Emotivní fanouškovská reklama na Teslu a SpaceX
Není žádnou novinkou, že Muskovy rozličné firmy čelí velkému množství kritiky (mnohdy nepodložené), tudíž to navenek může působit, že především Tesla nemá budoucnost a je na pokraji krachu. Takže pokud jeho podnikům držíte palce, mohlo by vás potěšit nové video ilustrující boj Tesly a SpaceX s negativními zprávami a také vzestupy a pády těchto firem. Krátké video, které na Twitteru sdílel sám Elon Musk, nastříhal fanoušek Chris Collins a já jsem jej pro vás přeložil do češtiny.
Další přeložená videa s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
- Mise Starlink 9-7 - 11. 10. 2024
- Mise Starlink 6-61 - 2. 10. 2024
- Mise Starlink 11-2 - 1. 10. 2024
Krásný video, moc díky a děkuji i Chris Collinsovi. Jen ať jich je více, takových…. (určitě udělal Elonovi radost a vlil mu do žil novou sílu, myslím si, že to potřebuje) Jak píše abra616, neni dokonalý, ale co už Elon dokázal a udělal pro Zemi… klobouk dolů. A vždy se najdou tací, co čekají na chyby a nezdary…. protože sami na to nemají, tak aspoň pošpiňovat…
Myslím, že lidstvo docení Elona asi až později, až s odstupem času, až bude lidstvo ve vesmíru. Posunul vše o desítky let… já mu děkuji, doufám, že se dožiju přistání na Marsu – komentované Dušanem 🙂
Díky
Co udělal Elon pro Zemi prosím pěkně? Co posunul o desítky let? A kterým směrem?
Lano je jen teoretická a fantastická myšlenka je nesmírně drhá za náhrada za osvědčenou raketu. To je jako nahradit místo komunikačních satelitů, řiditelné vzducholodě. Že prý jsou rakety drahé ale přitom jsou na scéně velmi lehké nosiče pro současné nano-satelity a pro lidi má Boeing pro Starliner Atlas V. NASA má svůj Orion s SLS a pak SpacoX s Falconem 9 a ve vývoji má BFR. ( třetí vývojový systém Big Falcon Rocket.) Do kosmu se také těší Rusové a Čína kteří mají své též funkční nosiče.
Ano, stávající rakety jsou skutečně až neskutečně drahé. 🙂
V porovnání s čím jsou drahé? K čemu to vztahujete? S ohledem na roční počet startů všech raket na světě nejsou pro rozpočty států drahé neúměrně. Dokonce ani výlet do vesmíru v rámci turistiky není pro některé jednotlivce neskutečně drahý. Ano pro Vás a nebo pro běžného občana to drahé neskutečně být může, stejně jako důchodové zabezpečení a nebo výstavba železniční trati či tunelu Blanka:-)
Já mu hrozně držim palce. Bez něj by svět byl o dost nudnějši a dává mě určitou naději, že se toho letu na Marz přece jen dočkam. Kdybych měl čekat na NASA a spol tak asi umřu stářím.
Na Mars se přece létá! A díky NASA:-) Ty robotické sondy co tam jezdí Vám přijdou nudné? No uvidíme jestli bude aspň na tom měsíci dříve SPX se Starship a nebo NASA s Orionem a SLS … A nebo Číňané?
Nemyslím si, že Musk by byl bůh, nebo dokonalý. Mrzí mně, že existuje takové kvantum ubožáků, co se klepou na jakoukoliv Elonovu chybičku, aby mu to “natřeli”.
AŤ HO KRITIZUJÍ A ZATRACUJÍ LIDÉ, KTEŘÍ TOHO DOKÁZALI ALESPOŇ PŮLKU TOHO CO ON.
Ostatní si můžou vzít bagr a začít odklízet co mají před svým prahem.
E. Musk je úplně normální podnikatel, který je v některých věcech téměř nedostižný, PR a dotace:-) Podle Vaší logiky by průměrný občan nemohl kritizovat činy žádného úspěšnějšího podnikatele a ani politiků. Takto by skoro nikdo nemohl kritizovat ani Charlese Mansona:-))
Nevím, proč by kritika EM měla být dovolena jen pár vyvoleným jedincům. Viz @Prochazka, kdyz sem nikoho nezabil, tak nemuzu rict ze Manson je psychopat?
Ta základní myšlenka vcelku ujde, ale jde o to, že zatím neexistuje materiál který by tohle vydržel. Jenom postavit mrakodrap je příšerně drahé a to je momentální rekord zhruba 600 metrů. Bez ohledu na to, ze tento ” výtah ” by mohl vynášet náklad pouze na určitou orbitu, což by způsobilo katastrofální znečištění. Navíc pochybuji, že by to mohlo vynášet náklad dál než na LEO kvůli stabilitě, nárazům větru, tvrdost podloží, a tlaku u základů kvůli hmotnosti stavby. Možná na Marsu kvůli nižší gravitaci, tím i nižší oběžné dráhy atd. Navíc Mars má Olympus Mounth, čily postavit ” výtah ” tam by nebyl takový problém. Jo, kvůli tomu je, ale i snazší vyslat raketu, bez ohledu na to, že náklady na stavbu, údržbu atd. by byly naprosto šílený. Tohle je taková vize “perpetum mobile”, ale je to v podstatě nemožné. To můj názor skrývá vyslání stratosférického balonu s raketou, někde v 60km zažehnout motory a vynést lehký náklad třeba do 300km, to mi příjde z alternativ nejlepší. A nebo stratolaunch.
No, na laně se pracuje, nejvíce na tom pracující Japonci za podpory Čechů. Lano musí být extrémně lehké a extrémně pevné. Nejde ani tak kolik by uneslo, prvotně musí unést samo sebe. Pro představu lano tloušťky vlasu by muselo unést několik tun. Co se týče výšky, počítá se s výškou skoro dvojnásobnou než je stacionární dráha – to je nutnost. Princip by byl takový, že horní stanice by byla na stacionární dráze, lano by však muselo pokračovat dále (víš) na konci by pak bylo závaží, které by celé lano napínalo. Jiná pasivní možnost není.
Jinak nejvyšší budova dnes má asi 825 m (i když kdo ví, kolik z toho je anténa – věžička) a nyní se staví nová vysoká kilometr. V těchto budovách není ještě ani tak problém s nosností, jako spíše s větrem, stabilitou podloží a s technologiemi (výtahy, odpady, vodovody, požární systémy…).
(vše dávám jen z mého květáku a nyní jsem si to neověřil – omlouvám se za případné nepřesnosti)
Trošku tě doplním. Protože na téma kosmického výtahu vyšel na oslu a kosmonautixu vynikající článek pana Wagnera.
Co se týká délky lana atd. Hovoří se přesněji o tržné délce, tedy přesněji řečeno, při jaké délce se přetrhne vlastní vahou. Jinak bych se pro konstrukci a detaily opět odkázal na článek pana Wagnera.
A kdo si chce o idei kosmického výtahu přečíst beletristicky, nezbývá, než mu doporučit knihu A.C. Clarka Rajské fontány.
Pokud vim, tak nejpevnejsi je stale pavouci vlakno a ani to to neda, aniz by se pretrhlo vlastni vahou
Material by existoval. Do nedavna to byl grafen, ktery byl 10x pevnějši než ocel. Z trunu ho sesadila nova forma uhliku jmenem karbyn, ktera je podle propočtu 2x pevnějši než grafen. Jedina nevyhoda je, že to zatim nikdo neumi vyrabet ve velkem.
Moc pěkný, díky za překlad!
Možná by věsecký tým SpaceX Elona Muska mohl relizovat v praxi myšlenku kosmického výtahu.
Vesmírný (orbitální) výtah je snem mnoha expertů. V podstatě jde o kabinu, která šplhá po kabelu spojujícím Zemi a oběžnou dráhu, kde končí na vesmírné stanici nebo malé planetce.
Lépe by se mohl prvně vyzkoušet na orbitě Měsíce, bude to blíž a není tam nebezpečí kolize v zemské atmosféře i odpadem v kosmu a potom z povrchu Marsu kabinou na orbit Marsu pro přestup na a z BFR.
Bohuzel zatim nezname material, ze ktereho by sel vytah postavit. Nejblize jsou uhlikove nanotrubicky. Jenomze se pod extramni zatezi zacinaja parat, jako puncochace a netusime, jestli se nam jim v tom povede zabranit. A taky je potrebujeme 40-60 Mm (megametru) dlouhe a umime asi 100 um (mikrometru).
Snad by nejaky material z boru a dusiku, nebo jinych lehkych prvky mohl byt pevnejsi. Pokud ne, tak je tu vzdy tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_ring , ale to je vyrazne narocnejsi konstrukce.
Výborné! In Elon we trust.