Ford vycouval ze souboje se Cybertruckem, a tak fanoušci zkusili přetahovanou aspoň s Modelem X

Když Elon Musk v listopadu představil kontroverzní elektrický pick-up Tesla Cybertruck, během prezentace se pochlubil videem, ve kterém prototyp Cybertrucku vyhrál přetahovanou s klasickým pick-upem Ford F-150:

Při souboji sice byl Cybertruck částečně znevýhodněn tím, že jel do kopce, ale Tesle bylo na druhou stranu vyčítáno, že při srovnání použila Ford s náhonem na zadní kola, zatímco Cybertruck měl pohon na všechna kola. Na základě připomínek astrofyzika Neila deGrasse Tysona pak Elon Musk také uznal, že souboj by byl férovější, kdyby při něm byly vozy zatíženy nákladem.

Následně se na Twitteru ozval Sunny Madra, vysoce postavený představitel Fordu, který souboj označil za neférový a pobídl Muska k tomu, aby dal Fordu k dispozici Cybertruck pro provedení férovějšího srovnání.  Musk tedy přistoupil na výzvu a nabídl Fordu možnost uspořádat novou soutěž v přetahované. Ta by byla streamována živě přes internet a proběhla by už týden poté.

Bohužel Ford poté vydal prohlášení, že tweet Sunnyho Madry byl myšlen jen jako vtípek a že původní srovnávací video Tesly je absurdní. Z odvetného souboje tedy Ford vycouval. To však nezabránilo ostatním zkusit provést podobná srovnání v přetahování mezi pick-upy a elektrickým SUV Tesla Model X. Například proběhlo toto srovnání Fordu F-150 s Modelem X, z kterého vyšel vítězně elektromobil (začátek v čase 3:25):

Následně stejní autoři provedli další srovnání, při kterém byl tentokrát použit Ford F-250 (začátek ve 3:30). Při něm nejdříve vyhrál Model X, ale napodruhé Ford. Řidič pick-upu si však při druhém pokusu pomohl tím, že motor předem dostal do vyšších otáček, aby dosáhl vyššího počátečního kroutícího momentu.

Podobný souboj proběhl také v minulosti mezi Modelem X a Hummerem H2 na mokrém povrchu. Autor videa zároveň porovnával vliv různých nastavení trakce na Hummeru:

Je však nutno dodat, že tato amatérská srovnání nemají moc velkou vypovídací hodnotu, neboť obvykle nejsou férová. Ať už kvůli absenci zatížení korby, která znevýhodňuje pick-upy, nebo kvůli tomu, že tažné lano obvykle není uchyceno ve stejné výšce, což údajně zvýhodňuje vozidlo s lanem výše. A především stále srovnáváme pouze Model X, nikoli Cybertruck, který vše vyvolal. Ten totiž zatím existuje pouze v jednom prototypu, který má bohužel k dispozici jen Tesla.

Osobně mi přijde, že Ford si zbytečně nechal ujít dobrou příležitost pro virální marketing. Do odvetného souboje se Cybertruckem totiž mohl Ford potají přivézt svůj prototyp elektrické verze pick-upu F-150 a tím překvapit. Ostatně, nedávno se Ford chlubil tím, že tento prototyp dokáže utáhnout vagónovou soupravu s celkovou hmotností přes 500 tun:

Na druhou stranu, pokud by Ford nakonec prohrál férový souboj se Cybertruckem, který si navíc Ford sám vyžádal, nepůsobilo by to asi úplně nejlépe. Ale říká se, že špatná reklama je také reklama, ne? Myslíte, že Ford věděl, že by v souboji se Cybertruckem neobstál, a proto z výzvy raději ustoupil?

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře