„Mechazilla“ bude na rampě chytat nejen přistávající rakety Super Heavy, ale také lodě Starship

Už delší dobu se ví, že raketa Super Heavy, která bude sloužit pro vynášení kosmické lodi Starship na oběžnou dráhu, nebude mít přistávací nohy. SpaceX totiž připravuje systém přezdívaný Mechazilla, který bude součástí integrační věže na orbitální startovní rampě a bude mít za úkol zachytit přistávající raketu ještě předtím, než dosedne na zem. Mechazilla zároveň funguje jako jeřáb, takže po zachycení může raketu snadno umístit na vypouštěcí stůl, připojit k ní kosmickou loď Starship a sestava může po zběžné kontrole a dotankování opět odstartovat. Elon Musk doufá, že celý proces časem zabere méně než hodinu.

Neoficiální představa zachycení přistávající Super Heavy (Autor: @TijnM_3DAnimations)

Ve Starbase už bylo spatřeno několik kovových konstrukcí, které mají být součástí Mechazilly. A na jejich základě vznikla nová neoficiální animace od uživatele ErcXspace, která ukazuje, jak by mohla Mechazilla fungovat v praxi:

Elon Musk na animaci reagoval s tím, že má docela blízko realitě. Akorát raketa a mechanická ramena se prý budou ve skutečnosti pohybovat rychleji a odklopné tankovací rameno bude navíc stabilizovat Super Heavy během připojování lodi. Elon ale následně překvapil oznámením, že Mechazilla bude chytat nejen nosič Super Heavy, ale také přistávající lodě Starship. Nohy tudíž bude loď potřebovat až při letech na Měsíc a Mars, ale opět jen do doby, než tam bude vybudována lokální infrastruktura pro zachytávání lodí.

Přistávací nohy na dosavadních prototypech Starship byly jen dočasným řešením (Foto: Austin Barnard)

Elon Musk už v minulosti prozradil, že navrhnout dobré přistávací nohy pro Starship je velmi obtížný úkol. Dosavadní prototypy Starship měly jen dočasné nohy, které byly na jedno použití a nebyly moc spolehlivé. Není tedy až tak překvapivé, že chce SpaceX problém obejít tím, že nohy alespoň prozatím zcela vypustí. Aktuální prototyp Starship S20 nohy nemá vůbec, protože je nepotřebuje – během svého orbitálního testu dopadne do oceánu a není jasné, jestli se vůbec pokusí přistát alespoň na hladině. Musk dokonce v minulosti zvažoval, že by Starship přistávala v obří síti. Zřejmě ale jeho tým přišel na nějaký slibný způsob, jak přistávající loď zachytit mechanickými rameny podobně jako raketu Super Heavy.

Detail úchytu pro manipulaci se Super Heavy a zachycení při přistání (Foto: BocaChicaGal / NASA Spaceflight)

Super Heavy má u roštových kormidel v horní části umístěny dva záchytné body, které mají být využity při zachycení Mechazillou. Zatím ale není jasné, jak to bude fungovat u Starship, která navíc má celou jednu stranu pokrytou křehkým tepelným štítem. Také se neví, kdy se SpaceX poprvé pokusí o zachycení rakety a/nebo lodi Mechazillou.

AKTUALIZACE: Po vydání článku se objevila tato neoficiální animace, která ukazuje, jak by mohlo vypadat chytání přistávajících lodí Starship:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře