Iridium má u SpaceX objednány ještě 3 starty. Kdy poletí a na jakém typu rakety?

Zleva: Elon Musk (šéf SpaceX), Matt Desch (šéf Iridium) a Jean-Loïc Galle (šéf Thales Alenia Space) během čekání na start Iridium-1 (Foto: Thales Alenia Space)

Šéf společnosti Iridium Matt Desch uspořádal telekonferenci s novináři, při které informoval o novinkách týkajících se 3 zbývajících startů Iridium také plánech na dokončení modernizované satelitní konstelace. Které mise poletí s použitými stupněm a které s novým Blockem 5?

Čtenáře ElonX budou jistě nejvíce zajímat informace týkající se startů SpaceX. První mise Iridium proběhla v lednu 2017 a od té doby rakety Falcon 9 úspěšně provedly další 4 starty pro tuto společnost.

Desch oznámil, že start blížící se mise Iridium-6/GRACE-FO proběhne o 2 dny později, než bylo původně plánováno, takže nový termín je 21. 5. ve 21:53 SELČ. Důvodem odkladu byl podle Desche malý problém s raketou (jedná se o již použitou raketu z dřívější mise Zuma). Neočekává však, že by došlo k dodatečným posunům termínu startu.

Desch také vysvětlil, jak přesně bude probíhat tato sdílená mise, při které bude vynesena také dvojice vědeckých družice GRACE-FO. Nejdříve prý budou vypuštěny oba satelity GRACE-FO, pak dojde k dalšímu zážehu motoru druhého stupně a následně bude vypuštěno 5 satelitů Iridium NEXT.

Další novinky se týkaly misí Iridium-7 a Iridium-8. Obě prý poletí s novými raketami typu Block 5. První jmenovaná během července a druhá do konce 3. čtvrtletí. Poslední neoficiální informací hovořily o srpnovém startu Iridium-8, ale nedivil bych se, kdyby to nakonec bylo až v září.

Desch zároveň vyjádřil svoje obavy ohledně zvyšujícího se počtu cubesatů na oběžné dráze a také chystaných megakonstelací, jako je například Starlink od SpaceX. Firmy prý dostatečně nemluví o tom, jak se plánují vypořádat se situací, kdy některý z jejich satelitů na orbitě kompletně selže. Desch se proto obává zvýšeného rizika vzniku vesmírného smetí.

Společnost Iridium postupně nahrazuje svou původní satelitní konstelaci z 90. let moderními družicemi Iridium NEXT. V současnosti je v provozu 47 těchto nových družic a 19 starých. Všechny zbývající satelity Iridium NEXT by měly být zprovozněny zhruba 30 dní po startu mise Iridium-8.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře