Starlink: SpaceX plánuje připojit celý svět k internetu

SpaceX už několik let pracuje na ambiciózním projektu Starlink, jenž spočívá ve vynesení tisícovek satelitů na oběžnou dráhu, které poté budou poskytovat internetové připojení po celém světě. Už teď v květnu SpaceX nejspíš vyšle do vesmíru prvních několik desítek družic určených pro ostrý provoz v rámci mise Starlink-1, a tak jsem pro vás přeložil krátké video, které srozumitelně představí tento projekt.

Video už je trochu starší, takže u některých věcí mezitím došlo ke změnám a obsahuje jednu nepřesnost:

  • SpaceX místo 4425 satelitů nakonec plánuje vynést skoro 12 000 satelitů. Má na to už jen 8 let.
  • OneWeb nakonec vynesl prvních šest družic až v únoru 2019 a i když plánuje v budoucnu využít také raketu New Glenn, ta poletí nejdříve v roce 2021.
  • Zmíněná cena 5 milionů dolarů za start je spíše dlouhodobým cílem SpaceX, kterého bude možné dosáhnout až s chystanou raketou Starship (dříve BFR).


Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
steaph

No, toto bude zaujímave sledovať – nielen po tech. stránke – s týmto SpaceX asi zásadné problémy mať nebude. Ale ako zvládnu legislatívu (a byrokraciu) jednotlivých krajín, nákup frekvencií – to bude tiež výzva. Navyše, niektorým krajinám sa určite nebude pozdávať, že by nemali dáta pod kontrolou – takže môžu žiadať miestne pozemné stanice a napojenie na ich firewally (nepochybne Čína, pravdepodobne aj Rusi). To sa zas nemusí páčiť americkým úradom.
Keď si zoberiem ako pomaly sa rozširovali taký Uber či Netflix – čo sú tiež služby z princípu okamžite globálne dostupné – a predsa neboli. Nevidím tie rýchle miliardové zisky tak optimisticky…
Na druhej strane, zaujímavý trh vidím smerom hore. Môžu poskytovať komunikačnú platformu pre ostatné satelity. Tie nemusia riešiť vlastné pozemné stanice, dostupnosť signálu a pod. A časom by to mohla využiť aj NASA – keď už v oblasti LEO nakupujú dopravu, prečo nie aj sieť 🙂

Břeťa

Si tak říkám jestli nad náma už nebude plno, s těmi starými a teď s těmi novými satelity a bordelem. A to sem si říkal že už teď tam je plno.

Jakub

Taky jsem na toto téma zvědavý )…

Tomáš

Samá superlativa, ale žádné technické detaily. Z internetu jsem se akorát dozvěděl, že se bude jednat o frekvence 10 GHz. Jak se tedy jedinec bude s počítačem připojovat? Děkuji.

Jirka

Kdybyste misto hate si neco tu precetl, tak vite odpovedi na vase otazky.

Kamil

Já těch 5 milionů za start vidím jako interní cenu Space X v projektu Starlink

Vladimír Todt

Není to málo? Aerodynamické kryty, pokud se nezachytí, stojí kole 5 mil. USD, 2. stupeň taky není zadarmo + palivo a náklady na revize mezi starty.

Trololo

5 to rozhodne nebude, ale kryty naposledy vylovili z mora s tym, ze ich chcu pouzit pri starship lete.

Trololo

Samozrejme som myslel starlink …

peter

srandista

3,14ranha

Takže SpaceX někde sehnala zadarmo: kryty, druhý stupeň, palivo a nevyplácí mzdy ? Pak by to možná sedělo…

Akuhtr

Těch 5 milionů je až se starship kde se všechno vrací domů a lítá se na levnější palivo. A stále je to jen odhad.

Zdeněk

Hlavní je, aby vydělaly miliardy dolarů na všechny projekty které plánují – hlavně Starship. Když ostatní zjistili jaké výnosy to může přinést, tak najednou ostatní staví svoje konstelace.

peter

kdyz ostatni zjistili? ti ostatni boli skor ako muskov starlink 🙂
https://en.wikipedia.org/wiki/OneWeb_satellite_constellation

Jiří Hadač

Muzeme se bavit o tom, ze jak kdo, ale rozhodne mas pravdu, ze Oneweb ci O3b s tim prisel driv nez spacex.

Samuel

OneWeb a Starlink majú rovnaký pôvod len potom sa rozkmotrili.

Kamil

První bylo Iridium, ale Space X má obrovskou výhodu ve vlastních raketách za interní ceny

Jirka

Nikdy nema znovopouzitelne rakety a ani vlastni satelity, takze ROI muze byt parkrat delsi a tak do toho nikdo jinej ani nemusi jit.

Lukas

Tie druzice budu poskytovat len internet alebo sa ich kapacita vyuzije aj na nejake televizne alebo telefonne sluzby?

Kamil

Telefonní služby jsou jen nadstavba nad daty a jejich rozlišování a rozdílné ceny mají v 5G padnout. Doufám, že Starlink s jejich rozlišováním konečně zatočí, když mobilní operátoři nechtějí.

Akuhtr

Starlink je nepoužitelný pro mobilní telefon. Jeho anténa má velikost notebooku. Pro “pevnou linku” by to snad šlo.

petr

pro telefonování vzhledem k množství dat tak velkou nepotřebuje. Jenže to už tu existuje není to primární cíl. Cílem je kvalitní připojení k netu. Telefonování je už jen nadstavba a je jedno jestli si píchnete do vesnice vysílač nebo pro odlehlý dům jakékoliv jiné datové řešení.
Satelitní telefony dnes využívají letadla a lodě. To je hlavní trh a ten platí celou infrastrukturu. Tohle je úplně převálcuje a tam je takováto velikost antény naprosto OK.

Ivo Janáček

Já si myslím, že to zavedou i v rámci Tesly a nebudou muset platit za připojení třetím stranám.

vencour

No jo, pravda, i proto se hodí mít skleněnou střechu, pokud teda neni nějak pokovená, ať nemusí být anténa venku z auta.

vencour

Pro Vaši představu link na satelitní telefony od Iridia – https://www.iridium.com/phones/, zde anténa taky velká neni, je přiměřená účelu.
Pro úplnost odkaz na linkový výpočet satelitní komunikace – https://www.parabola.cz/clanky/4626/satelitni-spojeni-ve-zkratce-1/, větší anténa = jste více slyšet i lépe přijímáte pro konkrétní modulaci. (první odkaz googlu na “linkový výpočet satelitu”)

Jirka

Ja doufam, ze brzy nic jineho nez data nebude. Muzeme pres to telefonovat i se divat na tv.