Bylo spuštěno veřejné beta testování Starlinku. Kolik si SpaceX účtuje za připojení k satelitnímu internetu?

Oficiální pozvánka do veřejné bety Starlinku (Zdroj: FourthEchelon19 / Reddit)

SpaceX posouvá svůj projekt Starlink do další fáze. Někteří zájemci o internetové připojení pomocí této satelitní sítě aktuálně obdrželi pozvánku do veřejného betatestování. Díky tomu jsme se dozvěděli, jaké parametry připojení SpaceX slibuje a kolik si za to účtuje. Služba rozhodně není pro každého, ale pro lidi odkázané na běžné satelitní připojení nebo velmi pomalý venkovský internet může jít o velmi lákavou nabídku za rozumnou cenu.

Na oficiálních stránkách Starlinku je už několik měsíců možné registrovat předběžný zájem o tuto službu, stačí zadat e-mail a přesnou adresu. SpaceX nyní kontaktovalo blíže neurčený počet lidí, kteří tyto informace poskytli a nacházejí se v regionech, kde už je připojení ke Starlinku možné. Na rozdíl od dosud probíhající soukromé bety už však služba není zdarma.

Zakoupení terminálu se sfázovanou anténou a Wi-Fi routerem vyjde na 499 dolarů (cca 11 500 Kč bez DPH) a následně je potřeba platit měsíční paušál ve výši 99 dolarů (cca 2300 Kč bez DPH). Cena se může zdát vysoká, pokud jste zvyklí z města na připojení s rychlostí 100 Mb/s za pár stovek měsíčně, ale je potřeba si uvědomit, že Starlink cílí na jiné uživatele než firmy jako UPC/Vodafone nebo vesnický poskytovatel internetu přes Wi-Fi.

K satelitům Starlink se lze připojit v podstatě odkudkoli, což je klíčové především pro lidi v odlehlých a málo obydlených oblastech, kde prostě není k dispozici rychlý pozemní internet. Takoví lidé mnohdy už dnes spoléhají na tradiční satelitní připojení. Stávající služby satelitního internetu jsou ale obvykle dost drahé, neoplývají vysokou přenosovou rychlostí, trpí latencí kolem 600 ms a navíc mívají omezené maximální množství dat, které každý měsíc můžete přenést.

Například v Česku si můžete pořídit satelitní internet Tooway, který nabízí rychlost až 50 Mb/s pro download a až 6 Mb/s pro upload za cenu 2500 Kč měsíčně bez DPH po zakoupení modemu a routeru za 11 300 Kč bez DPH. Každý měsíc však můžete přenést pouhých 150 GB dat, načež se vám rychlost pro download i upload sníží na 0,25 Mb/s (přenosy v pozdních nočních hodinách se však nezapočítávají do limitu dat). Jak vidíte, satelitní internet není zrovna levná záležitost. Jak si ale vede ve srovnání se Starlinkem?

SpaceX v e-mailu zaslaném zájemcům o Starlink uvádí, že odhadovaná rychlost stahování je 50–150 Mb/s s latencí 20–40 ms (rychlost pro upload SpaceX neuvádí, ale údajně by se mohla pohybovat kolem 40 Mb/s). Jelikož však jde o ranou betu a satelitní konstelace ještě není hotová, zákazníci prozatím musejí počítat s občasnými výpadky připojení, než budou na oběžné dráze zprovozněny dodatečné družice (k tomu by mělo dojít za pár týdnů). SpaceX proto tuto fázi beta testování označuje jako „Lepší než nic“.

Spolu s přibývajícími satelity pak má kromě konstantního pokrytí signálem také růst přenosová rychlost a klesat latence. SpaceX uvádí, že do léta 2021 by měla latence dosahovat pouhých 16–19 ms, což je víc než dost i pro online hry citlivé na rychlost odezvy. Zároveň to vypadá, že množství přenášených dat není u Starlinku nijak omezeno (zatím).

Anténa uživatelského terminálu pro Starlink (Foto: SpaceX)

Jak vidíte, cena za zařízení i měsíční paušál je srovnatelná se stávajícími satelitními službami, ale Starlink konkurenci drtí ve všech ostatních ohledech. Nabízí vyšší rychlost, přibližně 20krát nižší latenci a neomezená data. Otázka samozřejmě je, jak moc se ceny a podmínky změní, až Starlink opustí betu. Osobně bych očekával, že SpaceX bude nabízet více než jeden tarif, přičemž ty levnější mohou mít nižší rychlost a limit přenesených dat.

Zákazníci, kteří si službu objednají, obdrží anténu na trojnožce (lze si také přiobjednat dva typy úchytů pro umístění antény na střechu) a také Wi-Fi router. Anténa je typu „phased array“ a potřebuje výhled na oblohu. Uživatelé si mohou nainstalovat mobilní aplikaci, která pomocí rozšířené reality (AR) pomůže se správným nasměrováním antény a zároveň upozorní, pokud jí bude něco bránit ve výhledu.

Anténa je vybavena motorky pro automatické zajištění optimálního natočení podle aktuální potřeby. Anténa je připojena k adaptéru pomocí ethernetového kabelu („Power over Ethernet“) a tento adaptér je připojen napájecím kabelem do elektrické sítě a zároveň k Wi-Fi routeru pomocí dalšího ethernetového kabelu. Proces instalace by měl být podle Elona Muska extrémně jednoduchý. Co se týče Wi-Fi routeru, ten má trojúhelníkovitý tvar, podporuje vysílání v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz a nejspíš jej vyrábí tchajwanská firma Wistron NeWeb Corp.

Oproti tomu anténu si SpaceX vyrábí samo a kromě líbivého designu stojí za zmínku především nízká cena. Antény tohoto typu jsou totiž tradičně velmi drahé (řádově tisíce dolarů), takže cenovka 500 dolarů i s routerem jistě překvapí nejednoho odborníka. Roli by mohla hrát vertikální integrace výroby, jak je u firmy Elona Muska zvykem, a také úspory z rozsahu. Ostatně, SpaceX má povolení na provoz milionu terminálů pro Starlink jen na území USA a firma dokonce nedávno zažádala o rozšíření licence na 5 milionů zařízení.

SpaceX ve své mobilní aplikaci uvádí, že Starlink bude tento rok k dispozici jen v USA a v Kanadě, ale během příštího roku by mělo být dosaženo globálního pokrytí obydlených oblastí. Otázkou samozřejmě je, kdy SpaceX získá všechna potřebná povolení v různých dalších zemích mimo Severní Ameriku a kdy tam začne službu oficiálně nabízet. Využili byste Starlink za tuto cenu i v našich končinách? Podělte se v komentářích!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zargos

Tak na chatu idealní. Nebudu tam muset táhnout wifi kabel 🙂

Radim

wifi kabel???

Adam Ř

Bezdrátový kabel. Tj. samotná izolace.

JP77

Pro domácnosti je to hodně drahý, pro velkou firmu asi dobrý. Tolik jsem nečekal, ale stačil by mě pomalejší tarif.
Platím 300 Kč včetně DPH. Víc nedám 🙂

Jiří

Stáčí, když se toho chytne nějaký poskytovatel internetového připojení, rozdělí to agregací 1:30 a hned to můžete mít za tuto cenu. Za těch 300 Kč také jistě nemáte celou konektivitu jen pro sebe.

atlas

Ak to bude chciet pouzivat internetovy provider tak je takmer iste ze starlink bude mat FUP. Alebo specialny neobmedzeny program pre tieto ucely za podstatne vyssiu sumu.

3,14ranha

Jak píše Atlas níže, agregace je z podstaty snaha vytížit linku na maximum a tam mohou platit jiná pravidla a s nimi i trochu jiný ceník. Každopádně Starlink minimálně v začátku vůbec není určen do zasíťovaných oblastí (tam je nekonkurenceschopný).

Ono je mimo jiné totiž podstatný rozdíl mezi agregací u pevných kabelů a agregací u bezdrátového pásma. Ty kabely jsou schopné většinou přenést násobky kapacity co si kupujete u operátora.

U pevného internetu se agregace v neideálním a “amatérském” případě týká síťové karty v DSLAMu (pouliční rozvaděč – šedá krabice). Optický kabel směrem k operátorovi stejně jako telefonní kabel směrem k vám má kapacitu daleko vyšší. Rychlost je umělě škrcena tou síťovou kartou. Proto vám operátor může nabídnout zvýšení rychlosti jednoduchým administrativním krokem.

Ale dnes u VDSL agregace se tato provádí už na vrstvě serverů někde u operátora kde se rozpočítává třeba pro celé město (nebo jiný velký logický blok s tisíci uživateli).

PetrV

Díky, velmi poučné.
Netušíte někdo, zdali se Starlink a jejich pozemní přijímače chovají jako VDSL agregace?

PetrK

Pozemní přijímače se z principu takto chovat nemohou.
Starlink samozřejmě bude agregovat – je to dané propustností mezi satelity, pozemní stanicí a do budoucna satelity mezi sebou. To jestli to bude měřitelné nebo definované v popisu služby je věc jiná.

PetrK

VDSL agregace se rozhodně neprovádí na vrstvě serverů. Agregace je nebo spíš může být prováděna na každém agregačním prvku – tedy prvku, kde se sbíhá více linek do jedné. To, že to řeší centrální aplikace je věc druhá.

Edited: Ad “škrcení síťovou kartou”. To, co říkáte je platné pouze omezeně. Zkuste si nechat zvednout rychlost Internetu. Musí to umožňovat DSLAM (a doplňky typu 5G), musí to umožňovat řetěz celého propojení až do páteřní sítě a musí to podporovat vaše zařízení. Pokud je všude poslední technologie, jde o konfiguraci nastavení. Pokud ne, vyžaduje to upgrade, aby to splňovala celá cesta. Že to “kabel dá” je jedna stránka, ale že to musí podporovat zařízení na obou koncích toho kabelu je věc druhá.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrK
3,14ranha

Nejsme ve při. Jde o to že operátor si kupuje konektivitu u IXP (cesnet ? peering.cz ?) a pak pomocí algoritmů tuto konektivitu přeprodává zákazníkům. Limitem je skoro vždy to kolik jsou ochotní zaplatit zákazníci operátorovi a kolik operátor velkoobchodníkům s konektivitou – to úzké hrdlo je finanční/administrativní (nikoli fyzické = většina lokálních sítí má většinu času slušnou rezervu kapacity).

Ona obávaná agregace se pak zpravidla děje na mnohem vyšší úrovni než se obávají nepoučení laici …že by třeba třicet telefonních přípojek bylo nasvorkovaných zase do jediné společné telefonní dvojlinky co pak půjde až někam do ústředny. Linky se sice sbíhají, ale nikoli 30:1 (těch zaokrouhlených 30:1 je defacto statistika třeba pro půl města kdy tisíc uživatelů má tisíc různých návyků jak moc a v jakých hodinách zatěžují svoji linku).

A ano, samozřejmě se bavíme o situaci v aspoň trochu moderní síti kde uživatel i operátor dodržují nějaký technologický standard. A kde nejužším místem je logicky “last mile” metalická telefonní přípojka.

PS: samozřejmě tohle je rozdíl oproti diskutovanému případu, kdyby lokální operátor chtěl jedním Starlinkových “talířem” připojit celou vesnici. Tam by ta agregace rychle narazila na úzké hrdlo, protože jde o malou množinu uživatelů a je zde jasný fyzický limit oněch 50-150 mbit/s na jednu anténu (asi jako byste se chtěli stát operátorem pro celou vaši ulici s jednou obyčejnou telefonní přípojkou).

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem 3,14ranha
Teslichard

Na odľahľú chatu ideál, ak by sa dalo mesačné predplatné vypínať a zapínať podľa libosti bolo by to výborné riešenie pre chatové oblasti.

3,14ranha

Jak moc by ta chatová oblast musela být daleko a jak nízký počet obyvatel (nízká koupěschopnost), aby se o ni už dávno nezačali zajímat mobilní operátoři ?

Tady nejsme v Nevadě kde stovky mil nikdo nežije a natáhnout kabel, nebo (soustavu) směrové wifi by tam stálo majlant.

bohyn

Naposledy sem potkal zde: https://en.mapy.cz/zakladni?x=15.3511171&y=50.7425085&z=17 Byl problem chytit GSM signal (data nefunkcni) a na LTE rovnou zapomen.

3,14ranha

Pohledem na mapu pokrytí CETIN je celá obec pokrytá pevným připojením 8-20mbit/s (a pokud tam není mobilní signál, tak si tam skoro určitě všichni nechali i pevné telefony).

Ono napoví už to že v té obci jsou různé instituce a firmy a ty by těžko fungovaly úplně izolovaně bez jakéhokoli spojení.

bohyn

Tyhle mapy jsou jak papír, snesou všechno. Buď ty rovnice pro šíření signálu prostě v horách nefungujou, nebo maj třeba terén navzorkovaný příliš nahrubo, nebo taky něco úplně jinýho. Podle ČTÚ tam maj pokrytí všichni operátoři, ale signál tam neměl nikdo, bez ohledu na operátora.
Nevim jak ostatní chaty, ta naše telefon ani wi-fi neměla (což ale byla součást plánu – offline teambuilding).

3,14ranha

Bavíme se o mapě pevných přípojek a ta od Cetinu téměř vždy odpovídá realitě. Ta mapa je v podstatě jejich jediná veřejná vizitka, protože Cetin přímo nejedná se zákazníky. Oni se tou mapou prezentují aby bylo jasné koho jsou schopní připojit – ke komu mají natažené dráty (jaká kvalita a přes jakou ústřednu – DSLAM).

To že na nějaký pozemek vede přípojka samozřejmě neznamená že obyvatelé domu si nějakou službu platí a využívají (že nemají někde za oknem ustřižené dráty).

PetrV

A to by měli nejdříve zaplatit za užívání frekvenčního pásma pro komerční účely. Stejně jako za frekvence platí pozemní operátoři. Kde je ČTU?

Martin Dravecký

Momentálna beta je spustená len v Severnej Amerike a rokuje sa s Kanadou, kde by mohli pokryť južné oblasti

PetrV

Starlink používá tato pásma:

Přenos ze satelitu k uživatelským terminálům: 10,7 – 12,7 GHz + 37,5 – 42,5 GHz
Přenos ze satelitu k pozemním bránám: 17,8 – 18,6 GHz + 18,8 – 19,3 GHz + 37,5 – 42,5 GHz
Přenos z terminálů k satelitům: 14,0 – 14,5 GHz + 47,2 – 50,2 GHz + 50,4 – 51,4 GHz
Přenos z bran k satelitům: 27,5 – 29,1 GHz + 29,5 – 30,0 GHz + 47,2 – 50,2 GHz + 50,4 – 51,4 GHz
Sledování, telemetrie a příkazy směrem dolů: 12,15 – 12,25 GHz + 18,55 – 18,60 GHz + 37,5 – 37,75 GHz
Sledování, telemetrie a příkazy směrem nahoru: 13,85 – 14,00 GHz + 47,2 – 47,45 GHz

Užívat pro komerční účely a rušit 17 pásem a neplatit. Tomu říkám podvod…. ČTU kde jsi?

PetrV

Jaké výkřiky?
Takže za každý zdroj radiového kmitočtu poplatek? To by šlo přes 10000 vysílačů nad hlavou- každý pravda v jinou dobu. 5 mio povolení pozemní stanice jen v USA.
Poplatek je za kus radiového zdroje.
A nebo za celou konstelaci a do 5 mio kusů dohodnutá částka?
17 pásem radiových frekcencí.
Kde se hrabou mobilní operátoři. To si každý musel poctivě zaplatit 1-3 frekvence v aukci.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
bohyn

Platis snad ty nejaky poplatky za svuj mobil CTU? Nebo mas podezreni, ze je za tebe plati mobilni operator? Namyslim tim poplatek za licenci na frekvenci, to neni za zarizeni.
Neni to nahodou tak, ze frekvence pro vysilani nad karmanovou hranici prideluje ITU a narodnich telekomunikacnich uradu se tak maximalne zepta na jejich nazor? Co je potreba vyresit s narodnimi TU je povoleni na pozemni stanice a uzivatelske zarizeni.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem bohyn
PetrV

Platím to operátorovi v ceně za mobilní a datové služby. Ten mi dává balík. Dtto musí udělat Starlink, corp…
Zaplatí to stejné za každé frekvenční pásmo (je jich 17), co platí mobilní operátoři za pásmo.
Mělo by se to řešit celosvětově. Každá loď, letadlo patří pod určitý stát.
Samozřejmě je volba Starlinku, zdali do toho půjde.
Evropa se spojí v tomto vyjednávání.
Starlink nezná hranice.
Ale pozemní placky prodávat zákazníkům chce a zároveň zadělává signálem vzácné frekvence.
Již dnes.
Je to spíše o počtech pozemních bodů, které přenášejí net z optiky. Na ty jsem zapomněl při výčtu zatím nepovolených zdrojů.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
bohyn
  • Takže za mobil ty ani operátor žádný poplatek neplatíte. To jsme vyřešili ty desítky tisíc zařízení.
  • 17 frekvenčních pásem nikomu žíly nevytrhne (teda krom tebe). Kupříkadu každá telekomukinační družice na GEO zabírá 2x – 3x víc a to se všechny vejdou do a ni ne 2GHz pásma (celé Ku pásmo má rozsah nějakých 9GHz a Ka je pak ještě mnohem větší) a zbytek Ku je celkem volný.
  • Evropa nemá centrální telekomunikační úřad, koho by tedy měla SX oslovit se žádostí o povolení?
  • Ty satelity nahoře samozřejmě ne, ale pozemní krabičky s tím už maj celkem problém.
  • Frekvence viz výše.
  • Již dnes co? Piš aspoň ve větách
  • Ne, o žádných počtech to není. Žádné nepovolené zdroje tu pravděpodobně nejsou, tak nevyšiluj.
technomagg

Je vidět že naprosto nemáte tušení jak přesně se mikrovlny na takto vysokých frekvencích chovají Petře. Píšete své názory a bludy jako typický laik bez hlubší znalosti problematiky.
Mikrovlny na vyšších frekvencích – klidně jako vyšší berte vše nad 10Ghz se používají v ČR pouze jako propojení point to point a to s extrémně směrovýma anténama. Pokud to někdo používá jinak tak to jde proti VO ČTU – jediné kde mne napadá že se používá point to multipoint je 60Ghz od mikrotiku a to jen přísně neoficiálně protože legálně by se to použít nemělo v tomto režimu.
Píšu o tom proto že KAŽDÁ point-to-point anténa je extrémně směrová na těchto frekvencích dokonce natolik že pro jemné doladění se používá závitová tyč (nebo chceš-li šnek) aby jsi mohl anténou, která má mnohdy přes metr průměr hýbat o desetiny milimetru. A věř mi že odklon o jediný stupeň na vzdálenost 10km ti sníží úroveň signálu klidně o 50%, ladit takovou anténu je práce i na hodiny – dělal jsem to celé roky. Tudíž i kdyby STARLINK použil frekvenci kterou používáme v ČR pro komunikaci mezi BTS (stožáry mobilních operátorů např.) tak kromě nějakých extrémně nepravděpodobných případů to nikdo ani nezaregistruje, protože pozemní anténou která je určena provoz point to point je naprosto nemožné družici na LEO naladit na dobu delší než několik ms.
Osobně myslím že pozemní anténa od STARLINK bude mít vyzařovací úhel takový, že bude pokrývat 30-40° výseku oblohy – tzn namířená kolmo na oblohu nezaruší opět vůbec nic ani při odesílání dat. Teď pomíjím boční vyzařovací laloky antén – protože kvalitně udělaná anténa bude do boků vyzařovat jednotky procent svého výkonu a to v relativně ostře ohraničených úhlech – tzn opět velice nepravděpodobné že by někdy něco zarušila.
Jasně, stát si určitě nechá něco zaplatit za využívání frekvenčního pásma – ale bude to relativně nekontrolovatelné – protože při nejlepší vůli prakticky nebude existovat možnost takovéto pozemní stanice deteketovat ze země – relativně by to šlo maximálně z letadla – ale už vidím jak ČTU lítá a zaměřuje pozemní stanice aby mohl jít na kontrolu do domácností – nehledě na to že takové zaměření z pohybujícího se letadla by bylo extrémně nepřesné pokud by nepoužili vyloženě vojenskou techniku – na to budou úředníci z vysoka dlabat a bude to klasickej klondajk.

EvzenJ

Jak to je ted s Inmarsatem a jeho pouzivani v Cechach?
Pouzivat ho muzu a poplatky CTU neplatim.
Plati to Inmarsat? nebo na to je nejaky generalni osvobozeni od platby za frekvenci.

Invc

Inmarsat je evidovaným podnikatelem v oblasti elektronických komunikacích u nás.

Neplatí za to (je ve frekvenci, která je regulovaná, ale není placená).

A pro zájemce – buď se fakt koukněte na
spektrum.ctu.cz

Nebo zakonyprolidi.cz a tam si najít národní kmitočtovou tabulku (vyhlášku) … a od té se odpíchnout dále.

PetrV

Rozdíl mezi Inmarsat a starlink je podstatný. Inmarsat má celosvětovou dohodu, slouží prvotne pro zachranu lodi a další veřejné potreby a satelitů je 5 na jedné frekvenci.
Starlink blokuje 17 pásem , 10000 sat, dole mrte dalších zdrojů.
Rozdíl je komerce u muska.

Vlada

Můžete nám to tedy vysvětlit? Mě to totiž taky zajímá. Protože to, že něco povolí FCC neznamená, že to platí ve všech regionech ITU. Každý tento region má jinou kmitočtovou tabulku takže co platí v regionu 2 (USA) nemusí platit v regionu 1 a 3. Mimo jiné některé z kmitočtů které používá Starlink jsou již alokovány pro radioastronomii…

Opravdu mě ta právní otázka zajímá páč může jednoduše dojít k tomu, že ne všude bude používání Starlinku legální v souladu s platnými zákony. Elektromagnetické spektrum není nafukovací a věřte, že každá země si ho chrání.

Proto pokud máte nějaké odkazy jak je to s použitím Starlinku v ostatních regionech ITU tak sem s nimi, je to velice zajímavé téma.

PS: Elonovi a Starlinku moc fandím, je mi to vlastně i jedno, ale zákony by se měli dodržovat, platí pro všechny…

Vlada

Asi si trochu nerozumime, v prvni rade vubec nejde o penize za vyuzivani spektra. To je jasna vec. Vyuzivas = platis.
Jde o harmonizaci mezi jednotlivymi regiony ITU. Znovu rikam, kmitocty ktere jsou alokovany pro pevnou, prip. pohyblivou ci leteckou druzicovou sluzbu v r2, tedy Jizni, Stredni a Severni Amerika nemusi byt pro tyto sluzby alokovany i ve zbyvajicich regionech ITU, tedy r1 (Evropa, Afrika, Blizky Vychod a Rusko) a r3 (Asie + Oceanie).
A tady se dostavame k tomu na co bych rad nasel odpoved. Jak to ma SpX osefovany s EU potazmo s jednotlivymi zememi mimo EU. CTU jako narodni organ s tim delat nemuze temer nic neb je, co se tyce harmonizace, odkazan na nadrizeny organ tedy na patricne urady EU, takze pokud jsou nejake kmitocty jiz alokovany pro jine sluzby nez je druzicova tak ma Starlink smulu a jedinek kdo s tim muze neco delat je patricny urad v ITU pro r1 kde by se vsichni zastupci museli shodnout na zmene a pridilet dane spektrum jine sluzbe. Coz je obrovsky problem.
Narodni telekomunikacni urady jako CTU v tomto pripade pouze prideluji kmitocty danych sluzeb potencialnim zakaznikum a dbaji aby nedochazelo ke kolizim at uz v ramci statu nebo v ramci EU, ale nemuze svevolne menit jaka sluzba bude jake kmitocty vyuzivat.

Ja pevne verim, ze to SpX nejak posefovany v ramci ITU ma, ale nikde jsem na to nenasel zadnou odpoved.

Samo

SpaceX s ITU na tom dávno pracuje, na stránkach sa dá nájsť aj zverejnená žiadosť SpaceX na prevádzku Starlinku. Keď si pozrieš vyhľadávač na stránkach ITU a zadáš SpaceX tak nájde 148 výsledkov. Nakoniec veď vďaka žiadosti SpaceX na ITU o pridenie frekvenčných pásiem vieme že plánujú ďalších 30 000 satelitov.

PetrV

Pro Vláďu a J R:
Musí se to řešit celosvětově, je zaděláno signálem již dnes 17 frekvenčních pásem po celém světě od +-60 rovnoběžky.
Evropa jistě upozorní na toto ITU. Je to černé vysíláni nad územím státu, které dosahuje povinně až na jeho povrch. To že zdroj je ve vesmíru nebo na baloně je jedno.
ITU a Evropská unie si to pohlídá…. https://www.ctu.cz/ctu-eu

ITU-R
ITU-R vypracovává technické charakteristiky pozemních a kosmických bezdrátových služeb a systémů a vypracovává provozní postupy. Rovněž vypracovává důležité technické studie, které slouží jako základ pro rozhodnutí v právních předpisech projednávaných na radiokomunikačních konferencích.

ITU-T
V ITU-T experti připravují technické specifikace pro telekomunikační systémy, sítě a služby, včetně jejich provozu, fungování a údržby. Jejich práce rovněž pokrývá vytvoření tarifních zásad včetně metod účtování používaných při poskytování mezinárodních služeb.

ITU-D
Experti z ITU-D zaměřují svou práci na přípravu doporučení, názorů, směrnic, příruček a zpráv, které poskytují pracovníkům provádějícím rozhodování v rozvojových zemích týkající se vývoje strategií a politiky pro management sítí.

Každý sektor má svůj vlastní aparát, který zajišťuje realizaci pracovního plánu sektoru a koordinuje činnosti.

Tušíte někdo, kolik frekvenčních pásem blokují naši 3 operátoři? Plus teď soutěžené 5G sítě?

Díky za příspěvky.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
Invc

Internet používat evidentně umíš. Stránky ČTÚ si koukám už taky našel.

Tak co si tak rozkliknout jejich aplikaci

spektrum.ctu.cz

Tam najdeš informace prakticky o každé části soektra – včetně regulace, která na to dopadá (i nadnárodní).

Zvlášť na jiném místě pak najdeš ty operátory.

A taková drobná – různé části spektra mají různé režimy regulace, podmínky užívání a podmínky placení. Takže podmínky z jednoho nejsou obvykle přenositelné do jiného.

PetrV

Dělal jsem tam zkoušky radioperatéra.

Kamil

Ještě by mě zajímalo testování s pohyblivými zákazníky na různých dopravních prostředcích. Chystají něco takového?

Martin Dravecký

Na amerických vojenských lietadlách testujú už vyše pol roka (ak nerátam s testom beta satelitov Tintin pred rokom). Inak požiadali aj o povolenie mať Starlink internet na svojej námornej flotile lodí, takže sami sebe beta-testermi ^_^ …klasika 😀

Pětimetr

Čekal jsem to zadara, když jsem se registroval. Jsem naivní.

Martin Dravecký

Popravde, aj ja som sa prihlásil a pri pomyslení na cenu po dobu trvania beta testu som ako najlacnejších odhadoval nejakých 100€+ jednorazovo a bezplatnú prevádzku do konca beta-testovania… takže sme dvaja 🙂

hotovson

cena je pro early adopters, urcite pujde dolu
navic jako pater pro malou dedinu je to super cena a 50 Mbtis naprosto dostacujici…

Robert

pripadne pre nejaky maly hotel/chatu v horach je to adekvatna cena.

bohyn

U jaky sluzby si videl, ze by cena pro early adopters byla vyssi, nez finalni? Ve svete SW je to pro verejnou betu vetsinou finalni cena, nebo sem tam se vyskytne sleva.

3,14ranha

50 mbit/s jako páteř pro vesnici v situaci kdy dnes na běžné vesnici je standardem konektivity 100+ mbit/s do každého baráku ? Dnes je na vesnici často rychlejší připojení než ve městě !

Protože na vesnici máte méně papírování a méně kopání – zpravidla stačí vyměnit/instalovat jeden DSLAM a katapultujete celou vesnici do 21. století.

Ivo Janáček

50Mbps pro celou vesnici? To je tak pro jednu domácnost a ještě je to jen tak tak.

Tomáš

SpaceX je komerční firma, účelem je vydělávat peníze 🙂 Tesla prodává několik let funkci autopilot za tisíce dolarů a dodnes to nefunguje tak, jak bylo slibováno. Myslím, že se nějaký test zdarma čekat asi nedal 🙂

PetrV

Tak ať platí jako komerční firma co blokuje 17 frekvenčních pásem. Mobilní operátoři mají aukce, proč to starlink míjí? Na zemi potřebuješ vysílat data na satelit, který je převaděč zpět na zem k zákazníkovi. Zákazník také vysílá požadavky.
Vše toto zadělává 17 frekvencí, které jsou primárně určeny pro úplně něco jiného.
Myslím, že by se mělo ozvat ITU, ČTU
a dálší:
https://www.ctu.cz/mezinarodni-aktivity/eu/evropska-komise