Bude Falcon 9 první raketou za 50 let, která odstartuje z Floridy na polární orbitu?

Dlouhých padesát let se na polární dráhy z amerického území startovalo pouze ze západního pobřeží. Starty přes obydlené oblasti s sebou totiž přináší řadu problémů a bezpečnostních rizik a v zájmu jejich snížení jsou kosmodromy budované na vhodných místech. Díky snaze amerického letectva podpořit komerční vynášení družic se však před dvěma lety naskytla možnost využít ke startům jižním směrem i kosmodrom na Floridě. Této možnosti se rozhodlo chopit SpaceX a přesunout start mise SAOCOM 1B z Kalifornie na Floridu. Je toto rozhodnutí letectva rozumné, nezvýší se tím ohrožení obyvatelstva? A co to znamená pro SpaceX do budoucna? Opustí firma Vandenbergovu základnu úplně?

Trosky rakety Titan-34D zasypávající okolí Vandenbergovy základny (Zdroj: TitanFan / fórum NASA Spaceflight)

Pokud chcete s raketou startovat do vesmíru, teoreticky si můžete zřídit startovní stanoviště kdekoliv. Pokud víte, kterým směrem budou vaše rakety létat, kde budou odhazovat první stupně či aerodynamický kryt a zajistíte si v dané oblasti bezpečnou dopadovou zónu, je vše v pořádku. Prakticky to tak jednoduché není. Pokud se totiž chcete při startech raket vyhnout mezinárodním incidentům, jako se to podařilo americké armádě, když po chybném nastavení gyroskopů vyslala v roce 1947 raketu Hermes II do Mexika, je lepší budovat kosmodromy tak, aby směrem, kam startují rakety, bylo buď moře, nebo pustina. Ani tak ovšem nemusíte problémům zabránit. V dubnu 1986 explodovala při startu raketa Titan 34D s družicí KH-9 kvůli problémům s postranními urychlovacími bloky na tuhá paliva. Exploze nosiče zasypala celé okolí kosmodromu troskami a toxickým palivem. Hospitalizováno bylo tehdy nejméně 58 lidí v důsledku podráždění očí a kůže. Přesto zůstavají kosmodromy na břehu moře pravděpodobně tou nejbezpečnější alternativou.

Na břehu Atlantského oceánu, na Mysu Canaveral si postavilo svůj kosmodrom i americké letectvo. Jde o základnu Cape Canaveral Air Force Station (CCAFS), která oficiálně vznikla v roce 1949. O kousek výš, na ostrově Merritt, si v roce 1962 postavila svůj kosmodrom i NASA.

Střelecký sektor na Floridě se otevírá východním směrem, rakety startují v azimutu 35 až 120° a vynáší svůj náklad na orbitální dráhy se sklonem mezi 0–57°. Na severu je střelecká oblast limitována americkým pobřežím, hranici na jihu tvoří Bahamské souostroví. Pokud je potřeba vyslat rakety v azimutu od 140° výše, používá se pro tento účel převážně Vandenbergova letecká základna (VAFB) na západním pobřeží USA. Kosmodromy na západním a východním pobřeží se tedy v žádném případě nepřekrývají, naopak, velice vhodně se doplňují a rozšiřují paletu možných orbitálních drah.

Střelecké prostory kosmodromů na Floridě a Vandenbergovy základny v Kalifornii

Vždy tomu ovšem tak nebylo, v dávných 60. letech se na polární dráhy startovalo i z Floridy. Došlo však i k nešťastnému incidentu v listopadu 1960, kdy při startu rakety Thor DM-21 s vojenskou navigační družicí Tristar 3A došlo k selhání. Řízení startu pohotově zareagovalo a aktivovalo dálkovou destrukci rakety. Trosky rakety bohužel dopadly na Kubu, kde zabily krávu jménem Rufina. Fidel Castro následně tento incident nazval krutým útokem a porušením kubánského leteckého prostoru. Americká vláda jako kompenzaci zaplatila Kubě 2 miliony dolarů (17,5 milionů dolarů při přepočtu na ceny v roce 2019) a nejdražší kráva v historii měla státní pohřeb.

Přestože se po tomto incidentu snažilo letectvo startům jižním směrem vyhýbat, vyneslo z Floridy mezi lety 1965-69 úspěšně celkem 5 meteorologických družic na dráhy se sklonem 96–101°. Poté se však po dlouhá léta pro polární starty využívalo jen kosmodromů na západním pobřeží a na Aljašce. Možnost startu z východního pobřeží se začala opět zvažovat po roce 2016, kdy v okolí Vandenbergovy základny vypukly rozsáhlé požáry. Ty poškodily elektrické a komunikační linky a zpozdily komerční starty raket o dva měsíce.

Požáry v okolí Vandenbergovy základny v roce 2016 (Foto: Santa Barbara County Fire Dept.)

Dalším problémem pro VAFB se ukázala vzrůstající aktivita společností jako jako SpaceX či Orbital ATK (nyní Northop Grumman Innovation Systems), které část svých startovních aktivit provádějí na západě, odkud vynášejí náklady na polární dráhy. Také řada amerických společnosti si chce nechávat vynést své družice na polární dráhy pomocí amerických raket. Pokud jim však tuto možnost VAFB nezajistí, přesunou své náklady na zahraniční nosiče. Vandenbergova základna by jim samozřejmě ráda vyšla vstříc, ale hlavní náplní její práce, kterou bude vždy upřednostňovat, jsou testy mezikontinentálních balistických raket a protiraketových střel. VAFB také není vybavena na častější starty do vesmíru – nachází se zde poměrně zastaralé vybavení, kupříkladu radary jsou postaveny na technologii z 50. let. A pokud se týká možnosti oprav či vylepšení, rozpočtové nejasnosti znemožňují naplánovat rozsáhlejší modernizaci. Na východním pobřeží je situace jiná, letectvo tam provádí upgrady, aby v následujících pár letech kosmodrom zvládl odbavit až 48 startů ročně.

Start mise Amos-17 z rampy SLC-40 na Floridě (Foto: SpaceX)

S iniciativou, která by problémy západního pobřeží vyřešila, přišlo 45. kosmické křídlo, tedy jednotka, která zajišťuje starty z východního pobřeží. Pokud by totiž potenciální poškození VAFB na opačném pobřeží bylo vážnější a došlo by k jeho uzavření na rok či dva, podpora americké národní bezpečnosti by zůstala na bedrech floridského křídla. Cílem nové iniciativy bylo najít vhodné řešení pro provádění startů na polární dráhy z východního pobřeží.

Nejprve byly zvažovány starty z Floridy severním směrem, ale zde se nachází ostrov Newfoundland. Vhodnější se ukázal dříve využívaný směr jižní, opět směrem ke Kubě. Přibližnou trajektorii, kterou navrhoval v roce 2017 generál Monteith, v té době velitel 45. kosmického křídla, ukazuje obrázek níže. Po startu raketa zamíří jihovýchodním směrem, vyhne se Miami a potom zatočí směrem na jih. Tento manévr používá i indická kosmická agentura při startu na polární dráhu, kdy je potřeba minout Srí Lanku, v angličtině se nazývá dogleg, podle tvaru psí nohy. Tento manévr je však energeticky náročný, což reálně snížuje nosnou kapacitu rakety. Prozatím však není známo o kolik. Podle generála Monteitha první stupeň dopadne po odhození do oceánu ještě před pobřežím Kuby, druhý stupeň bude při přeletu Kuby už dostatečně vysoko, takže nebude potřeba žádné speciální povolení. Generál Monteith k tomu dodal, že jeho tým to počítal 8 měsíců a on si je si jistý, že letět z Floridy na jih je možné.

Pravděpodobná dráha letu Falconu 9 s družicí SAOCOM 1B (Zdroj: FlightClub.io)

Je zde však jedna podmínka, raketa bude muset být vybavena autonomním destrukčním systémem (AFTS) pro případ, kdyby došlo k anomálii či odchýlení z kursu. Spaliny raketových motorů totiž mohou znemožnit vyslání destrukčního příkazu na dálku. O tomto systému jsme na serveru psali v podrobném článku. Jsou jím v současnosti vybaveny pouze rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. Do budoucna jím budou disponovat i rakety New Glenn firmy Blue Origin či Vulcan od ULA.

Články z přelomu let 2017/2018 oznamující možnost startů na jih z Floridy uváděly, že se momentálně žádná taková mise neplánuje, ale od té doby se situace výrazně změnila. Dne 9. října 2019 se na Twitteru objevila krátká zpráva o tom, že SpaceX připravuje přesun startu družice SAOCOM 1B na Floridu, i když byl původně plánován z Vandenbergu. Start by měl proběhnout v únoru 2020. Jak uvádí server Teslarati, není ještě ukončeno veškeré nutné papírování, které bude tento přesun vyžadovat, takže letový koridor směrem na jih není ještě definitivně znovuotevřen. Podle současného velitele 45. kosmického křídla Douglase Schiesse jsou to ovšem záležitosti spíše technického rázu a vyřízení je jen otázka času. SpaceX tedy nejspíš bude tou první vlaštovkou, která po 51leté odmlce opět odstartuje z Floridy k jižnímu pólu. Jaké další důsledky by však mohl mít přesun zatím jen jedné mise ze západního na východní pobřeží?

Start mise SAOCOM 1A (Foto: SpaceX)

Můžeme předpokládat, že SpaceX bude zvažovat o podobné změně v případě dalších misí, které měly startovat z Vandenbergovy základny. Protože však nemáme zatím dostatek spolehlivých údajů o tom, jak se úhybným manévrem sníží nosnost rakety Falcon 9, použijeme jako hodnotící kritérium hmotnost družice SAOCOM 1B, která činí 3000 kg. Je to kritérium dosti konzervativní, reálně bude pravděpodobně ležet výše, ale je zatím jediné, které bezpečně známe. Pojďme se tedy podívat, které starty bude možno přesunout. Do hmotnostního limitu se vejdou družice SARah-1, Sentinel-6A, DART a SWOT. Co se týká vlastních komerčních misí SpaceX na heliosynchronní dráhu, které se nedávno rozhodlo pravidelně nabízet, zde bude asi záležet na celkové hmotnosti nákladu. SpaceX však pravděpodobně Vandenbergovu základnu úplně neopustí. To potvrzuje i prohlášení velitele Douglase Schiesse, podle kterého většina startů SpaceX polárním směrem bude nadále prováděna ze západního pobřeží. Přesto by opuštění Vandenbergovy základny dávalo z hlediska SpaceX smysl, drtivou většinu startů uskutečňuje na východě a pokud by i ty zbývající přesunulo na východ, ušetřilo by tím nemalé peníze.

Nyní lze také ze zpětného pohledu říct, že překvapivý přesun přistávací plošiny Just Read the Instructions (JRTI) na východ najednou začíná dávat smysl. Pokud by se totiž SpaceX rozhodlo, že začne utlumovat své aktivity na Vandenbergově základně, bude tam tato JRTI do budoucna zbytečná. Naopak, SpaceX ji může daleko lépe využít na východě, kde má příští rok dojít k výraznému zvýšení startovní kadence v souvislosti s až 24 starty pro konstelaci Starlink. Plošina JRTI je však momentálně v Morgan City v Louisianě a není zatím jasné, zda ve zdejším doku probíhá její údržba či vylepšování, nebo je naopak přepracována zpět na obyčejný ponton a bude vyřazena ze služby.

Dalším důvodem pro přesun či vyřazení JRTI by mohlo být, že nejtěžší náklady, které SpaceX vynášelo na západě, tvořily družice Iridium. Při nich byly první stupně nuceny přistávat na JRTI. Kampaň vynášení družic Iridium je však u konce a u většiny plánovaných startů na západě bude první stupeň schopen přistání na pevnině. Plošina by tedy jen zbytečně kotvila v přístavu.

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře