Hans Koenigsmann, jeden ze zakladatelů SpaceX, odstoupil ze své pozice, nahradil jej veterán z NASA

Počátek února přinesl kalifornské firmě SpaceX menší personální zemětřesení. Jeden z vedoucích představitelů firmy se rozhodl, že postupně předá své pravomoce svému nástupci a sám se pomalu stáhne pouze do role technického poradce. Tímto vedoucím představitelem, který začal ve svých 58 letech myslet na důchod, je dlouholetý šéf zajištění startů a viceprezident firmy Hans Koenigsmann.

Před nedávnem jsme mu věnovali na našem serveru životopisný článek, proto nyní jen stručně. Hans Koeingsmann pochází z Německa a v roce 2002 se stal jedním z prvních zaměstnanců firmy SpaceX, na personálním oddělení má jeho osobní karta číslo 7. Stál tedy s Elonem Muskem a dalšími u samotného zrodu této kalifornské společnosti. Hans a Elon se potkali poprvé v Mojavské poušti, když společně sledovali start sondážní rakety. Když se potom Hans ucházel o práci ve SpaceX, neodehrával se přijímací pohovor někde v kanceláři, ale Elon se stavil u Hanse doma.

Hans Koenigsmann na ostrově Omelek se svou rodinou a Falconem 1 (Foto: SpaceX)

Po tomto rozhovoru byl Hans najmut jako viceprezident firmy pro avioniku a jako čtvrtý technický zaměstnanec firmy. Do firmy přivedl i současnou prezidentku firmy Gwynne Shotwell, když zprostředkoval její setkání s Elonem Muskem. Hned po druhém startu Falconu 1 se Koenigsmann stal hlavním inženýrem startovních operací. V roce  2011 pak Hans povýšil na své současné místo viceprezidenta pro zajištění misí. Až donedávna tak měl na starost bezpečnost startů a letů raket. Je tedy jedním z lidí, kteří stáli u zrodu firmy a až do nedávných dnů šlo o jednoho z klíčových manažerů SpaceX. Jeho práce nebyla oceňovaná jen ve vlastní firmě, ale i v NASA. Ta jej v roce 2014 vyznamenala medailí Distinguished Public Service Medal, což je nejvyšší vyznamenání lidem, kteří významně přispěli pokroku NASA a zájmům Spojených států amerických. Na počátku letošního roku se však rozhodl, že nastává ten pravý čas předat své pracovní povinnosti jiným a přesunout se do role technického poradce kvality a spolehlivosti. Sám si vybral i svého nástupce.

Vlevo Hans Koenigsmann a vpravo William Gerstenmaier (Zdroj: CNBC)

Jeho následníkem není nikdo jiný než William Gerstenmaier, bývalý dlouholetý zaměstnanec NASA a člověk, který v rámci největší světové kosmické agentury po dobu 13 let vedl sekci pilotovaných letů. I jemu jsme v rámci našich profilů osobností věnovali článek. William Gerstenmaier odešel z NASA po dlouhých 40 letech na počátku roku 2020 a vzápětí byl najat jako konzultant firmou SpaceX. Po necelém roce práce pro SpaceX se však jeho role ve firmě výrazně rozšíří. Jedná se o výběr více méně logický, na světě neexistuje mnoho jiných lidí, kteří by o problematice pilotovaných letů a kosmických startů věděli více. Během posledních startů SpaceX bylo možné Gerstenmaiera vidět v řídicím středisku na pozici, kde normálně býval právě Koenigsmann.

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře