblasti Havajských ostrovů, konkrétně na Maui, druhý největší ostrov tamního souostroví. I v našem tisku se na počátku srpna začaly objevovat informace o rozsáhlých požárech, které zničily více než 2000 budov, zabily více než 100 osob a dalších 300 je stále pohřešovaných. Patrně nebude pro nikoho překvapením, když uvedu, že již za několik dní se na serveru X.com objevila informace, že společnost SpaceX dopravila do oblasti 650 antén Starlink, které prostřednictvým 40 místních organizací distribuuje na potřebná místa. Dle toho co víme, SpaceX zaplatilo dopravu a 35 % nákladů na hardware. Tyto služby jsou pochopitelně pro postižený ostrov zdarma. Na vyhodnocení účinnosti celé akce je v současné době patrně ještě brzo.

Nyní již definitivně opustíme území USA a obrátíme svou pozornost na starou dobrou Evropu, konkrétně do Karpat v okolí rumunského města Brašov. Tamní horská služba začala v dubnu letošního roku při své práci rovněž používat antény systému Starlink. Na tomto místě si všichni patrně dokážeme představit problematičnost či úplný nedostatek internetového připojení v horských oblastech a také to, že dobré spojení může být klíčové pro rychlou a včasnou koordinaci záchranných prací.

Rumunská horská služba (Foto: Salvamont Romania / Facebook)

Pro další novinku zamíříme až na Dálný východ, do Japonska. Nicméně tentokrát nebude řeč o civilním použití, protože pro tyto účely je systém Starlink v Japonsku dostupný již od října 2022. V červnu letošního roku se totiž objevila informace, že satelitní systém společnosti SpaceX je již od března testován japonskými armádními složkami. Testy probíhají na deseti různých základnách a antény Starlinku jsou zkoušeny i během armádních cvičení. Celá testovací fáze by měla být ukončena v březnu příštího roku a poté by se mělo rozhodnout, zda je systém pro armádní účely vhodný. V této chvíli se dá říct jediné, je zřetelně vidět, že dodávka antén Starlink na Ukrajinu přínáší své ovoce. A navíc se domnívám, že v tomto případě by patrně neměl být ze strany amerických úřadů jakýkoliv problém s poskytnutím této technologie armádě spřátelené země.

Ilustrační obrázek ukrajinského vojáka nesoucího anténu systému Starlink (Zdroj: The New York Times)

Jak je vidno, antény sítě Starlink se objevují a pomáhají na všemožných místech a tento fakt patrně přivedl samotné SpaceX k tomu, že se dokonce rozhodlo umožnit svým zákazníkům sdílet příběhy svých antén. Zní to prapodivně? Jen na první přečtení. V podstatě stačí prokliknout na tento odkaz, kde najdete fotky či krátká dobrodružství antén Starlink a jejich uživatelů. Za všechny zmíním tři krátké příběhy.

Uživatel pod přezdívkou u/SignificantBig4911 sdílel fotku své zamrzlé antény na lodi v Beringově moře. Mimochodem, po odstranění ledu prý anténa opět fungovala.

Zamrzlá anténa Starlink na lodi v Beringově moři (Zdroj: /u/SignificantBig4911)

Druhý příběh nás zavede do brazilského státu Mato Grosso. Zde v deseti vesnicích žijí jako farmáři domorodí Brazilci mluvící řečí Suruí-Paíter. A právě tento málo početný kmen pěstující kávu využívá satelitní systém Starlink. Za jakým účelem? Inu, o záchranných složkách jsme již dnes mluvili, ale v tomto případě je tento moderní systém využíván tamním hasičským sborem.

Hasiči kmene Paiter Surui v akci (Foto: @victormoriyama / Instagram)

Třetí a závěrečný příběh pochází z Islandu. Jeho autorem je uživatel sítě X jménem Emad Rashidi, v USA žíjící iránský autor dokumentárních filmů. Ten v červenci 2023 natáčel na Islandu erupci štítové sopky Fagradalsfjall. Upřímně řečeno, je to opravdu čarokrásná fotka člověka, antény a sopečné erupce. Jsem rád, že ho nepotkal stejný osud jako vulkanologa Davida Johnstona, který zahynul v květnu roku 1980 při výbuchu sopky Mount St. Helens.

Erupce vulkánu Fagradalsfjall, člověk a anténa sítě Starlink (Foto: Emad Rashidi)


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Ten Yellowstone je dobrá práce.
Erupci to nezabrání, ale vědět data po celý rok je pro severní polokouli dobré.

Ivo Janáček

Jo, v tom jsou fakt strážci dobří, ale mě teda spíš dostali bizoni na cestě zcela ignorující auta.