Elon Musk prozradil, jak fungují satelity Starlinku, kolik jich bude ročně vyneseno a další novinky

Elon Musk pořádal pár hodin před plánovaným čtvrtečním startem mise Starlink-1 telekonferenci s novináři, kde mluvil o projektu Starlink a odpovídal na otázky. Dozvěděli jsme se tak spoustu podrobností a novinek o první várce satelitů, které budou vyneseny, a také o dalších plánech SpaceX ohledně zprovoznění konstelace. Omluvte útržkovitý formát článku, musel jsem čerpat z krátkých tweetů.

Poznámka: Není k dispozici záznam ani přepis konference, takže se jedná o informace z druhé ruky a mohou obsahovat nepřesnosti.

Starlink obecně
 • Starlink představuje „obecné dobro“.
 • Podle Muska jde o jeden z nejnáročnějších inženýrských projektů, jaké kdy viděl.
 • Starlink bude určen nejen pro oblasti, kde teď lidé internet nemají, ale také bude konkurovat poskytovatelům internetu v oblastech, kde lidé připojení už mají, ale je drahé nebo pomalé.
 • SpaceX si od Starlinku slibuje hlavně významný zdroj příjmů, které pak může využít pro vývoj stále pokročilejších raket a lodí. Je to důležitý krok před cestou na Měsíc či Mars.
 • Roční příjmy SpaceX ze startů raket jsou kolem 3 miliard dolarů, ale příjmy z poskytování internetového připojení přes Starlink by se mohly pohybovat kolem 30 miliard. Musk by si rád ukrojil 3–5 % z celosvětových příjmů v oboru telekomunikací, které dosahují přibližně 1 bilionu dolarů (tisíc miliard).
 • SpaceX se nesnaží vyšachovat existující operátory, spíše s nimi bude spolupracovat.
 • SpaceX má dostatek financí pro výstavbu funkční konstelace. Získání dalšího kapitálu by bylo potřeba jen v případě, že se něco pokazí. SpaceX ale nemá problém kapitál získat – v posledním kole prý byl větší zájem investorů než bylo potřeba.
 • SpaceX zatím neuzavřelo smlouvu s žádným zákazníkem, ale probíhají jednání se strategickými partnery, jako jsou například telekomunikační společnosti v zemích, kde je na venkově špatné internetové připojení.
 • Pokud vše půjde dobře, už koncem tohoto roku nebo začátkem příštího by SpaceX mohlo začít poskytovat služby telekomunikačním firmám a dalším zákazníkům.

Vizualizace první fáze konstelace Starlink (Autor: Mark Handley)

Vynášení satelitů
 • Hmotnost nákladu mise Starlink-1 je vyšší než předchozí rekord (12 tun při misi DM-1). Podle Elona Muska je celková hmotnost 18,5 tuny, ale to je poněkud vysoké číslo, jelikož satelity by podle informací z press kitu měly dohromady vážit jen 13,6 tuny. Možná tedy jde o chybu.
 • Spojení se satelity bude navázáno hodinu po startu nad Tasmánií.
 • Při prvním startu bude vyneseno 60 satelitů, ale u příštích misí mohou být počty jiné.
 • Pro pokrytí Spojených států bude potřeba 12 startů, pro slušné globální pokrytí celkem 24 startů. Pro nepřerušovaný signál po celém světě je potřeba provozovat satelity v alespoň šesti rovinách.
 • Poskytování služeb může začít už po vynesení 400 satelitů, ale pro ekonomickou návratnost je potřeba provozovat alespoň 1000 satelitů.
 • Musk očekává, že pomocí raket Falcon bude možné vynášet 1–2 tisíce družic ročně. Starship není pro dokončení konstelace nutná, ale Musk doufá, že začne létat dlouho předtím, než SpaceX vynese všech 12 000 družic. Cena za start Starship by totiž měla být o dost nižší (minimálně pětkrát). Momentálně stojí vynesení satelitů víc než jejich výroba. [Výroba jednoho satelitu tedy vyjde maximálně na 500 tisíc dolarů.]
 • SpaceX do dvou let vynese více družic, než kolik jich je teď na oběžné dráze celkem. Většina satelitů na orbitě tedy bude patřit SpaceX.
 • SpaceX nikdy neodmítne vynesení satelitů pro konkurenční konstelaci. Konkurence je dobrá věc.

Falcon 9 na rampě před misí Starlink-1 (Foto: SpaceX)

Satelity

60 satelitů v aerodynamickém krytu před misí Starlink-1 (Zdroj: Elon Musk)

 • Satelity se vyrábějí v Redmondu a momentálně není v plánu výrobu přesunout jinam. Výroba první várky zabrala „pár měsíců“.
 • Satelity jsou vybaveny iontovými motory, které využívají krypton. Podle Muska by mělo jít o první použití kryptonového motoru ve vesmíru. Specifický impuls motoru je kolem 1500 sekund.
 • Krypton je méně efektivní než tradičního xenon, takže jsou potřeba větší nádrže, ale zato je 10krát levnější.
 • Satelity dokáží sledovat svou pozici pomocí GPS a hvězd a automaticky se vyhýbat odpadu a ostatním družicím na oběžné dráze. Informace o pozicích těchto objektů družice získávají z databáze NORADu.
 • Vypuštění satelitů bude hodně unikátní. Horní stupeň se pomalu roztočí a o oddělení satelitů se postará moment setrvačnosti. Systém neobsahuje žádné pružiny a celý proces bude připomínat rozvinutí balíčku karet do vějíře. Satelity do sebe během vypouštění možná lehce drknou, ale prý jsou na to stavěny.
 • Nějvětší obavy má Musk ohledně rozložení solárních panelů (tato mise otestuje dva různé mechanismy rozložení), dále nesprávné funkčnosti antén a selhání iontového motoru.
 • Solární panely všech 60 satelitů dohromady budou generovat více energie než celá ISS.
 • Na této misi letí hodně nových technologií, takže se může stát, že některé satelity na této misi nebudou fungovat (a je malá šance, že nebudou fungovat žádné).
 • Satelitům zatím chybí antény pro pásmo Ka, ale jinak jsou v podstatě stejné jako budoucí satelity první generace.
 • V plánu jsou další generace, které časem přidají také laserové spojení mezi satelity. Momentálně jsou satelity propojeny pomocí pozemních bran. Možná prý bude potřeba umístit nějaké brány také na lodě na moři, ale i při globálním pokrytí bude drtivá většina bran na pevnině.
 • Každých 60 satelitů představuje zhruba 1 terabit užitečné kapacity, avšak celkem 2–3 terabity. [Jeden satelit by tedy měl mít kapacitu 33–50 Gb/s.]
 • Očekává se, že satelity budou po 5 letech zastaralé, a tak budou průběžně nahrazovány novými generacemi.
Uživatelské terminály
 • Terminály, kterými se uživatelé budou připojovat ke Starlinku, vypadají jako placatý disk o velikosti středně velké pizzy.
 • Na rozdíl od běžné satelitní paraboly však nemusejí být přesně nasměrovány. Terminály mohou být umístěny pod téměř libovolným úhlem za předpokladu, že budou mířit na oblohu.
 • Musk má za to, že SpaceX vyvinulo nejpokročilejší anténu fungující na principu fázového pole.
 • Cílem je dosáhnout latence nižší než 20 milisekund.
 • Přepínání mezi satelity by mělo být nepostřehnutelné.
 • Terminál funguje i za pohybu, takže může být umístěn na auto, loď či letadlo.Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
146 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jozkii

Je niekde zaznam z telekonferencie?

panTau164

Díky za přepis

Zdeněk

No nezbývá než doufat, že jim půjde práce od ruky a bude se jim dařit plnit svůj plán a že budou mít ty příjmy v jaké doufají. To jim moc přeju. Pokud by poskytovaly internet i u nás, tak si ho pořídím abych přispěl i já svojí troškou. 👍

Nedvidky

Zde se obávám, že tak jednoduché to nebude. Tipuji měsíční paušál v řádech tisíců. Jediný možný způsob je pro firmy či bytové jednotky.
Samozřejmě vše závisí jak jste movitý, ale do toho mi nic není 😊

petr

Zajímavé z uvedeného je patrné, že nebudou budovat nákladnou prodejní síť, ale budou prodávat hlavně přes telekomunikační operátory. Ty pak starlink použijí jen tam, kde se jiná technologie nevyplatí. 3-5% je hodně konzervativní odhad. Podle uvedeného zřejmě také nejprve pokryjí USA, aby jim to co nejdříve začalo generovat nějaké peníze. Typické je použití v této fázi hodně různých typů, aby z nich vybrali ten nejlepší. Prostě to raději vyzkouší než provádět složité simulace a porovnávání jen nad výpočty.

Vladimír Todt

Osobně si počkám, až nám zde pan p…r vysvětlí co a jak (je na tom špatně) a pak si udělám názor. Je třeba porovnat přecejc názory obou stran a teprve pak si udělat úsudek. 😀

Ivo Janáček

Chudák pan Petr…

Vladimír Todt

Myslím toho druhého z blízkého zahraničí. S malým “p” a dvěmi “e”.

Ivo Janáček

Když oni s malým p jsou obaja dvaja.

peter

t..o n.e j. z….a k……….a k.d t. n..a p……..e m…i j………i s…….i, s.m z…….y a.o b..u k………t n. m..i k.e s….y k………v n…e z…..y b.d k.e s. d. p……t n. i……..t

ked mas rad bodky tak tu mas odpoved a teraz si ju dekkoduj 🙂

peter

klobuk dolu ze si to dekodoval 🙂
nuz ako som na to prisiel, nepise sa to tak nahodou v clanku pod ktorym diskutujeme,?
“Momentálně jsou satelity propojeny pomocí pozemních bran.” a az niekedy v dalsich generaciach maju dostat prepojenie cez laser. ak by boli prepojene radiovo medzi sebou preco by to nepovedal? potom by asi nebolo potrebne pridavat branu na lode keby komunikovali satelity medzi sebou

inak ta brana na lodi je fakt riadny vtip 🙂 to akoze kde sa ta brana z tej lode bude pripajat? 🙂 nevedel som, ze niekde na mori su dostupne peeringove centra 🙂
sice teoreticky by bolo mozne vytiahnut nejaky opticky kabel z mora a na lodi zriadit peeringove centrum, ale pochybujem, ze niektory vlastnik takeho kabla do toho pojde
pripadne si moze polozit vlastne opticke kable a na mori zriadit peeringove centra, ale to su stovky a stovky milionov dolarov co by to stalo a otazne je aku by to malo spolahlivost ked by prisla nejaka burka, ze ci by to ta lod ustala na jednom mieste

peter

no len to je tak trochu nezmysel, lebo kolko takych lodi by si potreboval na trase londyn new-york, ked mas satelit na orbite 500km? urcite si to vies vypocitat

Martin B

Co furt nechápeš? Samozřejmě se počítá s tím, že ty satelity budou mezi sebou komnikovat. Máš to tam i napsané. To že to neumí první prototypy neznamená vůbec nic.

peter

takze tieto satelity su zbytocne, lebo podstata tej konstelacie je prave v prepojeni satelitov
na testovanie vzajome nekomunikujucich satelitov nepotrebujes varku o pocte 60 kusov, tam ich staci doslova par aby si otestoval funkcnost daneho dizajnu

Martin B

Sám si zbytečný. Ty satelity mají ověřit x různých technologií a to včetně vypouštění.

Invc

Tak ony jsou hlavně použitelné pro “normální provoz”.

A pokud potřebují vyzkoušet, jak hladce funguje předávání ze satelitu na satelit (což bude každých pár minut) – tak je třeba, aby jim nad hlavou každých pár minut nějaký satelit proletěl – aspoň několikrát za den. Což se s 3 družicema fakt udělat nedá.

peter

tak ano, pokial idu vynajst koleso(prepajanie mobilneho zariadenia z jednej zakladne na druhu) tak ano, potrebuju vela tych satelitov 🙂
inak takato trivialna vec je uz davno vyriesena, uz par desiatok rokov

ovela vacsi oriesok bude laserova komunikacia medzi satelitmi

Invc

Ale přenést data od uživatele – na základnu a od základny zpět k uživateli – je základní požadavek na tento systém.

Ono totiž – ten “internet” (server, datacentrum), do kterých posílá uživatel svůj požadavek na data – je na Zemi … a ve většině případů – poměrně blízko od uživatele.

A to je právě oblast, kde momentálně leží nejvíce peněz, a ke kterému se taky nejrychleji dokážou dostat. (Pokrytí oblastí v zemích, kde je dostatečná infrastruktura – ale zanedbaný venkov). A ejhle … podívejme s kým to jednají o spolupráci?

peter

“Ano, ne pro všechno z toho je potřeba 60 družic, ”

ty komik, keby si cital v kontexte uz toho co som napisal, tak presne na toto som narazal, ze nebolo treba 60 druzic na otestovanie tych satelitov a ze je to viac PR ako realny test

suhlasim, ze na otestovanie noveho adaptera a system vypustania to je dobre, ale naozaj si myslis, ze toto bol ten hlavny dovod? 🙂
strukturalny napor na ten naklad sa da bud nasimulovat, alebo otestovat na zemi. ved tam ide len o to ci to prezije otrasy pocas letu a to sa otestovat da bez toho aby museli kvoli tomu vypustat raketu. ak by sa to testovat nedalo tak pred kazdym startom noveho typu druzice musi prist jeden testovaci let kde sa overi strukturalna pevnost daneho dizajnu druzice 🙂

samozrejme, ze tie druzice niesu drahe, ked su to v podstate hracky(ber s vacsou rezervou) a mozno niektore univerzity vyrobili uz komplikovanejsie vramci studentskych prac 🙂

Invc

Koukám, že myšlenka, že ty družice mohou s minimálními omezeními (pokud vůbec s nějakými) fungovat v rámci ostrého systému ti do hlavy ještě nedošla.

Krom toho – neodporuješ si trochu ? Někde kolem se tu rozčiluješ, že rejžují, kde můžou, a tady tvrdíš, že na zbytečnou reklamu pro investory vyhazují nahoru X násobek satelitů v ceně X M USD … nebo dokonce celý zbytečný start v ceně X desítek M USD ?

akuhtr

Pokud potřebují významný statistický vzorek pro ověření výdrže základních částí satelitů tak mi 60 připadá skoro málo. Musk psal že se toho dost může pokazit tak jich tam “vyhoděj” dost aby zjistili co nejvíc problémů a data využili pro úpravy dalších satelitů. Přeci jen je lepší tam poslat 60 satelitů, zjistit co se pokazí a pak tam poslat dalších 60 než poslat 2 které zrovna můžou mít štěstí a pak aby jim tam chcíplo 600 satelitů poslaných v rychlém sledu a to nejen z pohledu financí, ale i odpadu na oběžné dráze. Tohle je první, či spíše nultá generace. Mějte to na paměti.

peter

aj tak sa da
ale nieje to velmi bezne 🙂
kolko satelitov prestalo fungovat onewebu pri prvej varke? 🙂

akuhtr

ale nieje to velmi bezne

Kolik stojí běžný satelit? Jedna věc je riskovat 60 satelitů s cenou 500 000usd za kus + cena za vynešení a 60 satelitů s cenou 100 000 000 za kus + cena za vynešení. Změna myšlení směrem z téměř nekonečných testování a simulací na Zemi na vyrobíme prototyp a uvidíme co to udělá je výsledkem snižování cen jak vynášení tak nosičů. Vitejte ve světě rapidního prototypování kdy náklady na výrobu 60 satelitů jsou dost nízké aby se je nebály risknout obětovat výměnou za data když něco nevyjde.

kolko satelitov prestalo fungovat onewebu pri prvej varke?

Kolik peněz oneweb dal do testů a simulací a jaké jsou výrobní náklady na 1ks? Mimo to psal jsem i o výdrži. Starlink satelity jsou z levnějších dílů ne často používaných v satelitech, ne? někde jsme se o to i hádaly. Tohle je nejlepší test. Prostě to zkusí a ověří si předpoklady o výdrži. Testovat to reálně poskytne lepší data než mnoho simulací.

peter

no taky maly satelit ani s pouzitim vesmirnych suciastok a kvalitneho testovania by nestal sto milionov, zas netreba ist do nezmyselnych porovnani

inak skoda ze nezverejnil fotku samotneho satelitu, z neho by uz ludia co sa vyznaju vedeli odhadnut co to je zac

akuhtr

taky maly satelit ani s pouzitim vesmirnych suciastok a kvalitneho testovania by nestal sto milionov

Kolik jiných tak malích satelitů vyráběných a nebo plánovaných vyrábět v tak velkých počtech aby to mělo smysl tu je? Tyhle Starlink satelity jsou funkční a dokáží plnit svoji misi, nejsou to demonstrátory, ale plně funkční satelity pro poskytování internetových služeb, byť omezene proti konečné verzi.
Jak dokážete ořezat třeba GPS satelit aby to byl stále GPS satelit? Nejblíž z toho co existuje a co mě teď napadá mají satelity sítě iridium, ale i těch je 75 a cena za kus je desítky milionů. Z Toho co se buduje a už něco mají na orbitě je nejblíž OneWeb kde už to začáná být myslitelné z pohledu ceny satelitu 1 milion USD, ale vynesly jich 6 jedním startem, takže cena za vynesení to táhne nahoru tam a tento způsob testováni je pro ně též nepoužitelný.

skoda ze nezverejnil fotku samotneho satelitu

Ano, fotka satelitu by byla pěkná. No nemůžeme mít vše.

peter

ale tak snad nechces porovnavat takyto satelitik s gps satelitom 🙂

akuhtr

Já ne, ty jsi se divil proč se takto netestuje běžně a odpověď je, protože tak velké konstelace u kterých by to testování mělo aspoň trochu ikdyž v menším smysl jsou třeba GPS a podobné kde ty satelity jsou dost drahé. Potřebuješ li otestovat satelit můžeš použít jeho zjednodušenou verzi, ale to co potřebuješ testovat tam prostě musí být. Najdi mi jinou konstelaci kromě starlinku kde k tomu nejspíš přistoupili a oneweb kde očividně jedou postaru kde by cena satelitu byla dost nízká a konstellace čítala alespoň 30ks, nejlépe ale aspoň stovky.

peter

ak na seba satelity nebudu videt tak asi ani lod ich nebude moct prepojit lebo nebude vidiet na oba zaroven
dalsia vec, signal bude musiet prejst dlhsiu trasu ked budu satelity medzisebou prepajane cez pozemne brany ako ked by isiel len cez satelity, to je snad jasne kazdemu, ze vzdialenost medzi satelitmi je kratsia ako vzdialenost medzi satelit-zem-satelit

laserove prepojenie samotny satelit predrazi to je jasne, ale nepredrazia celu siet este viac nejaka plavajuce pristupove/retlanslacne brany? a hlavne nespravi ju to menej konkurencieschopnou kedze to bude mat vacsie oneskorenie?
preco vymysla laserove prepojenie? ved moze pouzit radiove, aspon na zaciatok

peter

no kedze ma ta informacia o tom, ze ostatne konstelacie nemaju medzi sebou komunikovat prekvapila tak som sa na rychlo na to pozrel a pri onewebe to plati, ale neplati to napr. pre telesat
a oneweb ako hlavny dovod uvadza pravne dovody a obavy jednotlivych regulatorov a toto je dost zaujimave, lebo vsetci riesia len “technicke” stranky ale o tych pravnych ktore mozno budu este zlozitejsie sa nikto akosi nezaujima 🙂
https://spacenews.com/oneweb-says-regulatory-concerns-main-reason-its-forgoing-inter-satellite-links/

inak je zaujimave, ze oneweb satelit ktory je rozmerovo vacsi ako tie placky od muska vazi 150kg a ten muskov 227kg. to ho robil z jeho oblubenej nerez 301 s pridanim olovenych zavazi? 🙂

Invc

Jenže oni na počátku komunikaci satelit – satelit nepotřebují. Dokud tam těch satelitů nebude dost – tak stejně nedokážou pokrýt nějakou větší plochu. Ty satelity budou umístěny tak, aby se pravidelně střídaly v nějaké určené oblasti (kontinentální USA) – aby mohli co nejdříve začít inkasovat – ale mimo tuto oblast budou lítat dost “řídce”.

Naprostá většina provozu je navíc ve své podstatě lokální. Výjimkou jsou tak maximálně videohovory. Většina globálních “serverů” má lokální mirrory, kam si ve skutečnosti saháš. To co lokální mirrory nemá – ve věšině případů stejně zajímá jen lokální populaci (v evropě málokoho zajímají stránky zubaře v USA). Takže většina současného provozu by přesunuta na starlink šla stejně uživatel satelit (blízká pozemní brána) – a pak už po zemi k “serveru”/lokálnímu datacentru – a zpět).

Na počátku ta konstelace může snadno fungovat bez komunikace / satelit – satelit. Jediné co to potřebuje je řekněme, aby každý čtverec o straně – 500km (ať nežeru) – měl “základnu”, sedící na optice, která převede komunikaci ze satelitu na zem. Což ti ovšem pro pokrytí takového USA úplně v pohodě stačí. A to je právě to, po čem oni jdou – potřebují zajistit si příjmy co nejrychleji. Tak to zahájí takhle.

Později přidají komunkaci satelit – satelit (kde ta optika má oproti rádiu určité výhody) – to umožní rozšířit služby do oblastí, kde se pozemní brána nedá vybudovat (moře, rozvojové země) – a může to snížit některé platby za připojení “bran”. Ale stejně – nejprve půjdou po penězích, to je spíše po rozvinutějších oblastech, kde je také pravděpodobnější, že můžeš vybudovat lokální bránu – takže na S-S komunikaci budou skutečně potřebovat spíše až později než dříve.

A tyhle “původní satelity” bez S-S komunikace – budou stále užitečné – “vyspělé” oblasti kde jsou pozemní brány totiž pořád zvládají obsluhovat i když S-S komunikaci nemají. A časem je prostě nahradíš – ale to klidně můžeš udělat až později (v nejhorším ti hrozí, že si v oblasti, která nedosáhne na pozemní bránu budeš muset “pár minut počkat” na satelit schopný S-S komunikace).

Invc

Laser vs rádio:
1) Menší rozměry (anténa) – (komunikace S-S pravděpodobně v jiném pásmu než se zemí …takže by to vyžadovalo jinou anténu – navíc jinam namířenou, než máš hlavní antény na zem)
2) Lepší směrovost = nižší energetická náročnost
3) Potenciálně vyšší rychlost
4) Nebude se ti montovat rádiová komunikace mezi satelity do komunikace se zemí

Invc

Dříve sem psal než myslel. Reagoval sem na to proč laser a ne radio – nedošlo mi, že je to citace…

Důvod proč nedělají “mezitimní rádiové řešení” je, že takové dočasné řešení vůbec nepotřebují.

S-S komunikace má smysl až od určitého rozsahu – když to budou roztahovat mimo místa, kde se dá udělat pozemní stanice (a až budou chtít šetřit za platby pozemnímu propojení). Popisoval sem to někde níže.

peter

mne to pripada tak, ze nutne potrebuje prachy a tak robi taketo PR vynasky aby presvedcil investorov, ze ako napreduje
nieje podstatne aky bude realny prinos, ale ako o tom dokaze presvedcit investorov a toto vypada predsa len coolovejsie ako keby znovu poslal par testovacich satelitov pribalenych k inej missi
ze oba sposoby by mali rovnaky technicky prinos nieje rozhodujuce, lebo tento ma vacsi medialny a o to vprvom rade ide

pokial tie satelity nedokazu komunikovat medzi sebou tak naozaj nieje ziaden(okrem PR) dovod ich vypustat take mnozstvo

Vladimír Todt

Já nejsem na bodky, já jsem na ženský. 🙁

peter

a ja som myslel, ze mas rad tajnicky ked nedokazes napisat cele meno toho o kom pises 🙂

Vladimír Todt

Přecejc aby se jasně ozval ten o kom je řeč, když jste vraj dvaja. Kolego s Vámi je práce jak na Kriváni sázet banány furt. :O

peter

aha tak namiesto toho aby si napisal moje meno tak napises meno toho druheho s tym, ze stred jeho mena vybodkujes
ty si fakt iny srandista

a nenavazaj sa do nasho krivana 🙂
tak ale o par rokov tam mozno aj tie banany budeme sadit, ak teda este nejake na svete ostanu 🙂

Vladimír Todt

peter x peter lze poznat od sebe jen přes ozvání se dotyčného, čili – telepatie, čtení myšlenek a intuice všeobjímající bioentrpoenergie všehomíra

peter

ty si nechapavy? asi ano

a rozoznat ich je jednoduche, jeden je slovak peter a duhy cech petr 🙂

na to si fakt nemusel detinsky vybodkovavat meno

Jakub

Je zde nějaký odborník, který by dokázal popsat, jako všechny certifikace musí Starlink splnit, aby jej bylo možné provozovat například v Evropě? A jak moc je možné, že by Evropa házela klacky pod nohy, protože by zafungovalo lobby stávajících telekomunikačních společností, které by se bály výrazné konkurence? Nebojím se, že by Starlink nefungoval po technické stránce. To bude nakonec v pořádku. Ale bojím se, že nebude fungovat kvůli evropské byrokracii.

Martin B

Zřejmě existují nějaké obecně platné předpisy, které platí pro všechny, takže když je SpaceX splní, tak není důvod aby jim někdo něco zakazoval.

Ivo Janáček

Já bych řekl, že půjde především o koncová zařízení, která budou muset splňovat naprosto standardní předpisy o bezpečnosti výrobků. V tomto případě tedy očekávám jednak elektro a jednak rušení. Nic moc víc bych za tím nehledal. Jak je to s otázkou frekvencí tak to vůbec netuším a taky by mě to zajímalo.

Tomáš N

Evropa nemá jednotnou regulaci vysílání. To je plně v kompetenci jednotlivých států. Jinak řečeno, přesně kvůli byrokracii si počkáme – ale ne kvůli té evropské.

petr

nemyslím že nějaká regulace existuje. jde o satelit na obloze. nevím že by probíhalo nějaké schvalovaní třeba televizních satelitů.
Určitě musí být nějak certifikovaná koncová, zařízení na zemi, ale nic dalšího asi ne. Podle vyjádření bych soudil, že EM využije stávající operátory právě k tomu, aby jeho službu prodávali případně na jeho službě postavili vlastní službu za zařízením. Nemyslím, že budou dělat problém. Bude pro ně výhodné použít Starlink tam kde by jinak museli budovat drahou vlastní infrastrukturu nebo se jí vůbec nevyplatilo stavět.

Invc

Ale to víš, že regulace existuje. Nemám moc času ti to hledat… ale můžeš začít u našeho zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích – a hlavně od prováděcí vyhlášky 423/2017 Sb., o plánu přidělení kmitočtových pásem….

A to už tě pak navede na mezinárodní regulaci pro Ku a Ka pásmo.

A nebo se podívej na adresu spektrum.ctu.cz – tam si vyfiltruj rozsah 12GHz – 30GHz – a rozklikni si jednotlivé položky – tam uvidíš harmonizaci.

petr

Tak já jsem si dál tu práci. A je to tak jak jsem předpokládal. Samotné umístění družice a její provoz není nějak omezen.
Existuje regulace pozemních terminálů. Myšleno vysílačů pro šíření signálu k družicím. A i v tomto případě není potřeba žádné povolení, jen je třeba dodržet základní obecná regulační nařízení. “terminál lze provozovat bez individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů”
Regulační podmínky stanovují jen rozsah kmitočtů a hlavně upravují maximální výkon vysílače. Bodů je tam více, ale vesměs se vztahují k umístění vysílačů na zemi, které nesmí být přímo u letišť, nesmí rušit radioastronomické služby, nesmí komunikovat přímo vzájemně mezi sebou atd.
V případě Starlinku musí tedy všechny pozemní stanice uživatelů splnit tyto regulační podmínky(jsou zároveň vysílače tedy pozemní terminály), ale žádný povolovací proces neprobíhá. Podmínky lze navíc splnit snadno, jelikož jsou primárně myšleny pro velké vysílací obslužné stanice přenášející na satelit třeba TV signál.

peter

no kamarat ty toho vela este asi nevies 🙂

jasne ze regulacie existuje, najprv na urovni ITU a potom na urovni narodnych regulatorov

tycka

Spíše budou bojovat proti němu jak to jen půjde – to může být pořádným hrobařem ADSL připojení. Koncový terminál využívá frekvence k vysílání – používání frekvencí k vysílání je obvykle pro soukromé komerční firmy zpoplatněno.

peter

toto hrobarom adsl rozhodne nebude

3,14ranha

Nechci se hádat, ale žádný bezdrát se nikdy nestane hrobařem drátového připojení. Pevné “drátové” připojení je prakticky nekonečné (optické vlákno má průměr ve zlomcích mm), zatímco v bezdrátovém připojení se daná frekvence dřív nebo později zahltí . Elon Musk pracuje rychle, ale výpočetní a spojovací technika se rozvíjí ještě rychleji.

Dokonce i v naší banánové republice se hnuly ledy a právě probíhá plošná modernizace pozemní sítě (viz. CETIN).

Miniaturizace umožnila zmenšit řídící prvky tak, aby se vlezly do uličních rozvaděčů, takže horní hranice VDSL poskočila ke stovkám Mbit/s).

tycka

Bohužel ANO – jsou lidé, kterým jde výhradně o cenu za připojení. Takže pokud nabídne výhodnější cenu – víc řešit nebudou – pokud to nebude vyloženě nespolehlivé jako je dnes u nich připojení přes mobilní síť. Znám to ze svého rodinného okolí.

peter

ale on z principu nemoze ponuknut vyhodnejsiu cenu
ak ponukne vyhodnu cenu tak sa mu ta siet pretazi a on ani nic nezarobi

3,14ranha

Vtip je v tom, že Starlink na rozdíl od pevného připojení bude VŽDY omezený zdroj. Starlink, když se povede dobře (a satelity budou propojené i navzájem – bez toho Elon nepřipojí 2/3 povrchu planety) bude zajímavý doplněk pro místa kam nejde, nebo je příliš drahé natáhnout kabely. Nic víc, nic míň. Starlink poněkud zdemokratizuje satelitní komunikaci, ale to ještě neznamená že si koncový terminál bude moci dovolit běžný smrtelník. Teď už to prokecl i sám Elon – v prvním plánu je prodávat konektivitu operátorům, něco si asi vyhradí/předplatí vládní organizace a armády…

Stačí předložit jednoduchý myšlenkový experiment: je jednodušší strčit anténu někam na rozhlednu, vysílač (a druhou pak vám na balkon), nebo je jednodušší ji vystřelit do vesmíru ?

petr

to záleží jak drahá je rozhledna a kolik jich potřebujete když balkony jsou otočeny každá na jinou stranu.

Řekl bych, že matematika je v tomto případě jasná. “Jeden satelit dokáže obsloužit mnohonásobně víc balkónů”

3,14ranha

Ano globálně pokrýt planetu dokázala už stařičká civilní síť Inmarsat (složená z několika GEO satelitů). Ale bylo to dobré tak na poslání signálu SOS.

Jistě jste postřehl že debata začala nesmyslným výkřikem jak se Starlink stane hrobařem xDSL připojení…

Krátce řečeno – nestane, Starlink totiž bude relativně drahý a pomalý (Starlink bude možná nejlepší družicová síť, ale jeho kapacita je proti drátům, i pozemnímu vysílání zoufale mrňavá)

Elon optimisticky doufá v 3% podíl na trhu telekomunikací (až bude Starlink hotový), to myslím hovoří za vše…

Ivo Janáček

Mě napadlo, že je to hmotnost satelitů bez paliva, ale zase si říkám, že ten plyn tolik neváží. Taky mi to tedy vrtá hlavou jak je možné, že tam je tak velký rozdíl.

Ivo Janáček

Nečekal bych tak velkou zásobu Kryptonu, ale kdo ví, třeba se to někde časem proflákne jak to vlastně je. Ale dávalo by pak smysl to, že jde taky o cenu plynu. Jinak je někdo schopen vypočítat kolik plynu je potřeba na přesun na potřebnou dráhu a k tomu dejme tomu pět let udržování?

Ivo Janáček

Díval jsem se kolik stojí flaška a je pravda, že Helium je proti tomu levná záležitost.

MilAN

Nějak se nemohu dobrat čísla 3 mld. dolarů příjmů za starty raket. Pokud tedy jsou správné údaje o ceně za start 65 mil. dolarů a pro NASA za cca 125 mil dolarů, a roční počet startů je 20

peter

to je musk, tam logiku nehladaj
on aj investorom resp. veritelom dokaze predlozit sfalsovane hospodarske vysledky len aby to vypadalo, ze spacex je ziskova, tak preco by obycajnej verejnosti mal hovorit skutocnu pravdu
nieje to predsa prvy krat co musk klame, resp. hovori veci ktore niesu pravda len aby vzbudil zaujem 🙂
aj oficialne je potvrdeny ako klamar, takze jeho reci treba brat s velkou rezervou, pokial niesu potvrdene z ineho nezavisleho zdroja

Tonda

Takže investoři do SpaceX jsou obyčejní tydýti,čučkaři co je Musk opije rohlíkem a oni svoje
miliardy svěří lhářovi a podvodníkovi,který je pak ,,propálí” jen tak bez zisku?
Je divné,že na to nikdo za 15 let nepřišel…..?

Martin B

Nejen to. Ani nemá žádné rakety, ale všechno je to CGI a ty satelity pro zákazníky zakopává na dvorku. Tolik k peterově příčetnosti.

peter

takto chod diskutovat s detmi v materskej skolke

peter

neprecenoval by som tych investorov, niesu to neomylni ludia, inak by neboli tie velke krizy napr. ako v 2008
hovori ti nieco bernard madoff? ten odrbaval desatrocia tie najvacsie banky a najvacsich investorov a pritom prevadzkoval pyramidovu schemu, nic ine

niekolko rokov fungovala jedna firma ktore testovala krv a dokaza za velmi lacny peniaz vdaka genialnej zakladatelke a jej genialnemu pristroju, udajne zistit z kvapky krve velke momnostvo chorob, na ktore ine labaky potrebovali tyzdne, viac krvy a samozrejme si pytali viac prachov. nuz ale nakoniec sa ukazalo, ze ziadny genialny pristroj neexistuje a oni to testuju na beznych pristrojoch, plus niektore udaje si jednoducho len vymyslali, ale niekolko rokov im to perfekne fungovalo, mlada zena bola za celebritu, peniaze od investorov neboli problem, ved medicinske labaky to je zlata bana,….

a takych prikladov by sa dalo najst neurekom, kedy sa popalili aj ti najvacsii investori a prislo sa na podvod az po rokoch

chamtivost dokaze zahmliet usudok

Vladimír Todt

To mi něco s tou krví řiká a asi jsem se kolem toho přes známé mihnul blíže. Jméno nebo odkaz?

Invc

Elizabeth Holmes / Theranos

3,14ranha

Je to přesně jak píšete.

Nechci aby to někdo doopravdy psal (ctím soukromí), ale docela by mě zajímal věk některých zdejších diskutérů. Hypoteční krize (2008), nebo dotcom krize (2001) nejsou zase tak dávno aby rozumný dospělý člověk nebyl opatrný když jde o velké peníze do nejisté investice. (píšu opatrný, nikoli slepě odmítající)
To se ani nebavím o tom, jaká kouzla jdou dělat s akciemi a deriváty cenných papírů. Jeden a ten samý investor může držet jak velký balík akcií Tesly a zároveň pomocí derivátů (a půjčených peněz !) mít vsazeno na krach Tesly – v okamžiku kdy uzná za vhodné ten balík akcií přihodí na nabídkovou stranu aby pouze urychlil pokles Tesly (a pojistil tak vyplacení svojí sázky na krach). Stejně jako v ruletě lze žetony umístit třeba i na protichůdné pozice (a s různým násobitelem zisku).

Jedna věc je někomu fandit a druhá věc je slepě adorovat, případně vynášet soudy o věcech kterým vůbec nerozumím.

3,14ranha

1. Sebelepší investor nemá křišťálovou kouli
2. Že si občas E.Musk něco přibásní neznamená že investice do jeho firem nemá smysl
3. Chytřejší investoři chápou investice do E.Muska jako investice RIZIKOVÉ (pokud na to mají, proč si nezariskovat ?)
4. Ten jeho podvod s obchodováním Tesly je hodně velké faux pas, soudně potvrzené (a potrestané). To neokecáte. Já tak nějak lidsky chápu proč to udělal, ale je to rozhodně nemorální a trestné.

Elon Musk je vynálezce, inženýr, a šéf několika firem. Každá liška chválí svůj ocas…

kayle

Prepáčte, o aký súdom potvrdený podvod v Tesle sa jedná?

peter

manipulacia s cenou akcii tesly

kayle

Takže ten čo mal so SEC? Aha… no ibaže to nie je pravda že súd potvrdil podvod.
SEC a Musk sa dohodli na podmienkach a súd sa pozrel na ich zdôvodnenie a povedal OK. Súd vôbec neriešil či je v práve SEC, alebo Musk.
Tu je text dohody http://www.documentcloud.org/documents/4951964-SEC-Settlement-With-Elon-Musk.html
Je tam že táto dohoda je uzavretá bez priznania, alebo zamietnutia viny. §13 to podrobne rozpisuje čo sa môže, nemôže a musím a nesmie.
Plus sú tam samozrejme aj ďalšie veci ohľadom odstúpenia z rady, dohľad nad správami, …

peter

potvrdil tu dohodu sud? potvrdil takze je to sudne potvrdene 🙂

hej bez priznania, ono len tak bez priznania dostanes 40mil. pokutu a zakaz posobit v dozornej rade a prikaz konzultovat svoje verejne vyjadrenia s pravnikom, jasneeeeeee 🙂

a arogantny musk to samozrejme porusil a uz sa riesi aj porusenie podmienok dohody
jednoducho musk je usvedceny klamar a to, ze o tom odkupe akcii klamal vedia uplne vsetci s vynimkou totalnych fanatikov

kayle

Je podivuhodné, že človek, ktorý sa bije za to, aby boli informácie presné a pravdivé, a nie “vycucané z prsta” (čo mimochodom schvaľujem) také čosi píše.

Súd dohodu potvrdil, to sedí. Ale súd vôbec neriešil, či žaloba od SEC je alebo nie je opodstatnená. Takže nemohol potvrdiť, ale ani vyvrátiť žalobu.

Áno, môžete mať názor, že to bolo za čiarou a SEC ho mal žalovať. Len z nejakého dôvodu usúdili, že dajú možnosť dohodnúť sa. SEC dal ponuku. Prvá napokon neprešla, až druhá. Prečo nepokračovali v súde môžeme rozoberať ďalší rok. Ale pravý dôvod vie len SEC.

Ja si tiež myslím, že to mal inak odkomunikovať, lebo občas vyrába problém, kde by nemusel. A zas na druhej strane, kedy nebol Elon Elonom, Tesla aj SpaceX by vyzerali (ak by teda dnes existovali) inak. A podľa mňa lepšie by to nebolo.

Ešte dodatok k tomu porušeniu dohody. Tiež čakám čo z toho bude. Pretože tie čísla čo hodil na twitter, už predtým boli prezentované. Takže to nebola žiadna novinka.
Aby sa nebolo treba dohadovať. Boli dva tweety, v jenom spomenul že výroba v roku 2011 0 áut, v roku 2019 500000 áut. Potom pridal druhý kde bolo dodané že sa jedná o “annuallized” počet.
Neviem ako vhodne to preložiť, ale ide to že budú vyrábať takým tempom, že sú schopný vyrobiť 500000 za rok.Takže reálne vyrobený počet môže byť nižší a keď to tempo dosiahnu až neskôr v priebehu roka aj bude nižší.
A taktiež by v SEC chceli, aby úplne každý tweet boli kontrolovaný pred zverejnením. To som zvedavý, ako toto chcú dosiahnuť.

peter

“Ale súd vôbec neriešil, či žaloba od SEC je alebo nie je opodstatnená. ”
sud odobril dohodu, s ktorou suhlasil musk s teslou takze naco by mal dokazovat nieco co uznal sam musk s teslou. to sa povazuje za dokazane ako keby prebehlo normalne sudne konanie.

a pokial viem tak bolo v tej dohode, ze vsetky verejne vyhlasenia ktore mozu nejak ovplyvnovat cenu akcii musi mat odkomunikovane s pravnikom a podla vsetkeho tych 500000 aut mu pravnik neodobril, takze cisto formalne o porusenie ide.

musk absolutne zbytocne brnka sec po nose a skusa kde moze zajst a to cisto z toho dovodu, ze on si musi dokazovat, ze on moze vsetko. proste cista arogancia

to iste ako s tym potapacom ktoreho nazval pedofilom, ked ho vedenie tesly donutilo sa ospravedlnit aby sa to dalej nerozmazavalo tak on sa sice akoze ospravedlnil ale stale si nedal pokoj a furt na toho potapaca utocil, lebo aj tam chcel dokazat, ze on je viac ako vedenie tesly a on sa predsa nebude nikomu podvolovat

kayle

Vidím že to pôjde stále dookola. Ak by Musk pred súdom povedal, áno stalo sa to tak ako žalobca opisuje, tak by sa priznal.
Lenže to sa nestalo. SEC Muskovi predložil dohodu, s tím že ak ju podpíše a splní podmienky, tak nebudú ďalej pokračovať v súdom pojednávaní. Samozrejme ak podmienky poruší, SEC to hodí na súd. Súd potom zváži či došlo k porušeniu dohody, a ak áno, pokračuje v tom prípade.

To “čisto formálne” by práve mal potvrdiť súd. Pretože ja si zas myslím, že by bolo na hlavu postavené, ak správu ktorú už oficiálne Tesla zverejnila, by mal zase niekto schvaľovať.
Ale to sú všetko len naše dohady, uvidíme čo na to súd. Pretože ako som písal, nová informácia to nebola a ovplyvniť akcie môže aj ak napíše že si dáva mesiac voľno, či niečo podobné. A ak by mal úplne všetko čo napíše niekto schvaľovať, no… to bude musieť mať podľa mňa SEC veľmi dobrých právnikov. Pretože ak by to prešlo, tak potom každý CEO bude kdesi uzavretý, bez možnosti kontaktu s vonkajším svetom, aby náhodou keď kýchne to nespôsobilo pohyb akcií.

Pri tom potápačovi si mal radšej “zahryznúť do jazyka”. Aj keď chápem že bol vytočený, keď mu písal, že si ju má strčiť do “určitých” miest. Toto je ten prípad, kde nemusel vyrábať problém.

peter

kazdy ceo ktory sefuje verejne obchodovatelnej spolocnosti musi riadne zvazit co povie/napise

musk tiez si mohol viac dovolit povedat kym neprestrelil s tym odkupom akcii a nech si hovori kto chce co chce, tam islo z jeho strany jednoznacne o umysel ovplyvnit cenu akcii smerom nahor a prosto to uz je za ciarou, tak preto ma teraz prisnejsie podmienky na to co moze rozpravat
pokial viem je to casovo obmedzene

Ivo Janáček

No pokud do toho započítáš zakázky pro NASA a armádu, rozpočítáš to na roky, tak to asi tak nějak vyjde si myslím.

MilAN

3mld / 20 startů = 150 mil. dolarů / start – To už je pak i ULA lacinější 🙂
Kde jsou deklarované 65 mil dolarů za start a u použitého stupně + sleva ?

Martin B

Přesně tak. Můžou tam být příjmy za program Crew Dragon a bůh ví co všechno.

peter

no ved to, on trepe dve na tri bez vysvetlenia kontextu a potom sa tu vedu siahodlhe diskusie, ze co tym asi tak musk chcel povedat, ze ci zamerne klamal, alebo len za budol uviest nejaku dolezitu informaciu ktora by to dala na pravu mieru a pod. 🙂

nuz ale za to si moze on sam, ked povie casto krat B a nepovie A ktore je pre pochopenie kontextu dolezite

Ivo Janáček

No a najednou to dává smysl úplně jasně.

peter

tak to je uz trochu ine, len asi by to bolo dobre dat nejak vyrazne do clanku aby na prvy podhlad bolo jasne

ale aj potencial na 3mld. len zo startov je prehnany optimizmus, tak ale za toto ho burzovy regulator zalovat nebude 🙂
musel by mat cez 40 startov rocne a to najblizsie roky velmi nehrozi

akuhtr

Ne že nebude, ale ani nemůže protože SpaceX není veřejně obchodovaná společnost. To že je to optimistické je bezesporu, ale to tak nějak z principu teoretické maximum je.

Hanh

Za start se plati velka cast dopredu. Takze se tak snadno dostanete na 3 mld. Za Amos-6 myslim stale drzi Space X 50 mil $. Velkou cast z penez nasmlouvanych startu na rok 2019, 2020 a 2021 uz ma Space X na ucte.

peter

lenze za tie starty ktore vykona tento rok zas dostali predplatene uz v minulych rokoch, takze tie prachy zas pekne krasne odcitaj a zas si hlboko pod 3mld. za starty rakiet 🙂
to by bolo pocitat tvojim sposobom, ze do tohto roka zaratas cenu za start aj ked preddavok bol uz pred rokom/dvomi a mozno aj viac a zaroven si pripocitas preddavky na buduce roky 🙂
ale mas recht takto nejak musk odrbal v tych podkladoch pre veritelov, tiez si tam zaratal zalohy za buduce starty aj ked to podla uctovnych standardov robit nemal 🙂

Hanh

Space X neni na burze, takze regulator nema koho zalovat. Nic nekaleho Elon nedela.

peter

ved preto som to tam napisal a vacsina urcite pochopila na co som narazal
aj ked nie vsetci ako sa ukazuje

peter

za 2018 je odhadovany prijem spacex na 2.5mld. ale v tom su uz aj platby za vyvoj cd co dostavaju od nasa a pod.
prijem zo startov rakiet ale rozhodne nemaju 3mld. to je hlupost

a dnes uz to nieje 65mil. uz predavaju udajne za nieco okolo 55mil. pri pouzitom prvom stupni 🙂
takze ak je toto pravda tak tie vladne zakazky(6) co mali v 2018 museli byt kazda nad 300mil. 🙂 a to uz niesme daleko ani od delta heavy 🙂

petr

Řekl bych, že se Vám to nezdá proto že počítáte všechny starty jako komerční. Jenže komerční zákazník je jiný zákazník než třeba NASA. NASA vyžaduje spoustu věcí navíc a cena je tedy jiná i výnos je jiný.U armádních zakázek to bude jistě ještě zajímavější. Existuje také jistě celá řada dalších služeb za které se platí. Určitě to není tak, že za vynesení satelitu zaplatíte stejně jako za dopravu nákladu k ISS,

peter

v minulom roku mal 14 komercnych a 6 vladnych
ak je uz cena ako tu niektori tvrdia pod 60mil. za znovupouzity stupen a nejakych tych 65 za novy tak tie vladne/armadne by museli ist cez 300mil. a to uz je ula s atlasom lacnejsia a to podstatne

Vladimír Todt

Expendable launch je výrazně dražší i když byly v menšíně. Mě by spíš zajímal čistý příjem po zdanění, nebo aspoň kolik z výnosu jde na náklady základní do firmy a kolik na vývoj (na vývoj jde většina resp. vše po odečtení nákladů, jak jsem kdesi četl). Ale takto ví jedině finanční auditor a účetní SpaceX.

peter

preco by mal byt expendable start vyrazne drahsi? ta cena bola v case ked ine starty ani neboli a odvtedy udajne zlavnoval, ci nie? 🙂

Vladimír Todt

Protože když si člověk ulomí prst (u ruky), tak je to dražší dát dohromady, než používat ten samej znovu bez ulomení. Pane kolego, ale předvádět to na sobě nebudu. :O

peter

s tebou je fakt radost diskutovat 🙂

este raz a napisem to uz po lopate, preco by mal byt expendable start vyrazne drahsi(pre zakaznika) ked v dobe ked ziadne ine spacex neponukala tak vyrazne drahsi nebol, uz chapeme?

peter

18.5 tony so zachranou prveho stupna na 400km orbitu? nezmysel

musk toho hrozne vela nakeca a casto krat napise veci pricom zabudne uviest cely kontext, ktory dane vyhlasenie moze posunut do uplne inej roviny ako to vyznie na prve precitanie 🙂

tych nieco cez 13t by som skor povedal, ze moze byt. uz v minulosti som napisal, ze som v jednom diskusnom fore zahliadol tento udaj, ale melechin to odmietol 🙂 tak som bral potom ten co oficialne prezentovala spacex 10.8

Jiří Hadač

Mě osobně se těch 18,5t taky nezdá. Teď sem půl hodiny hledal jednu tabulku, která říká, že limit pro ASDS LEO přistání pro block 5 je 18.24t (200x200kmx28,5°).
Pokud hmotnost nákladu přepočítáme na metrické tuny, budeme předpokláddat, že se jedná o short ton, tak hmotnost nákladu dělá 16,8 metrické tuny.
Když ještě přepočítám nosnost rakety dost hrubě a ošklivě na dráhu 350x350kmx53°, tak mi to vychází na snížení nosnosti o 10%. Tedy 16,52t je limit nosnosti na tu dráhu. Čili jsou za hranou. A ikdyby nebyly a vycházelo to tak tak, tak stejně by to byl podle mě velký risk. A investorům by se jakýkoliv nezdar nelíbil.