SpaceX vynese sondu, která nárazem odkloní asteroid

Přestože má SpaceX před sebou pořád velký počet budoucích misí v celkové ceně více než 12 miliard dolarů, pořád přibývají mise nové. Některé z nich jsou relativně obyčejné (komerční komunikační družice), jiné jsou naproti tomu velmi neobyčejné. Dne 11. dubna 2019 se objevila oznámení, že NASA si vybrala SpaceX, aby pro ni vyneslo družici DART (Double Asteroid Redirection Test). Bude se jednat o úplně první misi, která by měla vyzkoušet možnost zasáhnout a tím i upravit dráhu blízkozemního asteroidu.

Mise DART (Zdroj: NASA)

Družice bude vybavena solárním elektrickým pohonem a po startu zamíří k blízkozemnímu asteroidu 65803 Didymos. Do jeho blízkosti se dostane v říjnu 2022, kdy se bude nacházet 11 milionů kilometrů od Země. Jeho cílem ale nebude náraz do tohoto asteroidu, nýbrž do jeho měsíčku, který má průměr 150 metrů. Při nárazu bude mít družice rychlost 6 km/s, což změní trajektorii asteroidu o zlomek procenta.

Nutno dodat, že Didymos není asteroid, který by momentálně představoval hrozbu pro Zemi, což si kdykoliv může každý z vás ověřit na stránkách JPL. Případný úspěch této mise však demonstruje schopnost odklonit potenciálně nebezpečný asteroid v budoucnu. Vzhledem k velké vzdálenosti asteroidu od Země by i takto malé postrčení stačilo k tomu, aby se takový asteroid vyhnul naší planetě.

NASA uvádí, že se bude jednat o úplně první misi, kdy cílem bude pokusit se změnit dráhu blízkozemního asteroidu. Pokud mluvíme o asteroidech, je to pravda, ale přesto se už v minulosti NASA úspěšně pokusila o náraz do jiného nebeského tělesa. V roce 2005 v rámci mise Deep Impact narazila část sondy do komety Temple 1.

Plánovaná trajektorie družice DART (Zdroj. NASA)

Start této mise je plánován na červen roku 2021 s Falconem 9 a uskuteční se z rampy SLC-4E, která se nachází v Kalifornii a je součástí Vandenbergovy letecké základny. NASA bude tento start stát přibližně 69 milionů dolarů a v této ceně jsou zahrnuty jak startovní služby, tak další související náklady.

Mise byla původně navržena tak, aby mohla letět jako sekundární náklad spolu s nějakým komerčním či armádním geostacionárním satelitem, ale před několika měsíci došlo ke změně a vypadá to, že NASA bude mít raketu jen pro sebe.

Zároveň vyšlo i prohlášení SpaceX k této misi:

SpaceX je hrdé na to, že úspěšné partnerství s NASA pokračuje touto důležitou meziplanetární misí. Její udělení SpaceX podtrhuje důvěru NASA ve schopnosti Falconu 9 vynášet kriticky důležité vědecké mise, a to za nejlepší ceny na trhu.

SpaceX již vyneslo dvě vědecké družice pro NASA, první byla v roce 2016 družice Jason-3 a o dva roky později vyneslo SpaceX družici TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). V budoucnosti má kromě mise DART vynést i družice SWOT a Sentinel-6A.

NASA tak i nadále zůstává největším zákazníkem SpaceX, a to jak do počtu uskutečněných misí, tak i těch, které do budoucna pro ni uskuteční. Do této chvíle SpaceX uskutečnilo celkově 21 startů, které zaplatila NASA (2 mise COTS, 16 startů CRS, 2 družice a let Crew Dragonu). Do budoucna se tato spolupráce rozhodně nesníží, v plánu jsou další zásobovací mise k ISS a stejným směrem se budou vydávat do vesmíru i astronauti. Je též možno zmínit, že SpaceX před pár měsíci získalo nejvyšší možnou certifikaci NASA pro Falcon 9, takže už může vynášet i ty nejdražší a nejdůležitější vědecké náklady.

Více informací o projektu DART

Jiří Hadač

Kdysi dávno chemik, nyní redaktor popularizačního webu ElonX, kterému už v dětství učarovala kosmonautika a to natolik, že o ní začal pravidelně informovat. Jeho nejoblíbenější mise SpaceX je NROL-76.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

10
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Samuel
Host
Samuel

To znie ako dôvod prečo SpaceX stiahla nedávny nezmyselný protest voči NASA kvôli uprednostneniu drahšieho Atlasu V pre sondu Psyche.

Roman L.
Host
Roman L.

Nějak se mi nezdá to, že by Falcon měl z Vandenbergu letět na dráhu přechodovou ke geostacionární. Vždyť to obvykle znamená start směrem na východ, ale odtamtud je možné startovat jen na jih a západ.

Petr Melechin
Admin

Dobrý postřeh. Tu část o orbitě jsem do článku přidal já na základě toho, že to mělo původně letět s nějakou geostacionární družicí, ale nedošlo mi, že se to od té doby asi změnilo, když nakonec startujou z VAFB a nejspíš jen DART. Zatím to odstraním, než se to vyjasní.

Tom
Host
Tom

Šipka odrazí asteroid. Jak oni to jen dělají, že ty zkratky vždy zní úžasně 😀

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Myslím si, že uvedená cena je hodně nízká a tím pádem hodně zajímavá pro NASA. Zároveň zde asi SpaceX vidí PR, protože až trefí ten měsíček, tak to bude ve všech zprávách. Dobrá práce.

Jen si tak říkám, že konkurence za tuto cenu sotva sestaví raketu a možná ani to ne.

Petr Šída
Host
Petr Šída

To je trefné. Za Pegasus chce jeho výrobce 60 milionů…