Boring Company v Las Vegas vyrazila dva nové tunely a uniklo video s připravovaným elektrickým minibusem

Rozšiřování sítě tunelů společnosti Boring Company v Las Vegas nabírá obrátky. Firma aktuálně oznámila dokončení ražby dvou nových tunelů, které připojí lasvegaské výstaviště k dalším okolním hotelům. Zároveň byl definitivně schválen aktualizovaný plán na vybudování celoměstské sítě tunelů zvané Vegas Loop, která by zajišťovala veřejnou dopravu napříč Městem hříchu a ulevila provozu na povrchu. Přepravu pasažérů v této nové síti možná budou zajišťovat speciálně navržená velkokapacitní vozidla, jejichž vývojovou verzi aktuálně ukázalo uniklé video.

Elektromobil Tesla v tunelu pod výstavištěm v Las Vegas (Zdroj: Clark County Nevada)

Už v době, kdy Boring Company teprve stavěla svůj první veřejný projekt pod výstavištěm v Las Vegas, avizovala potenciální možnost tuto dvojici krátkých tunelů v budoucnu rozšířit do dalších částí města. A jelikož jsou v tunelech už přes dva roky úspěšně přepravováni návštěvníci výstaviště a provozovatelé výstavního komplexu jsou s projektem velice spokojení, nic nebránilo tomu, aby se postupně daly do pohybu přípravy na vybudování dalších sekcí celoměstské sítě Vegas Loop.

První vlaštovkou bylo připojení hotelu Resorts World k existujícím tunelům pod výstavištěm. Tento projekt má tři fáze a první dvě už byly dokončeny, což znamená, že už je v provozu první část smyčky, která umožňuje přepravu mezi hotelem a výstavištěm. Tunel je však pouze jeden, a tak se směr provozu v něm zatím musí střídat podle potřeby. Třetí fáze výstavby má začít koncem tohoto roku a po jejím dokončení vznikne kompletní kruhová smyčka, která umožní nepřetržitou dopravu mezi hotelem a výstavištěm bez nutnosti měnit směr provozu.

První část tunelu k Resorts World během ražby v lednu 2022 (Foto: The Boring Company)

Na smyčku u Resorts World bude brzy napojen také hotel Westgate, přičemž ražba krátkého tunelu pro tento účel byla aktuálně dokončena, což Boring Company oznámila na Twitteru. K ražbě byl použit stroj Prufrock-1, který v minulosti vyrazil také jednu část tunelu k hotelu Resorts World. Nově vybudovaná větev měla být zprovozněna ještě během tohoto léta, ale nevím, jestli to stále platí.

Razicí stroj Prufrock-1 po dokončení tunelu před hotelem Westgate v Las Vegas (Foto: The Boring Company)

V podstatě souběžně s projektem Westgate probíhala ražba dalšího tunelu, který propojuje výstaviště s hotelem Encore at Wynn. Ražbu tohoto tunelu s délkou 716 metrů zajistil stroj Prufrock-2, který na to potřeboval pouhých 10 týdnů od okamžiku, kdy byl přivezen na parkoviště, kde měl nový tunel začínat. Boring Company k oznámení přidala zajímavé srovnání, že předchozí generace razicího stroje (zvaná Godot) oproti tomu potřebovala přes 10 týdnů pouze na umístění do jámy, ze které pak teprve začala ražba. To ukazuje velkou výhodu novějších strojů Prufrock, které se dokážou do potřebné hloubky provrtat přímo z povrchu, takže před zahájením ražby není nutné zdlouhavě budovat tyto startovní jámy. Stanice u hotelu Encore by měla být otevřena začátkem příštího roku a cesta na výstaviště zabere zhruba minutu.

Souběžně s těmito novými větvemi, které rozšiřují systém tunelů pod výstavištěm, pokračují také přípravy na vybudování dalších sekcí celoměstské sítě Vegas Loop. Boring Company plánuje pokrýt velkou část Las Vegas, což by zahrnovalo přes 100 kilometrů tunelů a celkem 69 stanic. Ty mají propojit místní atrakce, hotely, kasina, univerzitu, stadion a časem i letiště a další místa. Tento plán jsme podrobněji rozebírali v tomto článku a aktuálně byl projekt definitivně a jednohlasně schválen úředníky, takže Boring Company může začít s výstavbou první sekce. Tou by měl být projekt zvaný Tropicana Loop, který propojí hotel Tropicana, stadion Allegiant a resorty v jižní části města. Zatím se však neví, kdy přesně výstavba začne. Financování projektu Vegas Loop zajistí přímo Boring Company a investice se má firmě vrátit skrze vybírané jízdné.

Razicí stroj Prufrock-2 po dokončení tunelu před hotelem Encore at Wynn v Las Vegas (Foto: The Boring Company)

Všechny dosavadní tunely jsou velmi krátké a požadavky na přepravní kapacitu nejsou vysoké, a tak Boring Company v otázce způsobu přepravy pasažérů doposud vsázela na běžné elektromobily Tesla. Celoměstská síť Vegas Loop však bude výrazně rozsáhlejší a vytíženější, což nejspíš bude vyžadovat nejen vyšší rychlosti než současných přibližně 56 km/h, ale také výrazně vyšší přepravní kapacitu. Stávající tunely pod výstavištěm dokáží odbavit 4500 pasažérů za hodinu (a podle Elona Muska je možné v případě potřeby dosáhnout kapacity přes 10 tisíc lidí za hodinu). Oproti tomu síť Vegas Loop má cílovou kapacitu přes 90 tisíc pasažérů za hodinu. Taková kapacita veřejné dopravy si už nejspíš s obyčejnými Teslami nevystačí, a tak zřejmě budou využívat speciální vysokokapacitní vozidla, která jsme měli možnost vídat už v raných animacích, jež Boring Company vydala. Společnost je pak několikrát zmínila v kontextu několika zvažovaných projektů a šuškalo se, že vůz vyvine Tesla, ale stále nebylo jasné, kdy a jestli vůbec tato vozidla vzniknou.

Oficiální koncept elektrické přepravní kabiny pro systém Loop (Zdroj: The Boring Company)

Nyní se na Internet dostalo následující video, které bylo údajně natočeno v budově Boring Company v Las Vegas a zachycuje prototyp tohoto minibusu. Nelze ověřit autentičnost videa, ale prototyp (nebo možná spíš maketa) vzhledově odpovídá konceptu prezentovaným firmou Boring Company. Vysoké a prosklené vozidlo ve videu má 12 míst k sezení, další prostor pro stání a také sedadlo a volant pro řidiče (časem by však tyto kabiny měly být plně autonomní). To by zhruba odpovídalo, jelikož Boring Company o těchto chystaných vozidlech v minulosti mluvila jako o 16místných. Zdá se tedy, že firma s tímto typem vozu stále počítá a osobně bych tipoval, že jej uvidíme v akci právě v tunelech projektu Vegas Loop.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Tak nakonec se to plní.

břevno

Kdoví, kde se to video vzalo. Nikde nic. Tady pár zajímavých detailů.
https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/14w784h/leaked_video_of_the_secret_tesla_van_prototype/