Let Starship SN8 do 12 km

SpaceX už několik let vyvíjí ambiciózní raketu Starship, která má být kompletně znovupoužitelná a umožnit tak levnou dopravu na Měsíc a Mars. Cestám na oběžnou dráhu a dál však předchází několik prototypů, na kterých si firma zkouší potřebné technologie a konstrukční řešení. Nyní je na řadě zatím nejpokročilejší prototyp Starship SN8, který už brzy vzlétne do výšky 12 kilometrů a poté se pokusí opět přistát. V tomto článku najdete to nejdůležitější o Starship SN8 a také průběžně aktualizovanou sekci s nejnovějšími informacemi o přípravách testovacího letu, jeho průběhu a o tom, co bude následovat po něm. K dispozici máte také několik různých živých přenosů, včetně oficiálního od SpaceX.

» Přeskočit na videa a aktuální informace «

 

Stručná historie prototypů Starship

V roce 2019 SpaceX v Boca Chica v jižním Texasu otestovalo experimentální technologický demonstrátor Starhopper, se kterým byly provedeny krátké lety do maximální výšky 150 metrů. Souběžně s těmito aktivitami také začala výroba pokročilejších prototypů kosmické lodi Starship. Ty mají na rozdíl od Starhopperu blíže k finální podobě lodi a SpaceX s nimi provádí stále ambicióznější zkušební lety. Částečné prototypy Starship SN5 a SN6 byly vybaveny jedním motorem Raptor a během letošního léta vzlétly do výšky 150 metrů a opět přistály. Nyní na rampě v Boca Chica stojí první plnohodnotný prototyp Starship SN8.

Tip: Podrobnější přehled všech prototypů Starship a informace o nich najdete v samostatném článku.

Představení Starship SN8

Starship SN8 je zatím nejpokročilejší prototyp kosmické lodi Starship, který už má tři motory Raptory, je vyroben z nerezové oceli 304L a má aerodynamickou špičku i plně funkční stabilizační plochy. Starship má 50 metrů na výšku, 9 metrů v průměru a suchou hmotnost přibližně 150 tun. Jedná se však jen o druhý stupeň větší orbitální rakety, kterou bude tvořit ještě 72 metrů vysoký nosič Super Heavy s až 28 Raptory.

Prototyp Starship SN8 byl vyroben v létě 2020 v montážním areálu v Boca Chica a na nedalekou startovní rampu byl převezen 26. září bez aerodynamické špičky. Po dokončení série tlakových testů s dusíkem byl 20. října proveden krátký statický zážeh všech tří Raptorů najednou. Aerodynamická špička byla převezena na rampu a připojena ke zbytku Starship SN8 na konci října. Následovaly další zkoušky a tři statické zážehy, z nichž poslední proběhl 25. listopadu. V průběhu testování byly z různých důvodů vyměněny dva Raptory za jiné kusy.

Všechny naše články o přípravách Starship SN8 najdete zde.

Jak bude probíhat zkušební let

Testovací let Starship SN8 by měl probíhat tak, že částečně natankovaná loď zažehne všechny tři Raptory a vystoupá do výšky 12,5 kilometrů, kde budou motory vypnuty (nebo možná už o něco dříve). Loď poté začne postupně klesat a tou dobou už bude muset být ve víceméně horizontální poloze. Řízení budou zajišťovat především celkem čtyři stabilizační plochy na zádi a na špičce, ale podílet se nejspíš budou také manévrovací trysky na stlačený plyn. Volný pád bude nejspíš trvat pár minut. Relativně nízko nad zemí dojde k opětovnému zážehu motorů Raptor, které spolu s manévrovacími tryskami otočí loď do svislé polohy pro přistání. Vyklopí se přistávací nohy a Raptory se pomocí naklánění a regulace tahu pokusí provést měkké přistání na stejné betonové plošině u rampy, kde přistávaly prototypy SN5 a SN6.

Jak by mohl testovací let SN8 zhruba vypadat, ukazuje toto neoficiální video:

Finální přistávací manévr je nejobtížnější fází a letový profil bude záměrně nastaven tak, aby Starship klesala směrem do oceánu. Nad pevninu se loď odkloní až po úspěšném zážehu Raptorů a dosažení potřebné úrovně stability a kontroly. V případě jakéhokoli selhání tedy Starship spadne do vody a nikoho neohrozí.

Každopádně úspěšné přistání hned na první pokus rozhodně není zaručené, což připouští sám Elon Musk, který odhaduje jen 33% šanci úspěchu. Příští prototyp Starship SN9 je ale už v podstatě hotový, takže testovací program může pokračovat i v případě, že se během letu SN8 nepodaří splnit všechny testovací milníky.

Let Starship SN8 do výšky 12,5 kilometrů nakonec proběhl 9. prosince ve 23:45 SEČ. Podrobnosti o průběhu příprav najdete v sekci „Aktuální informace“ níže.

Videa z letu

SpaceX – přenos

SpaceX – přistání

SpaceX – sestřih

Trevor Mahlmann

NASA Spaceflight

LabPadre

RGV

Everyday Astronaut

Aktuální informace

Mnohem více informací o Starship a Super Heavy najdete v našem velmi podrobném článku Vše o Starship.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
226 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře