Proběhl statický zážeh mise Inmarsat 5 F-4

Statický zážeh předchozí mise NROL-76 (Foto: SpaceX)

Na čtvrtek 11. 5. je plánován statický zážeh v rámci příprav na ostrý start mise Inmarsat 5 F-4. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.

Před ostrým startem se provádí WDR – Wet Dress Rehearsal, neboli generálka, která prověří všechny prvky rakety, nákladu, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je zhruba 3vteřinové zažehnutí všech devíti motorů Merlin na prvním stupni rakety Falcon 9, při kterém počítač ověří, že fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. Po dokončení zážehu bude odčerpáno palivo i okysličovadlo a raketa bude následně sklopena a odvezena zpět do hangáru, kde proběhne připojení nákladu uzavřeného v aerodynamickém krytu k druhému stupni rakety. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

V tomto článku, který se automaticky aktualizuje (není tedy potřeba ručně obnovovat stránku), vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Díky webu Spaceflight Now můžete také živě sledovat záběry z rampy prostřednictvím jejich webkamery.

Ostrý start mise Inmarsat 5 F-4 je plánován na úterý 16. května v 01:20 SELČ. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do naší události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

AKTUALIZACE (11. 5. 17:55): Okno pro dnešní statický zážeh by mělo být otevřené od 16:00 do půlnoci našeho času. (zdroj)

AKTUALIZACE (11. 5. 19:00): Statický proběhl kolem 18:45 našeho času.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře