Elon Musk dá 100 milionů dolarů na boj proti změnám klimatu pomocí ukládání uhlíku

Elon Musk je na sociální síti Twitter velmi aktivní. Nikdy však nevíme, zda jeho tvrzení, co na této platformě sdílí, jsou pravdivá nebo jen žertuje. Nyní se však jedná o vážnou věc. Vyhlásil totiž soutěž s odměnou milionů dolarů pro toho, kdo vyrobí efektivní pohlcovač oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry s cílem zpomalit změny klimatu způsobené lidskou činností. O co se konkrétně jedná a jaké jsou jeho požadavky, si dnes přiblížíme v tomto článku.

  • Koncentrace CO2 v atmosféře se za posledních 50 let zvýšila zhruba o čtvrtinu
  • Cílem je uhlíková negativita, ne neutralita
  • Soutěž potrvá 4 roky a může se zapojit kdokoliv na světě

Možná si řeknete, proč nevysadíme miliony stromů, jak i někteří Elonovi navrhovali. Pro život je samozřejmě funkce zeleně nenahraditelná. Stromy přeměňují CO2 na uhlík a kyslík, který je nutný pro přežití nejen fauny. Vysazování zeleně však není ideální řešení jak z časového hlediska, protože stromy rostou velmi pomalu, ale i z náročnosti na zdroj půdy a vody. V budoucnu by totiž přístroj pro zachytávání uhlíku měl nejen pomáhat v boji proti skleníkovým plynům na Zemi, ale mohl by najít uplatnění i při kolonizaci Marsu, což je mimochodem Muskova primární mise již od založení SpaceX. Atmosféra na Marsu je totiž z 95 % tvořena právě oxidem uhličitým, ze kterého by bylo možné díky Sabatierově reakci vyrobit palivo pro lodě Starship.

Technologie na zachycování uhlíku jsou finančně velmi náročné. Mnoho korporací se však začíná zajímat, jak s tímto problémem bojovat a již podobné technologie dokonce využívá v praxi, ovšem v mnohem menším měřítku. Například kanadská firma Carbon Engineering využívá CO2 k výrobě nových druhů paliv. Firma Air Company zase destiluje vodku pomocí CO2 extrahovaného z atmosféry. Samotný zakladatel Microsoftu Bill Gates v roce 2020 oznámil, že firma má v plánu zachytit z atmosféry stejné množství uhlíku, které vyprodukovala během celé své existence. Na tento projekt byla vyčleněna 1 miliarda dolarů.

Proč je to důležité?

Oxid uhličitý v atmosféře je typ skleníkového plynu. Ten odráží teplo ze slunce zpět na planetu, čímž vzniká skleníkový efekt, a tím se planeta otepluje. V roce 2017 vydalo nakladatelství NewScientist knihu The Universe Next Door, která mimo jiné popisuje, jak stoupající teplota planety nepříznivě ovlivňuje celý náš ekosystém. Teploty na planetě se v minulosti přirozeně měnily např. během doby ledové, či změnami oceánských proudů, ale ne v tak velkém měřítku jako nyní. Takto nekontrolovatelná zvyšující se teplota, kterou měříme již od začátku průmyslové revoluce je bezesporu zapříčiněna lidskou činností, jako je výroba materiálů nebo spalování fosilních paliv. Zatímco v minulosti trvalo zvýšení teploty o 1 stupeň Celsia přibližně 1000 let, nyní jsme dosáhli té samé hodnoty za méně než 100 let. S tímto narůstajícím tempem se předpovídá, že do roku 2100 by teplota na planetě mohla stoupnout až o 5 stupňů Celsia. To je neuvěřitelně vysoká hodnota a může mít katastrofální následky.

Podle nejnovějších studiích by trvalo až 3000 let, aby se teplota Země snížila o pouhý jeden stupeň. Je tedy velmi důležité zpomalit tento nárůst co nejdříve a předcházet tak velmi složitým procesům na ochlazování planety, se kterými bychom se museli potýkat.

Světová teplotní anomálie za 22 000 let (Zdroj: faktaoklimatu.cz)

Co je to XPrize?

XPrize je americká nezisková organizace založená v roce 1994 Peterem Diamandisem za účelem inspirovat a podporovat novou generaci vynálezců. Organizace vyhlašuje mezinárodní soutěže s hodnotnou finanční výhrou za dosažení požadovaných kritérií v různých oblastech vědy a techniky. Hlavním cílem je však urychlení nadějnější budoucnosti stimulováním radikálních průlomů ve prospěch lidstva. V minulosti organizace vyhlásila například ceny pro vývoj soukromých suborbitálních letů do vesmíru nebo přistání lunárních vozítek. Řada účastníků těchto soutěží působí dodnes – můžete znát třeba společnosti Virgin Galactic, Masten Space Systems nebo Astrobotic.

Shoz suborbitální kosmické lodi SpaceShipTwo, která má původ v soutěži Ansari XPrize (Foto: Virgin Galactic)

Ve správní radě organizace je mnoho světoznámých tváří jako například režisér James Cameron, zakladatelka Huffington Post Arianna Huffington nebo spoluzakladatel společnosti Google Larry Page.

Není to poprvé, co Elon Musk s organizací spolupracuje. V roce 2015 byla vyhlášena soutěž pro dětskou gramotnost, do které Elon Musk poskytl příspěvek v hodnotě 15 milionů dolarů. Níže je fotografie z vyhlašování vítězů v roce 2019.

Elon Musk a Sooinn Lee, zakladatelka školy KitKit a výherkyně ceny pro dětskou gramotnost. Vlevo je zakladatel XPrize Peter Diamandis (Foto: AP)

O co v soutěži jde?

Elon Musk přislíbil finanční odměnu 100 milionů dolarů za sestrojení revoluční technologie na zachytávání oxidu uhličitého. Od soutěžících se očekává, že sestaví a názorně předvedou extrakci CO2, a to permanentně a bez škod vůči životnímu prostředí. Soutěž potrvá čtyři roky a může se přihlásit kdokoliv na světě.

Během následujících 18 měsíců bude do užšího výběru zvoleno 15 týmů. Každý tým obdrží 1 milion dolarů k realizaci svých projektů. Hlavní cena za první místo bude činit 50 milionů dolarů, tým na druhém místě získá 20 milionů a ten na třetím 10 milionů dolarů. Zbývajících 5 milionů dolarů se rozdělí mezi studentské týmy ve formě 25 stipendií v hodnotě 200 tisíc dolarů. Těchto 100 milionů dolarů pochází přímo z Nadace Elona Muska, o které jsme již dříve psali.

Vítězný tým má za úkol demonstrovat technologii na sekvestraci oxidu uhličitého z atmosféry či oceánu. V oblasti diskuze o změně klimatu se jedná o trvalé uskladnění oxidu uhličitého za účelem, aby vůbec neunikal do atmosféry. Toto by mělo příznivý vliv na současný skleníkový efekt a klimatickou krizi celkově. Porotci budou posuzovat, zda daná technologie dokáže zpracovat alespoň jednu tunu CO2 za den s možností proces škálovat až na úroveň milionů tun.

„Chceme mít skutečně smysluplný dopad. Uhlíkovou negativitu, ne neutralitu,“ řekl Elon Musk v tiskovém prohlášení. „Toto není jen teoretická soutěž, potřebujeme týmy, které vytvoří reálné technologie, jež mohou mít měřitelný vliv a dokážou škálovat na gigatunovou úroveň. Uděláme pro to, co bude potřeba. Tlačí nás čas.“

XPrize zveřejní konkrétní pravidla soutěže na Den Země, tedy 22. dubna, kdy bude soutěž i oficiálně zahájena.

Zdroje a další informace: XPrize, The Verge, Business Insider, NPR, TechCrunch
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

115 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře