Mrazivé teploty v Texasu ohrozily životy tisíců želv, SpaceX výrazně přispělo k jejich záchraně

Spojené státy před dvěma týdny zasáhlo nezvykle chladné počasí, které vedlo k selhání dodávek proudu milionům obyvatel Texasu a dalších regionů. Problém se dotkl také oblasti kolem Boca Chica, kde se nachází zařízení SpaceX pro výrobu a testování Starship. Výpadky proudu a mrazivé teploty zde například zdržely testování Starship SN10.

Prudký pokles teplot, místy až k minus 5 stupňům Celsia, dále ohrozil nejen životy lidí, ale i tisíců mořských želv. Tělesná teplota těchto ektotermních mořských plazů se totiž odvíjí od teploty vody. Jakmile klesne pod 10 stupňů Celsia, jsou želvy v ohrožení. Nemohou se hýbat a velmi rychle upadnout do kómatu. Takovém stavu se říká hypotermický šok, při kterém nedokážou uniknout predátorům, ani zamezit srážkám s loděmi.

Jejich záchrany se chopila nezisková organizace Sea Turtle Inc., která sídlí na ostrově South Padre nedaleko Boca Chica. Našlo se i mnoho dobrovolníků, kteří vzali svá SUV a přímo na pobřeží sbírali mořské želvy, především vzácné karety obrovské. Mnoho z nich váží přes 50 kilogramů a dostat je ze břehu do auta je velmi namáhavé. Za zmínku stojí i jedna 150letá želva s hmotností 180 kilogramů, která byla taktéž přivezena do střediska. V Sea Turtle Inc. se nashromáždilo až 4 500 želv, které by bez lidské pomoci jinak uhynuly.

Želvy ale ještě neměly zdaleka vyhráno. Kvůli výpadkům proudu v celém Texasu nefungovaly vyhřívače vody a čerpadla, které jsou pro želvy důležité. Naštěstí přispěchalo na pomoc SpaceX a organizaci zapůjčilo velký elektrický generátor a dva elektrikáře, díky kterým se podařilo krizi zažehnat. Tento generátor dokázal obsloužit všechna hlavní zařízení od nemocnice, rehabilitačního centra až po vzdělávací centrum. Vzhledem k velkému množství zvířat, která v budově přežívala tuhé mrazy, byly veškeré prostory zcela nezbytné.

Elektrický generátor, který zapůjčila společnost SpaceX (Foto: Dayton Costlow)

Výkonná ředitelka Sea Turtles Inc. Wendy Knight ve videu vyjádřila neuvěřitelnou vděčnost týmu SpaceX a jeho velmi rychlému jednání. „Nedokážu ani slovy vyjádřit svou vděčnost vůči týmu SpaceX. Pomohli nám v té nejtemnější hodině, když přivezli velmi komplexní generátor a dokonce ho pomohli zapojit do našemu systému.“

Někteří pracovníci SpaceX byli zaučeni, jak zacházet s želvami a pomáhali při jejich přepravě a uložení v místní tělocvičně. Ředitelka také uvedla, že po spuštění generátoru se zjistilo, že dlouhodobý výpadek proudu poškodil všechny chladící a ohřívací jednotky vodních nádržích a bez těch rekonvalescence želv a dalších živočichů bude velmi náročná. Tým SpaceX se tedy nabídl, že pomůže i s dočasnými opravami. Pohotovostní „plán F“ zahrnuje zahřátí všech nemocničních nádrží (přibližně 1300 kubíků vody) i s přemístěním rezidentních želv do menších nádrží.

Z dlouhodobého hlediska je jisté, že se z tohoto podchlazení mnoho želv už nikdy nezotaví. Nicméně, po návratu počasí k normálním teplotám začali pracovníci želvy hromadně vracet zpět do moře. Například zpráva z 22. února zmiňuje navrácení 1500 želv do oceánu.

Monika WojdasováMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vendelin

Dik za zajimavost. jen ta diskuze se tady koukám dostala na uroven novinek 🤔

Ales

Zrovna jsem to chtel napsat. Hnus co se tady deje. No jo holt cena za to ze se elonx.cz dostava mezi sirsi verejnost.

PetrV

Nikoliv, jen greendealová politika se dostává do své vlastní pasti. OZE+ plyn je smrt pro lidi i přírodu. Ale bohatnou někteří absolventi yalle university- Al Gore, Allbright a další soudruzi podvodníci.
Teď se to ukázalo v Texasu, za 2 roky v Evropě.
Něco si nastudujte o podvodném hokejkovém grafu a zdali neměli pravdu geofyzikové, kdy po roce 2020 se bude ochlazovat.
Tato předpověď je 40 let stará. Užili jsme si 30 let oteplování a teď bude sešup. Koukejte na globální teploty:
https://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut4gl
A golfský proud se nám vesele zastavuje.
Geofyzikové vědí o pravidelných cyklech z jader geologických vrtů. Vy víte pouze o hokejkovém grafu.

Vendelin

Ja nazor lidem neberu. To bych si nikdy nedovolil. Jen bych rad kdyby se drzeli to tematu

Vendelin

A o zelvi polivce tento clanek asi byt nemel

Zargos

To snad ne 🙂 Názor sníst želvy místo jejich záchrany nebude ojedinělý,zejména tam kde hladoví nebo vědí,co to hlad je.

Pomáhat s problémy,které se mě přímo nedotýkají pořád není obvyklé,takže jen tak dál SpX.

PetrV

Když je hlad, tak se jí i želvy…bohužel progresivismus lidi zblbnul. Zkuste si hladovět týden a uvidíte, jak se budete chovat. Jako zvíře.

Silhan.J

Záchrana želviček je hezká, ale v textu je asi chyba. Spx určitě nepoužívá něco tak ošklivého jako diesel generátor. Určitě jim přivezli baterku a pár FV panelů. V opačném případě by měli greenpeace za trest srovnat BC se zemí

Above none field

Pletete si spacex s teslou spx diesel nevadí a pokudvím tak “domorodci” v boca chica spx nenávidí tak proč by měla být jejich vesnice (i když spx už většinu koupilo) srovnána se zemí

PetrV

Jelikož nešel v Texasu proud, tak se nenudili a blbeček biden SpaceX snad nechá žít a nebude chtít komunistické greendealové výpalné. Je to podobné, jako když u nás se muselo za bolševika souhlasit se závěry 16 sjezdu KSČ.
Vůbec Elonovi ten jeden atom uhlíku v metanu nezavidím.
Elon by si měl zařídit ostrovní provoz s pomocí spalování zemního plynu. Pro Bidena namalovat pár panelů FVE na střechu.
Omlouvám se, že jsem upřímný…

Meh

A pritom mohli kombinovat prijemne s uzitecnym, udelat staticky zazeh a bastit zelvi stejky 😀

Above none field

Rasisto…
…ty želvy jsou chráněné

Vladimír Todt

Koukám jak blázen co všechno je rasismus. :O

Martin B

V kontextu ultralevice je rasista ten kdo má jiný názor na cokoliv.

B.borůvka

Ať už jsou chráněné nebo ne,steak ze želvy udělat nelze.Myslím že to Meh myslel jako vtip.

Josef

Přesně. SpaceX mohlo každé hladovějící rodině v Texasu darovat jednu pečenou želvu. Nebo horkou želví polévku na zahřátí.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Josef