Starlink si na paluby lodí instalují další námořní společnosti a dokonce i velký rival Elona Muska

Řady uživatelů sítě Starlink se stále rozrůstají a my se dnes vrátíme na mořskou hladinu. Nejprve si něco řekneme o novém námořním tarifu, který nabízí společnost Elcome, abychom se poté podívali na další firmy, které si instalují na své lodi antény Starlink – patří sem Jan De Null Group, MSC Cruises či Virgin Voyages. V samém závěru si poté představíme jednoho nového námořního uživatele satelitní sítě firmy SpaceX, který vás možná překvapí, neboť s Elonem Muskem nemá zrovna nejlepší vztah.

Síť Starlink každým dnem získává víc a víc uživatelů a není proto divu, že ji nenabízí jen samotné SpaceX, ale i řada autorizovaných prodejců, mezi které patří i firma Elcome Intl. Jednatel této firmy, Jimmy Grewal, je navíc velmi sdílný člověk, který rád zveřejňuje zákulisní údaje ohledně námořních služeb sítě Starlink a na Silvestra roku 2023 se rozhodl podělit s veřejností o zajímavé informace. Uvádí, že jeho firma instalovala za loňský rok tisíc antén systému Starlink. Dle něj je tento údaj srovnatelný s celkovým počtem tradičních satelitních antén, které firma Elcome zákazníkům nainstalovala za posledních 20 let. V prosinci si u této společnosti zákazníci také zaplatili 600 TB prioritních dat, která spotřebovávali tempem 1,6 gigabitů za sekundu. Průměrně stahovali 27 GB dat denně, přičemž v jeden konkrétní prosincový den se spotřeba dat vyšplhala až na neuvěřitelných 768 GB. Maximální rychlost pro download na jednu loď dosahovala 361 Mb/s a 111 Mb/s pro upload při průměrném zpoždění signálu 77 ms. Grewalův tweet také obsahoval mapu znázorňující pohyb lodí, na kterých firma Elcome instalovala antény Starlink, v období od 26. 11. do 31. 12. 2023. Mapa navíc ukazuje i průměrné zpoždění signálu, které se pohybovalo mezi 40 až 150 ms (bílá nejnižší, tmavě modrá nejvyšší zpoždění).

Průměrné zpoždění signálu Starlinku u zákazníků firmy Elcome (Zdroj: Jimmy Grewal)

Firma Elcome ale neprovádí jen samotnou instalaci antén, snaží se navíc oslovit nové zákazníky tím, že jim začala nabízet nový tarif pojmenovaný WELCOME. V jeho rámci nebude společnost účtovat jakékoliv poplatky za hardware či pravidelný měsíční paušál. Jediné, za co zákazník zaplatí, budou stažená data, a to v ceně 1,89 dolarů za 1 GB. Služba je určená primárně pro lodi či pobřežní zařízení všech typů a firma Elcome ji začne nabízet v květnu letošního roku. Za nás jde o nový a zajímavý přístup, který patrně řadu zákazníků osloví.

Námořní služby Starlink jsou dostupné globálně

Síť Starlink začíná také oslovovat nejen lodní dopravce, ale i další firmy, které provozují své obchodní aktivity na mořské hladině. Příkladem může být belgická firma Jan De Nul Group, která poskytuje služby související s výstavbou a údržbou námořní infrastruktury. Celkem 85 % jejího obratu tvoří bagrování a další formy námořního inženýrství. Aby mohla svým zákazníkům nabídnout komplexní služby, provozuje za tímto účelem 75 plavidel, kam patří sací rypadla či bagry. Internetové připojení pro takřka celou její flotilu jí zajišťuje už několik let firma Castor Marine. Tato společnost poskytuje svým zákazníkům služby prostřednictvím kombinace družic na nízké či geostacionární dráze. Castor Marine počátkem března oznámila, že kontrakt se společností Jan De Nul byl prodloužen o další tři roky a nově budou na firemní flotilu instalovány i antény sítě Starlink.

Dvě z lodí flotily Jan De Null Group

Nyní se na malý moment vrátíme do loňského podzimu, kdy jsme vám představovali námořní výletní společnosti, které podepsaly kontrakt na využití sítě Starlink pro své pasažéry. Tehdy jsme také hovořili o tom, že světová trojka v dopravě pasažérů, tedy společnost MSC Cruises, plánuje na svých lodích využívat kombinované služby sítě Starlink a O3b mPOWER od společnosti SES. Od té doby uplynulo přibližně půl roku a my můžeme říct, že na dvou třetinách firemní flotily (23 lodí) jsou již antény nainstalovány, přičemž celý instalační proces by měl být dokončen do května letošního roku. Posádka i hosté se tak mohou těšit na kvalitní internetové služby, které si hosté pochopitelně zaplatí.

Antény sítě Starlink instalované na lodích MSC Cruises (Zdroj: CruiseRaido.net)

Spojené služby sítí Starlink a O3b mPOWER od února využívá i malá výletní společnost Virgin Voyages.Ta před několika měsíci uzavřela dohodu se SpaceX, že bude zákazníkům nabízet společné služby obou operátorů. Firma Virgin Voyages v současnosti provozuje sice pouhé tři výletní lodi a má objednanou čtvrtou, i tak však její podíl na světovém trhu dosahuje takřka jednoho procenta, což znamená, že ročně její lodi převezou více než 100 000 turistů. Na rozdíl od MSC ale pasažéři Virgin Voyages mohou surfovat na internetu či prohlížet poštu zdarma, pouze za streamování hudby či videí si budou muset připlatit.

Loď Scarlet Lady firmy Virgin Voyages, vybavená kombinovanou službou Starlink a O3b (Foto: Virgin Voyages)

Než se pro dnešek rozloučíme, představíme si jednoho nového uživatele sítě Starlink. Je jím dle magazínu Forbes druhý nejbohatší člověk na světě, Jeff Bezos, jehož jmění je odhadováno na 197 miliard dolarů. Jeff je zakladatelem a jedním z vlastníků firmy Amazon a do jeho portfolia patří i společnost Blue Origin. Jeff si pro své potřeby nechal v roce 2021 postavit soukromou plachetnici Koru. Loď stála přibližně půl miliardy dolarů a předána majiteli byla v dubnu 2023. Mimochodem, v té době šlo o druhou největší plachetnici na světě. V našem přehledu uživatelů se objevila z prostého důvodu – v únoru letošního roku byly zveřejněny fotky, na kterých je tato jachta vybavena dvěma anténami sítě Starlink. Inu, plánovaná internetová konstelace Project Kuiper firmy Amazon je stále ve stadiu testů, tak proč si v mezidobí nepořídit konkurenční službu od rivala Elona Muska? Koneckonců, na trošce pragmatismu není nic špatného.

Plachetnice Koru miliardáře Jeffa Bezose (Foto: SuperYacht Times)

Rád bych tento článek věnoval své přítelkyni Jitce, za její velkou trpělivost se mnou a za pomoc při výběru obrázků či pravidelné kontroly článků.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Kolik tedy platí za internet cestující na těch lodích?

PetrV

Jeff Bezos je s jachtou kabrňák. Kdy poletí na oběžnou dráhu?
A nebo jen čerpá dotace NASA?

Kamil

Teď to vypadá, že pro Jeffa je vesmír prioritou č.54. Děje se něco kolem New Glenn nebo to potichu odpískali?

Petr Melechin

Pořád tvrdí, že letos na podzim poletí, ale osobně to čekám až příští rok.