Falcon 9 Block 5 by mohl letět už koncem roku

Už nějakou dobu víme, že kromě již existujících variant Falconu 9 označovaných v1.0, v1.1 a v1.2 (také “Full Thrust”) jsou v plánu ještě varianty Block 4 a Block 5. Elon Musk dnes na Twitteru potvrdil, že Block 5, což by měla být finální verze Falconu 9, by mohl poprvé letět už koncem letošního roku. Podle jeho slov bude výrazně výkonnější než stávající verze a také usnadní znovupoužitelnost. O kolik výkonnější bude a jak přesně bude dosaženo snazší znovupoužitelnosti, zatím nevíme. Musk už však loni zmínil, že tato verze bude mít vylepšené přistávací nohy.

Co se týče Blocku 4, tak se spekuluje o tom, že by mělo jít o mírně upravenou verzi v1.2 a hlavní změnou bude zvýšení tahu motorů. Ukázalo se totiž, že motory Merlin jsou schopny ještě vyššího maximální tahu než si SpaceX původně myslelo, takže můžou běžet na více než 100% výkon. Navíc půjde jen o softwarovou změnu, není potřeba fyzická úprava motorů.

Zdroje: SpaceNews, Twitter

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmette

Tomu fandím, jsem zvědavý na ty jednotlivé změny, co budou mít B4 a B5. Nevíte proč se to má nazývat Block? Proč to prostě není další verze?

Emmette

Aha, dekuju 🙂

Kamil

Motory Merlin mají otevřený cyklus, zvýšil by se jejich výkon, kdyby byl uzavřený?

Vladislav

Ano, zvýšil. Ale není možné toto předělat, jednalo by se o vývoj zcela nového motoru…

Jan

Určitě část paliva z turbodmychadla je odváděna pryč. V uzavřeném cyklu je vracena zpět do spalovací komory. Motory raptor na ITS už mají uzavřený cyklus.

Jan

Respektive se zlepší účinnost tedy specifický impuls.