EchoStar 23: SpaceX se nepokusí přistát s prvním stupněm

Elon Musk potvrdil to, o čem někteří členové fanouškovské komunity už nějaký čas spekulovali – SpaceX se u mise EchoStar 23 nepokusí zachránit první stupeň Falconu 9. Satelit je totiž moc těžký (hmotnost se odhaduje na 5500 kg) a jelikož raketa míří na energeticky náročnou přechodovou dráhu ke geostacionární dráze (GTO), neměla by dostatek paliva na toto už tak nelehké přistání.

Raketa pravděpodobně poletí bez nainstalovaných roštových kormidel a přistávacích nohou. Falcon 9 v takovéto konfiguraci naposledy letěl v dubnu 2015 při misi TurkmenÄlem 52E. Tehdy se však jednalo o starší variantu rakety – Falcon 9 v1.1. Aktuálně používaná varianta v1.2 je výkonnější a dost možná by byla přistání schopná (byť by to bylo opravdu těsné), avšak v důsledku nehody Amos-6 SpaceX upravilo způsob tankování paliva, což mělo za následek určité snížení výkonu. Kyslík se totiž tankuje o něco dříve než u předchozích misí, tudíž stihne trochu zteplat a vejde se ho do rakety méně.

V budoucnu by takto těžké satelity měly být vynášeny Falconem Heavy, nebo jednou z nadcházejících variant Falconu 9 (Block 4 či Block 5), které budou zase o něco výkonnější.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmette

Tomu fandím, jsem zvědavý na ty jednotlivé změny, co budou mít B4 a B5