Bylo spuštěno veřejné beta testování Starlinku. Kolik si SpaceX účtuje za připojení k satelitnímu internetu?

Oficiální pozvánka do veřejné bety Starlinku (Zdroj: FourthEchelon19 / Reddit)

SpaceX posouvá svůj projekt Starlink do další fáze. Někteří zájemci o internetové připojení pomocí této satelitní sítě aktuálně obdrželi pozvánku do veřejného betatestování. Díky tomu jsme se dozvěděli, jaké parametry připojení SpaceX slibuje a kolik si za to účtuje. Služba rozhodně není pro každého, ale pro lidi odkázané na běžné satelitní připojení nebo velmi pomalý venkovský internet může jít o velmi lákavou nabídku za rozumnou cenu.

Na oficiálních stránkách Starlinku je už několik měsíců možné registrovat předběžný zájem o tuto službu, stačí zadat e-mail a přesnou adresu. SpaceX nyní kontaktovalo blíže neurčený počet lidí, kteří tyto informace poskytli a nacházejí se v regionech, kde už je připojení ke Starlinku možné. Na rozdíl od dosud probíhající soukromé bety už však služba není zdarma.

Zakoupení terminálu se sfázovanou anténou a Wi-Fi routerem vyjde na 499 dolarů (cca 11 500 Kč bez DPH) a následně je potřeba platit měsíční paušál ve výši 99 dolarů (cca 2300 Kč bez DPH). Cena se může zdát vysoká, pokud jste zvyklí z města na připojení s rychlostí 100 Mb/s za pár stovek měsíčně, ale je potřeba si uvědomit, že Starlink cílí na jiné uživatele než firmy jako UPC/Vodafone nebo vesnický poskytovatel internetu přes Wi-Fi.

K satelitům Starlink se lze připojit v podstatě odkudkoli, což je klíčové především pro lidi v odlehlých a málo obydlených oblastech, kde prostě není k dispozici rychlý pozemní internet. Takoví lidé mnohdy už dnes spoléhají na tradiční satelitní připojení. Stávající služby satelitního internetu jsou ale obvykle dost drahé, neoplývají vysokou přenosovou rychlostí, trpí latencí kolem 600 ms a navíc mívají omezené maximální množství dat, které každý měsíc můžete přenést.

Například v Česku si můžete pořídit satelitní internet Tooway, který nabízí rychlost až 50 Mb/s pro download a až 6 Mb/s pro upload za cenu 2500 Kč měsíčně bez DPH po zakoupení modemu a routeru za 11 300 Kč bez DPH. Každý měsíc však můžete přenést pouhých 150 GB dat, načež se vám rychlost pro download i upload sníží na 0,25 Mb/s (přenosy v pozdních nočních hodinách se však nezapočítávají do limitu dat). Jak vidíte, satelitní internet není zrovna levná záležitost. Jak si ale vede ve srovnání se Starlinkem?

SpaceX v e-mailu zaslaném zájemcům o Starlink uvádí, že odhadovaná rychlost stahování je 50–150 Mb/s s latencí 20–40 ms (rychlost pro upload SpaceX neuvádí, ale údajně by se mohla pohybovat kolem 40 Mb/s). Jelikož však jde o ranou betu a satelitní konstelace ještě není hotová, zákazníci prozatím musejí počítat s občasnými výpadky připojení, než budou na oběžné dráze zprovozněny dodatečné družice (k tomu by mělo dojít za pár týdnů). SpaceX proto tuto fázi beta testování označuje jako „Lepší než nic“.

Spolu s přibývajícími satelity pak má kromě konstantního pokrytí signálem také růst přenosová rychlost a klesat latence. SpaceX uvádí, že do léta 2021 by měla latence dosahovat pouhých 16–19 ms, což je víc než dost i pro online hry citlivé na rychlost odezvy. Zároveň to vypadá, že množství přenášených dat není u Starlinku nijak omezeno (zatím).

Anténa uživatelského terminálu pro Starlink (Foto: SpaceX)

Jak vidíte, cena za zařízení i měsíční paušál je srovnatelná se stávajícími satelitními službami, ale Starlink konkurenci drtí ve všech ostatních ohledech. Nabízí vyšší rychlost, přibližně 20krát nižší latenci a neomezená data. Otázka samozřejmě je, jak moc se ceny a podmínky změní, až Starlink opustí betu. Osobně bych očekával, že SpaceX bude nabízet více než jeden tarif, přičemž ty levnější mohou mít nižší rychlost a limit přenesených dat.

Zákazníci, kteří si službu objednají, obdrží anténu na trojnožce (lze si také přiobjednat dva typy úchytů pro umístění antény na střechu) a také Wi-Fi router. Anténa je typu „phased array“ a potřebuje výhled na oblohu. Uživatelé si mohou nainstalovat mobilní aplikaci, která pomocí rozšířené reality (AR) pomůže se správným nasměrováním antény a zároveň upozorní, pokud jí bude něco bránit ve výhledu.

Anténa je vybavena motorky pro automatické zajištění optimálního natočení podle aktuální potřeby. Anténa je připojena k adaptéru pomocí ethernetového kabelu („Power over Ethernet“) a tento adaptér je připojen napájecím kabelem do elektrické sítě a zároveň k Wi-Fi routeru pomocí dalšího ethernetového kabelu. Proces instalace by měl být podle Elona Muska extrémně jednoduchý. Co se týče Wi-Fi routeru, ten má trojúhelníkovitý tvar, podporuje vysílání v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz a nejspíš jej vyrábí tchajwanská firma Wistron NeWeb Corp.

Oproti tomu anténu si SpaceX vyrábí samo a kromě líbivého designu stojí za zmínku především nízká cena. Antény tohoto typu jsou totiž tradičně velmi drahé (řádově tisíce dolarů), takže cenovka 500 dolarů i s routerem jistě překvapí nejednoho odborníka. Roli by mohla hrát vertikální integrace výroby, jak je u firmy Elona Muska zvykem, a také úspory z rozsahu. Ostatně, SpaceX má povolení na provoz milionu terminálů pro Starlink jen na území USA a firma dokonce nedávno zažádala o rozšíření licence na 5 milionů zařízení.

SpaceX ve své mobilní aplikaci uvádí, že Starlink bude tento rok k dispozici jen v USA a v Kanadě, ale během příštího roku by mělo být dosaženo globálního pokrytí obydlených oblastí. Otázkou samozřejmě je, kdy SpaceX získá všechna potřebná povolení v různých dalších zemích mimo Severní Ameriku a kdy tam začne službu oficiálně nabízet. Využili byste Starlink za tuto cenu i v našich končinách? Podělte se v komentářích!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře