Z Neuralinku odešel viceprezident pro robotiku Ian O’Hara, byl jedním z nejvýše postavených pracovníků

V nedávném článku agentury Reuters (psali jsme o něm zde), který informoval o tom, že začátkem roku 2022 agentura FDA zamítla žádost Neuralinku o povolení ke klinickým testům neurálního rozhraní, se tak trochu mimochodem objevila ještě jedna důležitá informace. Šlo o odchod Iana O’Hary, který byl v Neuralinku viceprezidentem pro robotiku.

Nepočítáme-li Elona Muska, O’Hara byl doposud jednou ze dvou nejvýše postavených osob ve firmě společně s DJ Seem, který je viceprezidentem pro implantát. O’Harův odchod potvrzuje také jeho profil na LinkedIn.

Ian O’Hara se svými roboty.

Před Neuralinkem

Ian O’Hara je specialistou v oborech robotiky a mechatroniky, elektrického designu a softwaru pro robotické systémy. Před Neuralinkem, v letech 2013–2016, pracoval ve firmě Transcriptic (dnes Strateos), kterou založil bývalý prezident Neuralinku Max Hodak. Vystudoval mechanické inženýrství na Univerzitě v Pensylvánii, kde po zakončení studia nějakou dobu pracoval ve zdejší robotické laboratoři.

Ian O’Hara (uprostřed) na prezentaci Neuralinku v roce 2020. Vlevo sedí Paul Merolla a vpravo DJ Seo.

V Neuralinku

V neurotechnologické společnosti Elona Muska pracoval téměř 6 let. Z toho 1,5 roku jako šéf oddělení robotiky a posledních 2,5 roku jako viceprezident pro oblast robotiky. Odpovídal za všechno, co souviselo s implantací rozhraní. Tedy nejen vývoj neurochirurgického robota a jeho softwaru, ale také tým neurochirurgů a logistiku neurochirurgie. V posledních letech pracoval zejména na vyhledávání nových talentů do svého rychle se rozrůstajícího týmu.

Na LinkedIn píše: „Nejraději mám technickou práci, ale vím, že týmy a jejich vedení jsou důležité, abychom překročili výkon jednotlivce. Pokud bych měl jednou větou popsat, co mě baví, je to práce na užitečných a potřebných robotech se skupinou úžasných lidí. Moje definice robota je velmi široká – jde o cokoliv s mechanickými, elektrickými, softwarovými a inteligentními komponenty v jednom.“

Iana jsme měli možnost vidět na posledních dvou prezentacích pokroku Neuralinku v roce 2020 a 2022. Objevil se také ve videu o robotice v Neuralinku (hned na začátku):

O’Hara je podepsán přinejmenším u jednoho z patentů Neuralinku – u systému počítačového vidění, který používá neurochirurgický robot. Více o robotu Neuralinku jsme psali ve třech dílech v rámci seriálu Neuralink pod lupou (1. díl, 2. díl, 3. díl).

Ian O’Hara na poslední prezentaci Neuralinku (první zleva).

Po Neuralinku

Ian se s firmou pravděpodobně rozešel v dobrém. Na LinkedIn píše: „Stále jsem s Neuralinkem v úzkém kontaktu a navždy budu jeho velkým zastáncem“.

Co hodlá dělat po odchodu z firmy? Nejprve plánuje trochu si odpočinout a pracovat na osobních projektech. Doslova píše: „Momentálně nehledám práci, ale jsem otevřený novým příležitostem, které začnou na přelomu 2023/2024.“


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře