Zajímavosti od Neuralinku z tweetů #techtuesdays (2. díl)
Neuralink nás v rámci akce #techtuesday i nadále každé úterý na Twitteru zásobuje novými zajímavostmi ze svých laboratoří. Vítáme vás tedy u druhého dílu série #techtuesdays!
Dnes si uvedeme například něco o tom, čím odborníci Neuralinku „bombardují“ elektrody rozhraní, jakým způsobem vidí neurochirurgický robot, nebo kolik elektrod bude mít příští verze rozhraní.
Připomeňme si, co je to #techtuesday
#techtuesday (česky „technické úterý“) je hashtag a trend v oblasti sociálních médií. Jde o příspěvky, které se objevují vždy v úterý. Uživatelé, firmy nebo organizace v nich sdílejí informace o nejnovějších trendech a novinkách v oblasti technologií, které vyvíjejí. Je to příležitost předvést nové produkty a vznikající technologie. Příspěvky s hashtagem #techtuesday lze nalézt na různých sociálních sítích, jako jsou Twitter, LinkedIn nebo Instagram. Může jít o příspěvky o čemkoliv od nejnovějších gadgetů, aplikací, aktualizací softwaru přes tipy pro kybernetickou bezpečnost až po novinky z oboru.
Příspěvky Neuralinku:
Seřazeny chronologicky od nejstaršího k nejnovějšímu.
2023-05-02: Polární záře
O tom, že Neuralink testuje nanášení vrstev o tloušťce jednoho atomu na elektrody, mluvil Zach Tedoff na poslední prezentaci pokroku firmy:
Paralelně testujeme různé metody prodloužení životnosti vláken a elektrod. Zkoušíme teď například použít izolaci vláken z karbidu křemíku, což by nám mělo zajistit jejich více než pětiletou životnost, ale musí to být řádně otestováno. Kromě toho testujeme také nanášení materiálů po vrstvách o tloušťce jednoho atomu, což by mělo prodloužit jak životnost, tak i flexibilitu vláken. Pořád zlepšujeme i způsoby testování.
Neuralink: Podařilo se nám v laboratoři zachytit polární záři! Dva světelné zdroje na obrázku jsou takzvané „rozprašovací pistole“ nanášející titan a iridium na naše elektrody prostřednictvím plazmového bombardování.
We caught a glimpse of the Northern Lights at the office 🌌! The two light sources are “sputter guns” depositing Titanium and Iridium on our electrodes through plasma bombardment. #techtuesday pic.twitter.com/22nk46ijYw
— Neuralink (@neuralink) May 3, 2023
2023-05-09: Infračervené kamery
O indukčním nabíjení implantátu a jeho zahřívání mluvil na prezentaci pokroku Matt, šéf týmu elektroinženýrství neurálního rozhraní. Zahřívání rozhraní v hlavě během nabíjení bylo jedním z problémů, na který poukazovala agentura FDA při schvalování rozhraní pro testy na lidech.
Neuralink: Testujeme teplotní vlastnosti našich implantátů, abychom zajistili jejich bezpečnost a zvýšili účinnost. Zde pořizujeme infračervené snímky pro detekci teplejších míst na spodní straně implantátu při nabíjení indukční cívkou v různých polohách.
We test the thermal performance of our implants to ensure safety and improve efficiency. Here, we are taking infrared images to detect hotspots on the bottom surface of an implant while charging with the charger coil in different positions. Stay cool 😎 #techtuesday pic.twitter.com/nrEDMscyCO
— Neuralink (@neuralink) May 10, 2023
2023-05-16: Mechanické testování elektrodových vláken
Mozek se díky dýchání a srdečnímu tepu pohybuje v lebce až o stovky mikrometrů. Vlákna proto musí být flexibilní, aby si postupem času zachovala všechny své vlastnosti.
Neuralink: K únavovému testování našich elektrodových vláken a identifikaci změn jejich mechanických vlastností v průběhu času používáme dynamické mechanické analyzátory. Vlákno je na videu těžko viditelné, protože je velmi tenké, ale můžete zde vidět příklad testu pomocí imitace pohybu mozku v důsledku srdečního tepu s frekvencí 1 Hz a také zrychleného testu s frekvencí 10 Hz.
We use dynamic mechanical analyzers to fatigue test our threads and identify changes in their mechanical properties over time. It’s hard to spot, but here you can see us testing a thread by emulating the brain motion due to our heartbeat at 1Hz and an accelerated test at 10Hz 💫… pic.twitter.com/lN2P4Ymuns
— Neuralink (@neuralink) May 17, 2023
2023-05-23: Systém vidění neurochirurgického robota
Vývoj implantačního robota je pro Neuralink stejně důležitý jako vývoj implantátu. Publikovali jsme o něm třídílný seriál.
Neuralink: Náš chirurgický robot používá pokročilé systémy strojového vidění k zobrazování povrchu mozku a implantaci elektrodových vláken mimo krevní řečiště. Zde můžete vidět to, co vidí robot během testů přesnosti každé z precizních kamer robota.
Our surgical robot uses advanced imaging systems to detect the brain and insert threads away from blood vessels. Here, you can see everything the robot sees while we test the accuracy of each of the robot’s high-precision cameras 👀 #techtuesday pic.twitter.com/c5rklTp2m4
— Neuralink (@neuralink) May 23, 2023
2023-05-30: Nová generace čipu
Neuralink vyvíjí novou generaci rozhraní, které bude mít 16 000 elektrod a mělo by s ním být možné navracení zraku a přemostění míchy.
Neuralink: Toto jsou první simulované vzruchy vytvořené naším novým čipem v laboratorním prostředí. Tento námi vyvíjený čip umožní dodávání precizně kontrolovaného napětí a proudu pro 16 000 elektrod nové generace rozhraní. Je to potřeba k navrácení zraku nebo přemostění míchy, což doufáme, že se nám v budoucnu podaří.
These are the first waveforms produced by our next generation stimulation ASIC on benchtop. This custom chip unlocks the ability to support 16k+ channels with sufficient voltage and current and the fine control required to restore vision or reanimate the body, something we hope… pic.twitter.com/AvNfzhBwjD
— Neuralink (@neuralink) May 30, 2023
2023-06-06: Urychlené testy implantátu
Neuralink je dnes schopen čtyřikrát urychlit testy svých implantátů. Každý rok v urychlovači je ekvivalentem čtyř let v reálném prostředí (tedy v hlavě uživatele). Pomáhá to vychytat problémy, které by se v tkáni objevily teprve léta po implantaci.
Neuralink: V současné době máme více než 20 našich implantátů nejnovější generace, které dosáhly hranice pěti let urychleného laboratorního testování (a testy pokračují!).
We currently have over 20 of our latest generation implants that have passed the 5-year mark of accelerated aging on benchtop (and still going!) 5⃣🚀 #techtuesday pic.twitter.com/cA16Hje8dd
— Neuralink (@neuralink) June 7, 2023
2023-06-13: Výroba mikroprocesorů
Neuralink sám projektuje a vyrábí speciální čipy typu ASIC (Application-Specific Integrated Circuits) pro implantáty. V současné verzi rozhraní, schválené pro testy na lidech, čipy obsluhují 1024 elektrod. V příští generaci mají být v každém implantátu 4 čipy, z nichž každý bude obsluhovat kolem 4000 elektrod. Rozhraní tedy bude mít kolem 16 000 elektrod a má být používáno pro navrácení zraku a přemostění poškozené páteře.
Pokud jde o metodu „flip chip bonding“, která je zmíněna v postu níže, tak ta se používá pro připojení ASICů nebo jiných integrovaných obvodů na PCBA (Printed Circuit Board Assembly = desky s tištěnými plošnými spoji). Při „flip chip bondingu“ je integrovaný obvod obrácen vzhůru nohama a připojen přímo k plošnému spoji pomocí pole vodivých výčnělků nazývaných pájecí výčnělky nebo mikro-výčnělky.
Neuralink: Speciální počítačové čipy pro implantát, které sami vyrábíme, připojujeme k tištěným plošným spojům pomocí metody nazývané „flip chip bonding“. Zde vidíme zrychlenou verzi tohoto procesu. Čip je zachycen, poté je aplikováno tavidlo, čip je přesně umístěn do požadované polohy a připojen k plošnému spoji.
We attach our custom ASICs to our implant PCBA using flip chip bonding process. Here’s a sped up version of that process where we pick up the chip, apply flux, precisely align, and bond to the board.🎯 #techtuesday pic.twitter.com/H9ucbhjBWR
— Neuralink (@neuralink) June 14, 2023
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Bezva shrnutí. Díky! Snad jen doplním, že gun v tomto kontextu bude spíše dělo než pistole. Přecejen to nemá rukojeť.