Elonovinky #227: První astronauté od dob Apolla přistanou na Měsíci ve Starship možná už v roce 2025

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

V těchto dnech se připravuje na svůj prémiový start nová americká raketa SLS, která má umožnit návrat lidí na Měsíc. Hlavním hybatelem programu Artemis je agentura NASA, avšak podílí se na něm i společnost SpaceX. Ta totiž pro NASA vyvíjí speciální verzi kosmické lodi Starship, ve které mají v roce 2025 přistát na Měsíci první lidé od dob programu Apollo. Jak bude mise Artemis III probíhat a jak pokračuje vývoj lunární Starship?

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Statický zážeh všech 33 motorů bych nedělal. Jen po počtech max 4. Beton pod rampou se pri startu rozbije a žhavé kousky se rozletí všemi směry. I když je rampa vysoká 20 metrů. Pak nová betonáž a zrání.
Nevím jak to vyřeší na KSC.
Co se týče SLS, je to na dlouho. Mají velké potíže jen to nepřiznají.

Samo

Ťažko povedať, ty ani ja niesme v SpaceX a 6 motorov naraz na Starship rampa prežila pričom sú bližšie k povrchu ako na OLT. Ono komplikovanejšie riešenie ako rampu jednoduchou zatápať vodou a mať tam vyliaty žiaruvzdorný betón bude znamenať komplikáciu pre servisnú plošinu. Ak sa rozletí ten betón okej, potom bude valídne konšpirovať čo iné by tam malo byť. Ak nie, tak je to očividne zbytočné.

Lusyen

To je všetko pekné, ale ako to chcú v takom termíne stihnúť, keď je jeseň 2022 a orbitalny test v nedohľadne

Technomagg

Orbitalni test bude povolen na 100% az odstartuje SLS to je bohuzel americka politka

Jiří

Pokud by měli povolení už teď, tak to reálně vidím takto: první statické zážehy všech motorů konec září, pak tak 2-3 další, to zabere celý říjen a když všechno půjde dobře, tak polovina listopadu orbitální let, dřív to nevidím a SLS to asi v tom říjnu dá.

technomagg

Osobně si myslím že to s americkou politikou souvisí hodně, všechny ty povolení co musí získat se s blížícím se startem SLS podezřele zasekávají, asi není v zájmu politiků aby mnohamiliardový tunel s názvem SLS byl zastaralý už v okamžiku prvního startu – což reálně hrozí v případě že by spaceX uvedlo starship do provozu dříve než SLS odstartuje – to by se blbě vysvětlovalo voličům kam ty miliardy odtekli když soukromá firma za pětinu času a dvacetinu peněz předvedla větší parádu. Politici tam potřebují aby v okamžiku startu SLS mohli tvrdit že se jedná o největší, nejlepší a nejsilnější nosič co je na trhu a odůvodnili před laickou veřejností tu absurdní cenu. To že to bude za 14 dnů kvůli starship jinak je už vedlejší – v politice se počítá první dojem. To je taky důvod té absurdnosti s měsíční starship – nedává přece smysl použít starship jen na přistání a vézt tam astronauty na SLS když je to jak kdyby za autobusem jelo osobní auto jen proto aby si lidi z auta mohli na posledních 5km přesednout. Starship mohla astronauty na měsíc dopravit minimálně z pozemské orbity, ale to by si museli přiznat že SLS je už dnes zastaralá.

Ivo Janáček

No to je otázka, podle mě jak znám SpaceX, tak pokud by to povolení měli, tak by do toho šli. Potřebují reálná data nad 10km výšky. Takhle sice pořád mají co dělat, ale výroba běží a předělávat hotové věci je dražší a zdržuje to. Na druhou stranu jsou limitováni počty startů za rok a tím pádem čím více dají letos, tím lépe.

Martin B

Pokud si dobře pamatuju, tak SpaceX připravovalo suborbitální let už koncem loňského roku. A fakticky se jednalo o nedokončený orbitální let. SpaceX nakonec celý test skrečovala a booster i loď šly do šrotu po asi půl roce čekání na licence.

Taky mi ty průtahy a odklady s licencema pro Starbase přijdou když ne přímo podezřelé, tak alespoň velmi příhodné. Možná že to cíleně neprotahovali, ale taky asi neměli zájem to urychlit.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Martin B
daevid

Tak jak sa píše vyššie, B4S20 malo v plánu odštartovať aj za aktuálneho stavu rozpracovanej rampy bez spätného pristátia, čiže rampa nemusela byť úplne dokončená na pristátie. Osobne si myslím, že tento cieľ bol dosť krkolomný a nakoniec tomu dopomohol aj problém tankovacej farmy (chyba návrhu).
Buď chceli ozaj odštartovať a zbierať dáta, alebo len chceli naháňať FAA a poukázať na aktuálny spomalený byrokratický proces (kým vy niečo schválite, my si postavíme loď – Elon na to otvorene poukazoval a volal po zmene).

Americký senát je plný politikov a lobbistov, ktorí majú na svedomí SLS. Aj keď k tomu není žiaden priamy dôkaz, je to do očí bijúce, že na tom niečo je. SLS je politický projekt a to znamená veľa.

Btw. Aký je momentálny stav povolení? Už majú všetky potrebné, alebo stále sa čaká na konkrétnu štartovnú licenciu FAA? Ak je to tak, stale o štarte nerozhoduje SpaceX ale úradníci, a možno i niekto za oponou (a možno nie) ..
To že zmenili stratégiu vývoja má svoj dôvod, myslím že všetko bolo povedané.

daevid

S tou rampou je to fakt. Možno s ňou počítali, že by nakoniec bola v stave predbežného dokončenia a nejak zvládla tankovanie boosteru. Nezdá sa mi totiž, že by SpaceX pustili do éteru informácie že chystajú orbitálny test len tak pre nič za nič.
Alebo ešte ma napadá možnosť letu prázdnej Starship na orbitu. Nie som si 100% istý, ale myslím spomínali že by to mohla zvládnuť.

Vydra20

Také mi to tak připadalo, ale řekl bych že to zasekávání je prostě jen byrokracie. Nedělám si iluze, že i bez SLS by to vypadalo stejně.

Orion a lunar starship působí samozřejmě dost nelogicky. Ale zas chápu, že jednou to bylo nějak vymyšlený a nebude úplně snadné to teď celé překopávat, možná nějaké budoucí mise už nebudou s Orionem počítat, ale ty první určitě ano. Navíc Orion je již dokončená a plně funkční loď (momentálně jediná schopná dopravit lidi na měsíc), tak mi přijde logické, že s ní zatím stále počítají.

Starship se svými rozměry a konstrukcí absolutně nezapadá do navrženého konceptu Artemis, ale buďme rádi že pro lender vybrali právě Spacex, extra finance na vývoj se určitě hodí.

Ivo Janáček

Já bych jen upřesnil, že Orion nemá šanci dostat lidi na Měsíc, ale pouze na oběžnou dráhu kolem Měsíce, což je dost podstatný rozdíl.

Vydra20

Tak samozřejmě jsem tím myslel dolet k měsíci 🙂

jan

Zajimavý názor (technomagg) . Vlastně souhlasím. Myslím si, že Space X až při všech těch testech zjišťuje, tu obrovskou sílu Starship . Papír snese všechno…. Čas se jí náramně hodí na dodělání technologie resp. Dobetonování…provaření spojů…zakrytování. Já před rokem kroutil hlavou, jak na té potně má zažehnout 33x 220Tun tahu!
Elon moc dobře ví, že statický zážeh 33 Raptorů je krok do neznáma, ty síly a to co se bude pod plotnou odehrávat a přenos sil na raketu je prakticky předem odsouzené k požáru. Můj názor…
Ale držím palce a obdivuji!

Petr

Stará ohraná písnička pořád dokola. Že vás to baví. Ano, SLS je technologicky stará (koncept), ano, je to předražené, ale vy jste to neplatil. Nezapomínejte, že SLS je hotová raketa, s certifikací pro let s posádkou (nevím, zda první let není součástí certifikace), Starship je stále ve fázi prototypu a ještě pěkných pár let bude. Takže ikdyž bychom si všichni přáli její let co nejdříve, cesta s posádkou do kosmu, potažmo na měsíc, je pěkně dlouhá. Nehledě na to, že SLS byla iniciovaná kongresem také proto, že výroba americké technologie dává práci mnoha americkým firmám po celých státech a pokud by jste přišel s myšlenkou, vyprdneme se na SLS a budeme vyvíjet raketu od začátku, americká veřejnost by vás asi ukamenovala a peníze by jste na tuto srandu těžko získal. Takto bude mít časem NASA a americká armáda dva těžkotonážní nosiče, což není k zahození. V případě uzemnění při jakékoliv nehodě nebo jen poruše bude mít vždy na výběr.

Dr.Valve

Treba si počkť na štart možno to bude drahší ohňostroj ako ten od Elona, môj tip: že ani nedoletí SLS na orbitu.

Ivo Janáček

Ono to asi tak nějak bude, ale otázkou je co s tím udělá varianta, jestli tam sednou Číňani dřív, než HLS s lidmi.

Roman Kratochvil

Rusové tam také reálně hrozí….

Jsem v klidu, uteče hodně vody než tam přistanou Číňané nebo Rusové.
Reálně tam opět a zase přistanou pouze Američané (ve spolupráci s Evropou).

Ivo Janáček

Nemyslím si, že je vhodné srovnávat technologicky silně zaostalé ruSSko s technologickou velmocí u nichž je to jen otázkou času, než se tam vypraví. ruSSko bude řešit jiné problémy.

PetrV

Možné je všechno, možná i čínané budou dříve na měsíci. Program Artemis vypadá, jako by neměl jedno řízení NASA. Tam vidím největší slabinu celého programu.