Starlink pomáhá při záplavách v Itálii a připojuje k Internetu izolované školy v Africe či na Filipínách

Společnost SpaceX nepolevuje v získávání nových zákazníků pro svou síť Starlink. Do dnešních dnů získala svolení provozovat své služby ve více než 50 zemích světa, kde se přes Starlink připojuje k Internetu už více než 1,5 milionu uživatelů. Tato satelitní síť také pomáhá školákům v Čadu, Rwandě či na Filipínách. Starlink je navíc nesmírně užitečný při živelných pohromách, ke kterým nedávno došlo v Itálii či Malawi.

Společnost SpaceX buduje svou satelitní síť Starlink od roku 2019, kdy na oběžnou dráhu byly vyneseny první družice. Do dnešních dnů dokázala firma vynést takřka 4 500 družic Starlink. Ne všechny jsou samozřejmě v provozu, i tak však můžeme říci, že přes 3500 satelitů se nachází na své pracovní dráze a dalších více než 600 již vynesených se k nim během několika měsíců připojí. Tyto družice poskytují satelitní internet v přibližně 54 zemích světa, přičemž deset z nich se do tohoto seznamu zařadilo v letošním roce. Lze tak jednoznačně prohlásit, že firma neustává ve své snaze zajistit si pro své produkty a služby co nejvíce zákazníků. Nejnověji se do seznamu zapsal 18. května letošního roku malý středoamerický stát Panama. Pro upřesnění bych dodal, že internetové připojení má v této zemi přibližně 54 % obyvatelstva.

Anténa sítě Starlink jsou poprvé instalovány také na území Panamy (Foto: Luis R. Oliva)

Ne vždy je však procento pokrytí tím hlavním údajem. V tomto směru je velmi hezkým příkladem jiný středoamerický stát, kterým je Mexiko, 13. největší země na světě. Podle údajů z roku 2021 mělo v této zemi přístup k Internetu přibližně 71 % populace, nicméně tento údaj je velmi zkreslován městskými oblastmi. Pokud bychom se zaměřili pouze na venkovské oblasti, sníží se nám toto číslo na 56 %, a pokud bychom ještě zpřísnili kritéria, tak pouze 17% obyvatelstva na venkově má stabilní připojení. A protože Mexiko je 11. nejlidnatější zemí světa, jde o poměrně velké množství potenciálních zákazníků. Mexická vláda si je pochopitelně těchto čísel vědoma, a proto již v roce 2017 zahájila program Internet para Todos, jehož cílem je zlepšit přístup k Internetu v celé zemi. A jak do tohoto scénáře zapadá SpaceX? Firma Globalsat, která působí v řadě zemí latinské Ameriky, se spojila se společností Elona Muska, aby zajistila internetové připojení pro tyto odlehlé komunity. Již v únoru společnost oznámila, že se jí podařilo připojit už 250 těchto komunit, přičemž do konce roku by k nim chtěla přidat dalších 1100. Celkově by pak firma Globalsat měla v rámci vládního programu zajistit připojení pro přibližně 3300 komunit.

Starlink v Mexiku (Zdroj: Starlink)

Existují i další země, kde satelitní internetové připojení může pomoci ve vzdělávání či v dalších oblastech lidských činností. Jednou takovou zemí je africký Čad, kde jsou služby sítě Starlink dostupné pouze ve vybraných oblastech státu, nicméně v brzké době se očekává jejich rozšíření. Pokud bychom se zde podívali na celkový přístup k Internetu v roce 2021, údaje se poměrně rozcházejí a celková konektivita se uvádí mezi 5 až 18 % populace. Také bude dobré zmínit, že jde o poměrně chudou zemi s nepříliš rozvinutou pozemní infrastrukturou. Jak tedy mohou satelitní operátoři pomoci této zemi? Dle údajů serveru ts2.space již dnes podpořilo internetové připojení přes družice turistický ruch. Návštěvníci této země mají ulehčené plánování a rezervaci hotelů a družice jim umožňují zůstat ve spojení s jejich blízkými, a jak je všeobecně známo, turisté přináší i zvýšení příjmů pro místní podniky. Když jsem si všechny tyto informace přečetl, zajímalo mě, za kolik zde firma SpaceX nabízí své služby? Když jsem si to zkusil dohledat, zjistil jsem, že se pohybují okolo 100 dolarů měsíčně, jsou tedy na úrovni USA. Patrně tedy nebudou služby Starlink finančně dostupné všem, ale domnívám se, že postupné zavádění firemních služeb v této zemi s sebou může přinést časem zisk této chudé zemi nepřímo.

Starlink v Čadu (Zdroj: Idriss Mahamat Ali Abdallah Nassour)

Nízké pokrytí Internetem má i další africká země, kterou je Rwanda. Dle údajů z roku 2021 zde mělo přístup k Internetu 30 % obyvatel, přičemž ještě v roce 2016 byla tato hodnota poloviční. I v tomto případě ale údaj nemá dostatečnou vypovídací hodnotu. Podobně jako v řadě jiných zemí, vždy jsou na tom lépe urbanizované oblasti, zatímco odloučená místa mají problém s připojením k Internetu. A pokud je v nějakém případě dostupnost Internetu důležitá pro budoucnost země, jde o oblast vzdělání. Dle rwandských vládních údajů je 44,5 % škol v zemi připojeno pomocí optických vláken, ale i tak zde máme více než 50 % škol v zemi, které mají s připojením k Internetu problém. Jde pochopitelně o odlehlé oblasti, kde náklady na pokládku kabelů již přesahují rozumné ceny. V takovém případě je proto lepší vyzkoušet další nabízející se možnosti, kterými mohou být kupříkladu satelitní operátoři. A protože od února 2023 jsou v této zemi k dispozici služby sítě Starlink, začali se partneři, kteří se k připojení škol zavázali, obracet i na společnost SpaceX. Jedním z těchto partnerů je i organizace Tomorrow Partnership Institutu Tonyho Blaira, která se zavázala připojit 50 škol z celkem 500, které mají být zasíťovány v této pilotní části vládního programu. Internetové připojení pro 50 škol není samozřejmě žádné závratné číslo, ale je zde rozhodně potenciál do budoucna a upřímně, vzdělání je patrně největší kapitál, který může mladý člověk do života dostat.

První škola ve Rwandě, kde jsou žáci připojení prostřednictvím sítě Starlink (Zdroj: Igihe.com)

Satelitní připojení Starlink také nemusí vždy řešit pouze celostátní problémy. Někdy může instalace jedné antény změnit kvalitu připojení v rámci jediné školy. Tento případ se vyskytl na Filipínách, kde celková míra pokrytí přesahuje číslo 70 %, i tak se ale v této ostrovní zemi vyskytují oblasti či ostrůvky, kde je internetové připojení velmi špatné. Názorným příkladem může být malý ostrov Pangan-an nacházející se východně od Cebu ve středních Filipínách. Dle informací místních školáků možnost internetového připojení výrazně závisela na počasí, přičemž mraky na obloze představovaly obří problém a v takovýchto případech museli v minulosti kvůli signálu zajít na pobřeží. Celou situaci pak vyřešila instalace antény Starlink na střeše školy National High School. Od té doby mají místní studenti připojení bez problémů. I jediná anténa dotovaná státem může změnit životy celé řady lidí.

Instalace antény Starlink na střeše školy na izolovaném filipínském ostrově (Foto: Amper Campaña)

Zajímavostí pak je, že připojení těchto odlehlých oblastí je podle SpaceX možné díky vzájemnému propojení družic Starlink na oběžné dráze pomocí laserů. Bylo to prý klíčové například při pomoci Tonze v jižním Pacifiku, kterou loni zasáhla vlna tsunami.

Opusťme teď již ale vody rozšiřování firemních služeb mezi nové zákazníky a podíváme se na živelné pohromy, při kterých je velmi přínosná schopnost Starlinku rychle obnovit internetové připojení v dané oblasti. A začneme v Itálii. Emilia-Romagna je jednou z nejrozvinutějších a nejbohatších oblastí Evropy a mimo jiné jde o region, ve které působí hned čtyři známí výrobci automobilů a motocyklů – Lamborghini, Ferrari, Maserati a Ducati. A právě tuto části severní Itálie postihly během letošního května devastující záplavy způsobené tím, že během 36 hodin zde napršel více než půlroční úhrn srážek. Tato událost stála život 17 lidí a způsobené škody přesáhly částku sedmi miliard eur. Již několik dní po těchto událostech oznámil twitterový účet sítě Starlink, že do postižených oblastí posílá 150 svých terminálů, které měly pomoci záchranným týmům při práci na obnově. Podobně SpaceX pomohlo při loňských povodních v Austrálii.

Letecké záběry postižených oblastí Itálie (Foto: Reuters)

Další katastrofickou událostí letošního roku byl cyklón Freddy, který se objevil ve východní části Indického oceánu počátkem února a za více než pět týdnů následně překonal celý oceán a devastoval území Madagaskaru, Malawi, Mauricia, Mozambiku, Réunionu a Zimbabwe. Dle dostupných údajů má tato tropická bouře na svědomí více než tisíc mrtvých, dva tisíce zraněných, způsobila přemístění více než půl milionu lidí a ovlivnila další dva miliony lidí tím, že zničila domy, mosty, elektrické vedení, obchody, školy či úrodu. Patrně nejpostiženějším státem se stalo vnitrozemské Malawi, většina mrtvých byla totiž z této země a dalších více než půl milionu občanů se ocitlo bez domova. Aby mohla vláda Malawi začít s obnovou postižených oblastí, obrátila se koncem května prostřednictvím Tomorrow Partnership Institutu Tonyho Blaira na firmu SpaceX kvůli zajištění internetového připojení. Starlink mimochodem pomáhal také na Floridě po loňském hurikánu Ian.

A nám nezbývá nic jiného, než popřát těmto nešťastným lidem, aby se jejich život co nejdříve obrátil k lepšímu.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Moze

Ako je to s ďalším šírením internetu? Nie je zakázané ? Ak nie je , tak potom sa môže spojiť aj 10 menších hotelov , škôl, úradov… a potom už tých 100 dolárov nie je tak veľa ani pre chudobnejšie oblasti, pripadne sa môže založiť zbierka pre školy a ľudia by mohli prispievať , podobne ako už prispievajú na iné oblasti

Starlink je skvelý projekt , aj keď sú tam isté problémy s družicami, ale reálne ukazovať len na spacex by bolo nespravodlivé koniec koncov idú to kopírovať aj iný, no spacex, ako jediná firma aktívne rieši a takto vo veľkom, pomáha ľuďom pri katastrofách

Petr Melechin

Určitě to tak je, že jedno připojení někde na vesnici sdílí více uživatelů/domácností.

Moze

Ďakujem za odpoveď 🙂

Honza1616

Dělá se to tak, uprostřed vesnice umístíš anténu a vysíláš WiFi pro všechny kteří jdou okolo.

Nicméně, oficiálně je to zakázané, stejně jako u jiných ISP. Možná až na nějaké výjimky jako v případě těch živelných katastrofa kdy to firma uvolní pro volné využití.

Já toto řešil taky, chtěl jsem pořídit Starlink a připojit na něj celou naši bytovku, a ze switche roztahat internet do bytů kde by si už každý řešil svoji WiFi sám,
tedy do bytu zájemců kdo by chtěl…..
a byl by za to nějaký přiměřený férový příspěvek (cena÷počet uživatelů),

ale kdesi v pravidlech má Starlink ukotvené že připojení nesmíš sdílet nebo dál pronajímat.

Takže jsem na to rezignoval,
nebudu riskovat že mi to zablokují, určitě na těch jejich routerech mají nějaký backdoor sledovací SW,
na kterém uvidí jak je můj Starlink rozvětven přes switch na 5 dalších WiFi routerů, do 7 televizí, 12 počítačů, 15 telefonu a xyz dalších zařízení od wearables až po IoT.
(toto umí i obyčejná free apka v telefonu, prohledat celou síť (jmenuje se FING))

Naposledy upraveno před 10 měsíci uživatelem Honza1616
Meh

https://www.bbc.com/news/world-europe-64579267 “Ukraine war: Elon Musk’s SpaceX firm bars Kyiv from using Starlink tech for drone control” … tohle uz opravili ?

Petr Melechin

Ano, Ukrajinci už nepoužívají Starlink pro ofenzivní účely, takže SpaceX tam nadále poskytuje své služby.