Mrazivé teploty v Texasu ohrozily životy tisíců želv, SpaceX výrazně přispělo k jejich záchraně

Spojené státy před dvěma týdny zasáhlo nezvykle chladné počasí, které vedlo k selhání dodávek proudu milionům obyvatel Texasu a dalších regionů. Problém se dotkl také oblasti kolem Boca Chica, kde se nachází zařízení SpaceX pro výrobu a testování Starship. Výpadky proudu a mrazivé teploty zde například zdržely testování Starship SN10.

Prudký pokles teplot, místy až k minus 5 stupňům Celsia, dále ohrozil nejen životy lidí, ale i tisíců mořských želv. Tělesná teplota těchto ektotermních mořských plazů se totiž odvíjí od teploty vody. Jakmile klesne pod 10 stupňů Celsia, jsou želvy v ohrožení. Nemohou se hýbat a velmi rychle upadnout do kómatu. Takovém stavu se říká hypotermický šok, při kterém nedokážou uniknout predátorům, ani zamezit srážkám s loděmi.

Jejich záchrany se chopila nezisková organizace Sea Turtle Inc., která sídlí na ostrově South Padre nedaleko Boca Chica. Našlo se i mnoho dobrovolníků, kteří vzali svá SUV a přímo na pobřeží sbírali mořské želvy, především vzácné karety obrovské. Mnoho z nich váží přes 50 kilogramů a dostat je ze břehu do auta je velmi namáhavé. Za zmínku stojí i jedna 150letá želva s hmotností 180 kilogramů, která byla taktéž přivezena do střediska. V Sea Turtle Inc. se nashromáždilo až 4 500 želv, které by bez lidské pomoci jinak uhynuly.

Želvy ale ještě neměly zdaleka vyhráno. Kvůli výpadkům proudu v celém Texasu nefungovaly vyhřívače vody a čerpadla, které jsou pro želvy důležité. Naštěstí přispěchalo na pomoc SpaceX a organizaci zapůjčilo velký elektrický generátor a dva elektrikáře, díky kterým se podařilo krizi zažehnat. Tento generátor dokázal obsloužit všechna hlavní zařízení od nemocnice, rehabilitačního centra až po vzdělávací centrum. Vzhledem k velkému množství zvířat, která v budově přežívala tuhé mrazy, byly veškeré prostory zcela nezbytné.

Elektrický generátor, který zapůjčila společnost SpaceX (Foto: Dayton Costlow)

Výkonná ředitelka Sea Turtles Inc. Wendy Knight ve videu vyjádřila neuvěřitelnou vděčnost týmu SpaceX a jeho velmi rychlému jednání. „Nedokážu ani slovy vyjádřit svou vděčnost vůči týmu SpaceX. Pomohli nám v té nejtemnější hodině, když přivezli velmi komplexní generátor a dokonce ho pomohli zapojit do našemu systému.“

Někteří pracovníci SpaceX byli zaučeni, jak zacházet s želvami a pomáhali při jejich přepravě a uložení v místní tělocvičně. Ředitelka také uvedla, že po spuštění generátoru se zjistilo, že dlouhodobý výpadek proudu poškodil všechny chladící a ohřívací jednotky vodních nádržích a bez těch rekonvalescence želv a dalších živočichů bude velmi náročná. Tým SpaceX se tedy nabídl, že pomůže i s dočasnými opravami. Pohotovostní „plán F“ zahrnuje zahřátí všech nemocničních nádrží (přibližně 1300 kubíků vody) i s přemístěním rezidentních želv do menších nádrží.

Z dlouhodobého hlediska je jisté, že se z tohoto podchlazení mnoho želv už nikdy nezotaví. Nicméně, po návratu počasí k normálním teplotám začali pracovníci želvy hromadně vracet zpět do moře. Například zpráva z 22. února zmiňuje navrácení 1500 želv do oceánu.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře