Video: Jak se vyrábějí Falcony

Elon Musk dnes na Instagramu zveřejnil úžasné video zachycující výrobu Falconů v továrně v Hawthorne. Na videu vidíme první stupně Falconu v různých stádiích výroby. Znalým fanouškům se pak podařilo identifikovat i některé konkrétní stupně a přibližný čas pořízení videa – jedná se o video staré minimálně několik měsíců, možná i rok. Co zajímavého v něm můžeme vidět?

  • 00:20 – Špinavý stupeň uprostřed by měl být stupeň č. 23 z mise Thaicom-8, který byl v Hawthorne přepracován na boční stupeň pro Falcon Heavy a nedávno prodělal statický zážeh v McGregoru.
  • 00:20 – Na stejném záběru lze také vpravo vidět nový centrální stupeň Falconu Heavy, který také nedávno absolvoval statický zážeh v McGregoru. Všimněte si přerušeného nápisu SpaceX vytvářející mezeru pro kabeláž a různé rozvody, Falcon 9 to má uspořádané jinak. Jedná se mimochodem o stupeň č. 33.
  • 00:24–00:28 – Pohledy shora do nádrží prvního stupně.
  • 00:29 – Pohled shora do nádrže prvního stupně. Uvnitř jsou vidět červené nádoby na helium.

Video nejspíš nebylo natočeno dronem, jak se většina lidí domnívá, ale spíše kamerou připevněnou na jeřábu/pohyblivém rameni. Létání s dronem po továrně a uvnitř nádrží by bylo zbytečně riskantní.

Pokud se vám takové záběry líbí, připomínám časosběrné video z roku 2014, které ukazuje výrobu prvních stupňů. Na konci dokonce vidíte zabalení stupně do černé ochranné fólie a odvoz tahačem. Jedná se vlastně o stejnou část továrny jako v prvním videu, akorát tehdy měla menší kapacitu, neboť zde zároveň probíhala výroba druhých stupňů. Dnes už se druhé stupně vyrábějí v jiné budově a výroba prvních stupňů byla rozšířena.

Jako bonus přikládám ještě dva starší obrázky z výrobní haly v Hawthorne. Další fotky najdete například v tomto článku na Wired.

A zajímavost na závěr. Solární panely na střeše továrny v Hawthorne tvoří velké X:

Solární panely na střeše továrny v Hawthorne uspořádané do X (Zdroj: Google Maps)

 

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

2
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Ajvngou
Host
Ajvngou

Ty panely jsou best…

Zdeněk
Host
Zdeněk

Paráda.