Střípky o Neuralinku z platformy X (4. díl)
Vítáme vás u dalšího dílu tohoto nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme krátké zprávy související s Neuralinkem. Většina pochází z platformy X, což je sociální síť, na které se děje vše důležité a informace zde jsou skutečně „z první ruky“.
O čem bude řeč v dnešním dílu?
- neurální rozhraní v kostce
- nábor stážistů a cizinců v Neuralinku
- vývoj součástek pro neurochirurgického robota
- počet lidí s poraněním mozku v USA
- ex-spoluzakladatel Neuralinku představuje svůj nový projekt
- nová 3D mapa mozku
- IQ umělé inteligence
- software vs. hardware Neuralinku
Pojďme na to.
Neurální rozhraní v kostce
Zkoušeli jste někdy někomu vysvětlit, jakým způsobem funguje neurální rozhraní Neuralinku? Brandon Moses z personálního oddělení Neuralinku sdílel fotku, která ukazuje, jak to udělal Fouzan Alam, klinický pracovník Neuralinku. Na obrázku vidíme mnoho detailů – jak vypadá implantát v lebce s elektrodovými vlákny v mozku, detail vlákna s elektrodami, počet vláken (64), počet elektrod na každém z nich (16), celkový počet elektrod (1024), tloušťku vlákna v porovnání s tloušťkou vlasu (80–100 μm), tloušťka implantační jehly (přibližně 40 μm) a její koncovky (12 μm), šířka koncovky elektrodového vlákna (35 μm).
Brandon Moses: Dobré ráno, snílkové. Fouzane, nakreslil jsi mi to před více než rokem a dodnes si toho vážím.
GM dreamchasers. @FznAlm you drew this for me well over a year ago and I cherish it to this day. ♥️ pic.twitter.com/qLZjXfE0ht
— B. (@hovmoses) February 27, 2024
Joe Sharon o stážistech a náboru cizinců
V tomto případě informace nepochází z X, ale z LinkedIn, kde Joe Sharon z personálního oddělení Neuralinku psal o náboru stážistů a o tom, zda ve firmě můžou pracovat i lidé ze zahraničí.
Joe Sharon: Za posledních 12 měsíců Neuralink zaznamenal 100% míru přijetí našich nabídek pro stážisty! To vypovídá o tom, jaký dopad na firmu mohou mít studenti a absolventi. Naší výzvou číslo jedna však je identifikace výjimečných kandidátů z tisíců přihlášek, které dostáváme. Jaký je váš názor na proces výběru stážistů?
Erzk Krusinski: Nejprve gratulace. Nabíráte taky cizince?
Joe Sharon: Ale samozřejmě! https://neuralink.com/careers/
Sam Schmitz vyvíjí podivné zařízení
Sam Schmitz, který v Neuralinku vyvíjí jehly pro neurochirurgického robota, na X sdílel design jakéhosi nového komponentu. Může to být něco souvisejícího s Neuralinkem?
Sam Schmitz: Jejda, omylem jsem navrhl záchytný mechanismus, který vypadá jako Jar Jar Binks.
whoops I accidentally designed a snap fit flexure that looks like Jar Jar Binks pic.twitter.com/l2C86YqlvU
— Sam (@samschmitz) February 25, 2024
DJ Seo o poraněních mozku
Jaký je komerční potenciál Neuralinku? Velký. Jen v USA žije více než 5 milionů lidí s různými poraněními mozku, která by jednou implantát Neuralinku mohl léčit.
DJ Seo: Březen je měsícem povědomí o poranění mozku. Odhaduje se, že více než 5,3 milionu Američanů žije s trvalým poraněním mozku a každých 9 sekund někdo další utrpí úraz mozku. Každý má svůj příběh a cestu životem se svým zraněním.
V Neuralinku jsem měl tu čest poznat několik lidí s poraněním míchy nebo s ALS a s některými jsem si vybudoval osobní vztahy. Jsou to jedni z nejlepších lidí, které jsem v životě potkal, a jejich odolnost a optimismus do budoucna mi skutečně dává naději pro lidstvo.
Děkujeme Americké asociaci pro poranění mozku za zvyšování povědomí o tomto typu postižení. Zvažte prosím přispění na činnost této neziskové organizace.
March is Brain Injury Awareness Month. It’s estimated that more than 5.3 million Americans live with permanent brain injury-related disabilities, and every 9 seconds, someone sustains a brain injury. Everyone has unique story and journey living with their injury.
Being at…
— DJ Seo (@djseo_) March 3, 2024
Benjamin Rapoport o využití umělé inteligence pro neurální rozhraní
Benjamin Rapoport, jeden ze zakládajících členů Neuralinku, kteří firmu opustili už v prvních letech její existence, měl přednášku na konferenci World Governments Summit. Rapoport po odchodu z Neuralinku spoluzaložil další neurotechnologický projekt – Precision Neurascience. Ten vyvíjí neurální rozhraní využívající elektrokortikografii (ECoG) a stejně jako Neuralink už začal i s testy na lidech. Vzhledem k tomu, že ECoG je široce používané v neurochirurgii a je méně invazivní než přístup Neuralinku, firma dokázala už po dvou letech od svého založení implantovat své rozhraní prvnímu člověku.
Dr. Rapoport na zmíněné přednášce představil Precision Neuroscience a mluvil mimo jiné o tom, že pomocí neurálních rozhraní vyvíjených na amerických univerzitách už pacienti mohou komunikovat rychlostí blížící se rychlosti jejich myšlení. V příspěvku uživatele X Tsarathustry je jen krátký úryvek. Celá přednáška je dostupná zde.
Tsaradhustra: Benjamin Rapoport: neurální rozhraní se svou rychlostí blíží rychlosti lidského myšlení
Benjamin Rapoport: brain-computer interfaces are approaching the speed of human thought pic.twitter.com/Rdj482L6Do
— Tsarathustra (@tsarnick) February 13, 2024
Nová 3D mapa mozku
Objevila se nová 3D mapa mozku. Je sestavena z 10 000 histologických řezů z 5 darovaných lidských mozků, které autoři zrekonstruovali ve 3D.
Juan Eugenio Iglesias: Po sedmi (7!) letech práce s více než 20 výzkumníky z 10 různých institucí konečně s radostí představujeme NextBrain, nový pravděpodobnostní atlas lidského mozku s 333 oblastmi: https://github-pages.ucl.ac.uk/NextBrain
Více informací dále v tomto vlákně na X.
After seven (7!) years of work with >20 researchers at 10 different institutions, we are super excited to release NextBrain, a next-gen probabilistic atlas of the human brain with 333 regions:https://t.co/7FACegumZ1
Preprint, data, code, videos, and much more in this 🧵(1/5) pic.twitter.com/6aphyAa7sV— Juan Eugenio Iglesias (@JuanEugenioIgl1) February 7, 2024
IQ umělé inteligence
Zdá se, že IQ umělé inteligence právě překročilo IQ průměrného člověka. Jazykovému modelu Claude-3 naměřili IQ na úrovni 101 bodů. Je to zřejmě velký milník ve vývoji AI. Více informací o tom, jak tato tabulka vzniká, najdete zde.
Tsarathustra: Umělá inteligence je nyní chytřejší než průměrný člověk.
AI is now smarter than the average human pic.twitter.com/9QRcZjgp5H
— Tsarathustra (@tsarnick) March 6, 2024
Tim Urban z blogu Wait But Why v reakci na tabulku srovnání IQ různých jazykových modelů publikoval svoje názorné srovnání lidské inteligence a umělé superinteligence (angl. Artificial Super Inteligence, ASI). Vývoj ASI neustále probíhá v mnoha firmách a laboratořích po celém světě. Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se dnešní AI vyvine v ASI.
Na obrázek reagoval také Elon Musk. Oním „vylepšením“, o kterém níže píše Ian Miles Cheong, je myšleno propojení s AI díky neurálnímu rozhraní.
Ian Miles Cheong: Pokud se sami nevylepšíme, máme to spočítáno.
Elon Musk: A to rychle!
And fast!
— Elon Musk (@elonmusk) March 7, 2024
Kolik tedy má Neuralink času na to, aby realizoval svoji vizi posílení lidské inteligence o tu umělou s cílem udržet krok s obecnou superinteligencí? Čím dál méně. Bude teď Elon ještě více „tlačit na pilu“? Pravděpodobně bude.
Hardware vs. software
James Douma, který na X a YouTube často komentuje nové technologie a vývoj umělé inteligence, nastínil, jak je to podle něj s vývojem softwaru a hardwaru Neuralinku. Co je důležitější?
Pod svým příspěvkem komentujícím vývoj SW a HW pro Tesla FSD (Full Self Driving, neboli zcela autonomní řízení) navázal na Neuralink:
jimmah: To samé platí i pro Neuralink. Funkce se postupem času dramaticky zlepší zejména se zdokonalováním softwaru. Hardware se také zlepší, ale vývoj půjde dopředu díky softwaru.
This is also true for neuralink. The functionality will improve dramatically over time as the software improves. Hardware will get better too but most of the gains will be in software.
— jimmah (@jamesdouma) March 4, 2024
Dovolil bych si s Jamesem nesouhlasit. Nezdá se mi, že by se dal srovnávat hardware a software FSD Tesly s hardwarem a softwarem Neuralinku. V případě Tesly jde o soustavu kamer a výpočetní jednotku. Není zde už ani lidar. Kdežto Neuralink stojí, co se týče vývoje hardwaru, před výzvou úplně jiného kalibru. Cílem je univerzální celostní neurální rozhraní, čili výsledné zařízení musí být schopno obousměrně interagovat s miliardami mikroskopických neuronů. K tomu je potřeba vyvinout robota, který by takové zařízení byl schopen implantovat do hlavy. Pohybujeme se zde ve zcela jiné rovině komplikovanosti a k tomu v mikroskopických rozměrech. Řekl bych, že situace je zde obrácena – software, který detekuje a vytváří vzruchy, bude důležitý, ale neurální rozhraní půjde dopředu s vývojem hardwaru.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
A jeto tu!
https://www.reddit.com/r/Neuralink/comments/1bjp94c/livestream_with_first_patient_with_neuralink/