Jak vznikají dechberoucí záběry během živých přenosů

Sledovací kamera, která byla použita při misi CRS-11 (Zdroj: SpaceX)

Pokud jste někdy sledovali živý přenos ze startu SpaceX (nebo i jiných firem), jistě jste si všimli úžasných kamerových záběrů na stoupající raketu. Možná nevíte, že získat takové plynulé záběry není úplně jednoduché a je k tomu potřeba speciální vybavení. Není to nic nového, tzv. sledovací kamery se používaly už v dobách Saturnu V, ale je to rozhodně zajímavá záležitost.

Právě o těchto kamerách a celkové problematice snímaní startů raket pojednává dnešní video z kanálu Primal Space, které jsme pro vás přeložili do češtiny i slovenštiny. Dozvíte se v něm, proč a jak se starty natáčejí, nahlédnete do minulosti, a názorně uvidíte, proč vám pro natočení takto kvalitních záběrů nestačí běžný teleobjektiv a stativ.

Překlad pro vás zajistil Martin Dravecký a jazykovou korekturu Jana Uhrinová, za což jim moc děkuji. České titulky pak s mírnými úpravami zařídil Google Translate. 🙂

V přehrávači lze přepínat mezi českými a slovenskými titulky.

Martin přeložil ještě dvě videa o SpaceX a pracuje na dalších – dočkáte se jich v následujících dnech a týdnech. A pokud chcete pomoct s překladem videí i vy, neváhejte se ozvat na email kontakt@elonx.cz. Oceníme jakoukoli pomoc!

Články s otitulkovanými videi o SpaceX najdete zde, další pak také v sekci Videa.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

13
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Jiří Hadač
Přispěvatel

Podobna kamera, jako je ta nahoře, je vidět i ve filmu Apollo 13. A vždy, když ji vidím, mi vyrazí dech.

Ivo
Host
Ivo

Dá se tady nějak přidat fotka přímo do komentáře? Mám totiž fotku prehistorického stanoviště kamery, které je mezi rampou LC-39A a mořem. Je to vlastně bunkr, protože tehdy byla docela velká pravděpodobnost, že na kameru něco spadne. 🙂

MilAN
Host
MilAN

Jen jsem nepochopil , proč na úvodním snímku je laserová zbraň na křížníku :
viz http://www.armadninoviny.cz/lasery-pro-americke-lode.html?stranka=3
Ta plošina pod laserem a naváděcími kamerami bude možná identická nebo podobná, to je jasné. Jen to sem moc nesedí.

Kulich
Host
Kulich

Najdu někde tyto videa na youtube i s titulky abych si je moh přehrát na tv? dík

Martin
Host
Martin

Titulky som prekladal k pôvodnému youtube videu a sú tam aj nahrané, ale ak som správne pochopil, musia prejsť komunitným schválením a zatiaľ sa tak nestalo…. ich status sa za posledných 7 dní vôbec nezmenil, tak nemám potuchy koľko to tak môže trvať a či sa vôbec niekedy dočkáme 😀

Kulich
Host
Kulich

A dají se někde tyto titulky k videím stáhnout? Otec by se taky rád podíval. 🙂

Matouš Klugar
Host
Matouš Klugar

Viz můj příspěvek z novějšího videa od Currious Droid.
Petře, rád bych vám řekl, že i tento YT kanál PrimalSpace podporuje překlad všech videí, tedy můžete jakékoliv video doplnit titulky přímo na platformě Youtube, sám jsem přeložil jedno video a titulky si můžete zvolit v nastavení titulků přehrávače. Výhodou toho je, že nejsou limitovány pouze na tento web, ale užitek z nich může mít mnohem více lidí.
Podle mě to je lepší varianta než vytvářet nějaké „overlay plugginy“