Elonovinky #48: Přípravy Crew Dragonu finišují

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se podíváme na napjatě očekávanou událost – první let nové kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. Ten byl v posledních letech mnohokrát odložen, ale teď se opravdu nachází v cílové rovince. Raketa i loď jsou připraveny a v lednu dokonce byly ozkoušeny na rampě. První demonstrační misi však komplikuje krize americké federální vlády. Kdy se tedy Crew Dragon konečně podívá do vesmíru?

Elonovinky #48: Přípravy Crew Dragonu finišují:

Předchozí epizody Elonovinek:

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matem

Měl bych dotaz pro zdejší znalce ohledně SuperHeavyho (tak se ten booster teď jmenuje?). Ten druhý stupeň má být z oceli, ale platí to i pro ten booster? Ja nejsem žádnej odborník, ale obecně jsem o oceli v kosmickém průmyslu nic moc neslyšel.

A ještě jedna otázka by byla, a sice jak se řeší při návratu prvního stupně Falconu9, aby ty motory nezměkly. Já chápu, že ta zvonová tryska je odolná, ale chladí se nějak, nebo z čeho je vyrobená.

Děkuji za váš čas při případném odpovídání.

Matem

Díky. A ještě mě napadlo, to že bude starship z oceli znamená že na povrchu bude tenoulinky plech jako zrcadlo, a nebo že celá nosná konstrukce bude z oceli. Myslel bych že použijí převážně třeba dural nebo hliník popřípadě titan (ten je asi moc drahý).

Ales

Zkusebni prototyp lodi je cely z nerezu a pokryty slabsim plechem ktery je vylesteny (taky nerez). Finalne* by se melo jednat taktez o nerez jen s tim ze vysokeho lesku docili vylestenim celeho povrchu.

*v soucasne dobe to plati. U SX clovek nikdy nevi kdy to zmeni 😂