Elon Musk pevně věří, že Crew Dragon s posádkou poletí v roce 2018

Po páteční tiskové konferenci jsme informovali, že provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell věří, že první Crew Dragon s posádkou poletí ještě v roce 2018, i přestože vládní agentura GAO ve své zprávě odhaduje, že SpaceX ani Boeing nepoletí s posádkou dříve než v roce 2019.

V sobotu pak vyjádřil nesouhlas s touto zprávou také Elon Musk, výkonný ředitel společnosti SpaceX (CEO), který na Twitteru napsal následující: “Pokud demonstrační mise Dragonu 2 proběhnou bez problémů, SpaceX pevně věří, že bude schopno letět s americkými astronauty v roce 2018.”

Později pak v reakci na otázku, proč se GAO ve své zprávě mýlí, odpověděl, že často sice mají pravdu, ale jelikož je tak velká část rizika souvisejícího s vývojem Dragonu 2 už vyřešena, pevně věří, že termín 2018 SpaceX stihne.

Pro pořádek jen doplním, že Dragon 2 a Crew Dragon je to samé – jedná se o novou variantu lodě Dragon, která je uzpůsobená pro let s lidskou posádkou. SpaceX na tomto kosmickém plavidle pracuje ve spolupráci s NASA, jejíž astronauty pak společnosti SpaceX a Boeing budou ve svých lodích vozit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v rámci programu Commercial Crew. NASA tak už nebude muset za stejnou službu platit Rusku, které si účtuje nějakých 70 milionů dolarů za jeden lístek na ISS v jejich Sojuzu.

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ketivab

Skvělé stránky! Jen bych měl menší dotaz: je opravdu Crew Dragon to samé jako Dragon 2? Vím, že budoucí mise CRS2 budou využívat právě Dragon 2, ale jistě ne ve verzi Crew. Měl jsem za to, že právě slovo Crew pouze označuje verzi lodi Dragon 2 určenou pro posádku. Takto by mi to přišlo logičtější, nebo se mýlím? Díky.