Falcon 9 Block 5 by mohl letět už koncem roku

Už nějakou dobu víme, že kromě již existujících variant Falconu 9 označovaných v1.0, v1.1 a v1.2 (také “Full Thrust”) jsou v plánu ještě varianty Block 4 a Block 5. Elon Musk dnes na Twitteru potvrdil, že Block 5, což by měla být finální verze Falconu 9, by mohl poprvé letět už koncem letošního roku. Podle jeho slov bude výrazně výkonnější než stávající verze a také usnadní znovupoužitelnost. O kolik výkonnější bude a jak přesně bude dosaženo snazší znovupoužitelnosti, zatím nevíme. Musk už však loni zmínil, že tato verze bude mít vylepšené přistávací nohy.

Co se týče Blocku 4, tak se spekuluje o tom, že by mělo jít o mírně upravenou verzi v1.2 a hlavní změnou bude zvýšení tahu motorů. Ukázalo se totiž, že motory Merlin jsou schopny ještě vyššího maximální tahu než si SpaceX původně myslelo, takže můžou běžet na více než 100% výkon. Navíc půjde jen o softwarovou změnu, není potřeba fyzická úprava motorů.

Zdroje: SpaceNews, Twitter
 • Mohlo by se vám líbit...

  7
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Kamil
  Host
  Kamil

  Motory Merlin mají otevřený cyklus, zvýšil by se jejich výkon, kdyby byl uzavřený?

  Vladislav
  Host
  Vladislav

  Ano, zvýšil. Ale není možné toto předělat, jednalo by se o vývoj zcela nového motoru…

  Jan
  Host
  Jan

  Určitě část paliva z turbodmychadla je odváděna pryč. V uzavřeném cyklu je vracena zpět do spalovací komory. Motory raptor na ITS už mají uzavřený cyklus.

  Jan
  Host
  Jan

  Respektive se zlepší účinnost tedy specifický impuls.

  Emmette
  Host
  Emmette

  Tomu fandím, jsem zvědavý na ty jednotlivé změny, co budou mít B4 a B5. Nevíte proč se to má nazývat Block? Proč to prostě není další verze?