Jak se projevovala rivalita mezi SpaceX a Blue Originem?

Nedávný článek o rivalitě mezi SpaceX a společností OneWeb nás inspiroval k zavedení nového volného seriálu o dalších rivalitách a sporech týkajících se SpaceX a dalších firem Elona Muska. S články se budete na ElonX setkávat v následujících týdnech a měsících. Jako první je na řadě společnost Blue Origin, výjimečně ve formě přeloženého videa (další dílu už budou textové).

Elon Musk a Jeff Bezos mají hodně společného. Oba jsou miliardáři, kteří se proslavili úspěchem na poli internetových firem (PayPal a Amazon) a zároveň zhruba ve stejnou dobu oba založili společnosti zabývající se vývojem raket. To v průběhu let vedlo k rivalitě, která několikrát skončila u soudu. SpaceX a Blue Origin vedly spory ohledně rampy LC-39A, patentu na přistávání raket a také se popichovaly na Twitteru. Celé rivalitě se věnuje nově přeložené video z kanálu NeoScribe. Pod videem pak najdete další podrobnosti o sporu ohledně patentu na přistávání raket na moři od Jirky Hadače.

Poznámka: Video také krátce shrne spor mezi SpaceX a americkým letectvem. Tuto problematiku podrobněji rozebereme v jednom z budoucích dílů tohoto seriálu.

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Kauza ohledně přistávání raket na mořských plošinách ze strany Blue Origin začala v červnu 2010, kdy si Jeff Bezos se svými dvěma kolegy podal žádost o patent. Tento patent se jmenoval Přistávání kosmických dopravních prostředků na moři, související systémy a metody. Patent byl společnosti Blue Origin udělen v roce 2014.

Schéma přistávání raket na moři, které si nechal Jeff Bezos patentovat (Zdroj: Space News)

SpaceX přitom od roku 2013 experimentovalo s přistáváním Falconů na mořské hladině a společnost se netajila tím, že dalším krokem bude přistávání na robotické plošině. Na pohled je tu tedy dost jasný problém – jedna společnost má patentovaný postup, druhá jej začíná prakticky využívat. Následný konflikt byl tedy nevyhnutelný a začal v září 2014, kdy SpaceX patent společnosti Blue Origin napadlo. SpaceX argumentovalo tím, že koncept, který popisuje patent, není v podstatě nic nového a už v roce 2009 byl dlouho známý ve vědecké komunitě. Jednou z prací, které SpaceX uvádělo na důkaz svého tvrzení, byl článek z roku 1998, J. Išijima et al. (PDF). O rok později, 1. září 2015, byl patent Blue Origin zrušen.

Koncept vertikálního přistání raket není tedy vynálezem SpaceX, jak by si mnozí mohli myslet. Přesto zůstává dodnes pravdou, že je to první společnost, které se podařilo vertikálně přistát s raketou na mořské plošině. A je to také druhá společnost, které se podařilo raketou dosáhnout hranice vesmíru a přistát na pevnině. Tou první ovšem zůstává Blue Origin, jehož raketě New Shepard se to podařilo měsíc dříve než SpaceX při misi Orbcomm-2. Jak však vysvětluje video, mezi misemi Falconu 9 a New Shepardu je velký rozdíl v dosahovaných rychlostech.

Předchozí články o sporech Elona Muska a jeho firem:

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

53 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře