10 zajímavostí o SpaceX – část druhá

ElonX spolupracuje s webem VideaČesky.cz, kde najdete povedená otitulkovaná videa všeho druhu. Překladatelé z VideaČesky nyní pravidelně překládají také videa týkající se Elona Muska a jeho firem, takže pro vás to znamená více videí v češtině. A přeložená videa z ElonX se naopak objevují také na webu VideaČesky.

V nově přeloženém videu se dozvíte zbylých pět zajímavých faktů o SpaceX, které jste možná nevěděli. Jedná se o pokračování videa, které jste u nás mohli vidět před dvěma týdny. Tentokrát například zjistíte, podle čeho jsou pojmenovány rakety a lodě SpaceX, o kolik levnější má být Starship ve srovnání s SLS, nebo něco málo o humoru Elona Muska. Video bylo původně vydáno v lednu 2019.

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
hansnasa

To srovnání Starship a SLS je šokující. Prozatím pro mne nejůžasnější kosmická loď jaká kdy lítala do kosmu Spaceshuttle ,byl prý finanční katastrofou a tak si říkám ,jak pojmenovat slepenec z tohoto programu, SLS? Taky mne zajímá jak dlouho vydrží lobing Boeingu a spol. než se Amíci naštvou a tu černou díru na peníze zruší. Já dávám soudruhúm z Boeingu tak dva roky.

chello

Nejde brát všechna prohlášení z videa úplně doslovně. Start Starship za 2 miliony USD je spíše zbožné přání. Řekl bych že to bylo myšleno jako cena pohonných hmot a amortizace celé lodi při vícenásobném použití. Také záleží zdali to bude s posádkou či jen náklad. Když srovnáme ceny Falconu 9 s nákladem 50-60 milionů za start a s čtyřčlennou posádkou v Crew Dragonu kde bude platit NASA 50 mil za jedno křeslo, celkem 200 milionů. Je defakto Falcon 9 s Dragonem 4. násobek ceny nákladního Falconu. SLS je drahý projekt. Tak trochu po vzoru Saturnu V a STS. Dokonce bylo řečeno na arstechnica, že při započtení nákladů do 10 startů na vývoj SLS a lodi Orion, udržení sítě dodavatelů a zaměstnanců vyjde jeden start na 5 miliard USD. Konkurence jako SpaceX určitě pomáhá k změně v celém odvětví. Jen to bude trochu déle trvat nežli jsme u například SpaceX zvykli.