Jak Autopilot zachránil život opilému řidiči, který usnul za volantem

V jedné aktuální odpovědi na Twitteru Elon Musk prozradil, že neuronová síť Tesly by v „nadcházejících měsících“ měla být schopná rozpoznat vozidla integrovaného záchranného systému od běžných automobilů a následně na ně patřičným způsobem reagovat. Prozatím zvládá neuronová síť od osobních vozů rozlišovat motorky a nákladní vozidla.

Chování vozidel Tesly v režimu Autopilotu se opět stalo žhavým tématem v médiích poté, co majitel Modelu S Alexander Samek pravděpodobně opilý usnul během jízdy na dálnici za volantem se zapnutým Autopilotem. Řidič nereagoval na světla a sirény policistů, kteří Teslu museli zastavit tak, že vjeli před ní a postupně zpomalovali. Než vůz zastavil, ujel minimálně 11 kilometrů se spícím řidičem.

Asistenční systém Tesla Autopilot (Zdroj: Tesla)

Autopilot Tesly je přitom navržen tak, že po řidiči požaduje občasné držení volantu, jinak spouští varování a následně auto zpomalí a zastaví se zapnutými výstražnými blinkry. V případě Sameka se toto nestalo pravděpodobně kvůli tomu, že řidič neúmyslně během spánku vyvíjel na volant menší tlak. Tesla situaci vyšetřuje. Zapnutý Autopilot každopádně s jistotou zabránil nějaké dopravní nehodě a možná též zachránil Samekovi život. Usnutí za volantem na dálnici při rychlosti přes 110 km/h by u jiného vozu mohlo velmi snadno skončit tragédií.

Autopilot je zatím jen velmi pokročilý asistenční systém a není schopen zcela samostatného řízení. Elon Musk však nedávno prohlásil, že Tesla dosáhne kompletní autonomie do konce roku 2019. Klíčovým krokem na cestě za tímto cílem bude vydání vylepšeného Hardwaru 3, který bude obsahovat speciální počítač navržený přímo pro autonomní funkce Autopilotu. Hardware 3 by měl dokázat zpracovávat až 2 000 snímků za sekundu s plnou redundancí. To umožní použití větších neuronových sítí. Hardware 3 se do nových Tesel začne instalovat v první polovině příštího roku.

Zdroj: Teslarati

Michal LencMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Tesla je hold nejlepší.

pavilek9258

hold nebo holt?