Tesla vysazuje v Braniborsku nové lesy jako kompenzaci za stromy vykácené kvůli továrně Giga Berlin

I přes nechvalnou kritiku kvůli kácení stromů pro továrnu Giga Berlin, Tesla dodržuje slib a začala s vysazováním nových lesů v braniborské oblasti.

  • Tesla koupila plochu o celkové rozloze 300 hektarů za zhruba 41 milionů eur
  • Tesla podepsala smlouvu o zalesňování o rozloze 143 hektarů
  • Suchá léta mají velmi špatný vliv na růst mladých stromků

Mapka oblastí, kde Tesla vysadí nové stromky (Zdroj: rbb24)

Když Elon Musk v prosinci 2019 oznámil, že americká automobilka postaví svoji čtvrtou továrnu poblíž Berlína, objevila se vlna rozhořčení. Parcela, kterou Tesla koupila, byla totiž osázena borovicovými stromy. Les na místě, kde má být nová továrna postavena, byl vysazen za účelem výroby kartonu. Tudíž by dříve či později byl vykácen.

Přestože Tesla pokračuje s odlesňováním průmyslově vysázených stromů, současně se zavázala, že jako kompenzaci vysází až třikrát větší plochu stromy novými. Bude vysazovat hlavně stromy listnaté, které jsou z hlediska životního prostředí cennější než lesy borové. The Brandenburg Area Agency s Teslou podepsala smlouvu a vyznačila vhodné oblasti pro výsadbu nového lesa o ploše 143 hektarů. Jedná se hlavně o pole se znehodnocenou půdou v blízkosti Braniboru nad Havolou, Baruth/Mark a Odra-Spréva.

„Vidím skvělou příležitost proměnit nekvalitní zemědělskou krajinu v nový domov pro ptáky, hmyz a drobné savce,“ říká Ralf Kätzel z Forest Competence Center.

Zpravodajství RBB 24 také uvádí, že Tesla již vysadila mladé stromy na přibližně 40 hektarech poblíž Bad Saarowa, v Dolním Flämingu a jižně od Braniboru nad Havelou. Podle dohody by měly být další oblasti osázeny letos v zimě. Kvůli ekologické krizi je jaro a léto v posledních letech velmi suché a mladé stromky se neuchytí a uschnou.

Tesla je založena na ekologických principech a snaží se pomáhat ve všech směrech. Pro Giga Berlin má v plánu pokrýt střechu solárními panely, zajistit dobrou železniční spojku a vytvořit co nejefektivnější recyklaci vody. Díky těmto krokům se chce Tesla stát nejvýznamnějším místním partnerem s cílem vybudovat zelenější budoucnost pro nás všechny.

Aktuální záběry ze stavby Giga Berlin, kde chce Tesla v létě 2021 začít vyrábět Model Y:

Zdroje: rbb24, Tesmanian

Monika WojdasováMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vencour

Tohle jsem sem už dlouho nenapsal, jestli vůbec. Děkuju za pěkné momentky a odreagování. za to, že píšete a tvoříte. Vím, že to neni sranda systematicky dlouhodobě tvořit.
 
Klasik by řekl nebo naznačil tohle …
 
\\//_

jiri kouril

“KVŮLI EKOLOGICKÉ KRIZI je jaro a léto v posledních letech velmi suché a mladé stromky se neuchytí a uschnou.”
A moje sympatie jsou pryč.

B.Borůvka

JJ je třeba sáyet na podzim,šance jsou větší

Petr Bilek

Eko demence.

Jiný Honza

To dost záleží na místních podmínkách a péči hospodáře. Ale sázet něco v posledních letech v pozdním jaře a přes léto je extrémně náročné. Jinými slovy drahé. Letos to možná bude trochu lepší. Doufejme.

j-d

drahe je to len v tom pripade ak sa zaviazes, ze tie vysadene stromi maju prezit, pokial ti ide len o to vysadenie tak je to rovnako drahe ako ked sadis v inej casti roku

vencour

Ok, pátral jsem po podkladech.
V rychlosti jsem přes “baume fabrik berlin kontrakt tesla aufbauen” našel na https://www.dw.com/de/tesla-fabrik-brandenburg-unter-druck/a-52410629 tohle pdfko – https://www.uvp-verbund.de/documents/ingrid-group_ige-iplug-bb/94AFADF0-92F1-44EA-AA54-E1CD7C0FF6AD/UVP-Bericht%20Tesla%20Manufacturing%20Brandenburg%20SE_V1_20-12-202.pdf – zpráva o Záměru postavit Gigafactory, je to z 18. prosince 2019 (aspoň to maj v zápatí textu).
Ano, je to německy.
(Pokud nemáte německou klávesnici, lze umlauty najít v textu, pak místo “Baume” 1x najde Bäume 53x)
Co tak koukam, celý ten článek by stál za shlédnutí, jak zdroj, tak pdfko. Jsou tam odkazy na zákony apod.
 

Naposledy upraveno před 4 lety uživatelem vencour
vencour

Pardon, ten první odkaz je o fázi dialogu s ekology, před několika měsíci bylo zdržení v kácení stromů.
Pdfko je analýza, nic konkrétního jsem tam (zatím) nenašel, týká se to hlavně továrny, něco jako “vliv na vše okolo”. Ony lesy, které má Tesla realizovat, zatím nenalezeny.
Čekam, že něco v němčině by mělo být, a dostupnější než v angličtině. Vzhledem k nutnosti prokázat korektnost záměru férově rozjet výrobu a konkurenci německým automobilkám před německým voličem.
Když tak to pak sem dam, pokud najdu.
(Jak to vypadá, nacházím hlavně články z listopadu 2019 a února 2020)

Naposledy upraveno před 4 lety uživatelem vencour
vencour

Pěkná diskuse o základech budov je na videu https://www.youtube.com/watch?v=5XVJCPtWzj8 a v diskusi … jsou nuceni dělat základy nad úroveň spodní vody.

Igor Skrutek

Parádne makajú na Giga Berlin

Filip V.

Měl bych 2 otázky: Nevíte prosím, zda-li se má jednat o lesy hospodářské nebo ochranné (či zvláštního určení) a mají i v úmyslu starat se o zalesněné plochy po nějakou delší dobu? (Standardně se v ČR, a podobně i v Německu pečuje o zalesněnou plochu po dobu až 5 let, dokud neodroste buřeni, do té doby může hodně vysázených ploch odumřít vlivem klimatických i jiných extrémů)…

B.Borůvka

Jo tam si asi máknou,ono těch stromečků opravdu dost pojde už první rok,zvlaště v dnešní suché době je to ještě horší….

Goodman

Teď jsem si všiml, jak moc atraktivní holky se zajímají o technologie a kosmonautiku. Takže tvrzení, že vědu zajímají jenom tlusté a šeredné je jenom hoax (teda hoax v případě MW, v mém je to pravda).

Petr Melechin

Komentujte prosím obsah článku, nikoli vzhled jeho autorky.

Pavel Riedl

Zas na druhou stranu mě to přimělo se podívat, kdo článek napsal. Což činím jinak pouze v případě, že se mi článek nelíbí. 😎

vencour

Někde jsem slyšel, že nejchytřejší zvíře je to, co nikdo ještě neviděl. Takže proto ho nikdo nemohl ulovit/vylovit.

Proč myslíte, že musí být chytrost vždy vidět? Pokud chci nějak fungovat, je dost často vhodné se vyhnout “otrapům”.

A taky: to je spíš Vaše ostuda, že neznáte úžasné krásné chytré (nejen) mladé ženy.

Lokátor

Vencour trpí asi white knight syndromem, nebo je možná jen simp…

vencour

Nebo má jen dobrou náladu a snaží se být tvůrčí 🙂 respektive pozitivní.

vencour

Zkuste se inspirovat tady a možná dáte lepší komentář 😉 … https://www.youtube.com/watch?v=lJg2FafGx8I